Megtelt a terem a MOB székházában, ahol Borkai Zsolt, az olimpiai bizottság elnöke állt (pontosabban ült) a nyilvánosság elé.
„Ha már benyújtották a sporttörvény tervezetét a Parlamentbe, akkor azt valószínűleg el is fogják fogadni – kezdte értékelését a sportvezető. – A magyar sport sikerágazat, MOB volt, van és lesz. A sport irányítása az állam feladata, nem mentünk a mennybe, amikor 2012-ben a sporttörvény módosítása után a teljes magyar sport felügyelete a mi hatáskörünkbe került, ezért most sem szeretnék kudarcról beszélni, amikor az állam visszavette a nem olimpiával összefüggő tennivalókat. Most ez a döntés született, tehermentesítik a MOB-ot, de szó sincs kudarcról.”
Borkai elmondta, többször beszélt Orbán Viktor miniszterelnökkel, de egyszer sem hangzott el, hogy a kormányfő elégedetlen lenne a MOB munkájával. Borkainak meggyőződése, hogy a MOB nagyon jól teljesített. Állítását érvekkel is alátámasztotta: „a riói olimpián nem volt magyar doppingeset, a MOB-nak nem volt egyetlen korrupciós ügye sem, minden forinttal elszámolt.”
Ha jobban belegondolunk, Borkainak igaza van, a mai magyar valóságban tényleg különlegesnek számít, ha valakinek nincs korrupciós ügye, más kérdés, hogy jó-e, ha ez dicsőség és nem teljesen magától értetődő? A MOB elnöke hangsúlyozta, a szervezet nem költött sokat, azt mondta, hogy 2014-ben és 2015-ben összesen három millió forintot költött a hivatalos utazásaira.
A sportvezető elmondta, a feladatok elvonása és a költségvetés csökkentése után az apparátus létszáma is jelentősen csökken, a munkatársak harmada maradhat a MOB-nál.
„A többiek sorsáról még nem kezdődtek el az egyeztetések az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) Sportállamtitkárságával, ahol a megnövekedett feladatok miatt több munkatársra lesz szükség – említette Borkai. – Igyekszünk mindenki számára megnyugtató megoldást találni.” Nem lesz egyszerű, mert úgy tudjuk, az Emmi nem a MOB kényszerből elbocsátásra kerülő dolgozóival képzeli el a munkát.”
A sportvezető sikeresnek nevezte a riói szereplést, kiemelte, a nyolc aranyérem pont ugyanannyi, mint négy évvel korábban Londonban volt. „Álljon fel a teremben, aki szerint Rio nem volt sikeres!” – szólította fel a jelenlévőket az elnök. Miután senki sem jelentkezett, minket is meggyőzött, sikersztori volt a riói szereplés…A sportági szövetségeknek szeptember 30-ig kellett leadni beszámolóikat, ezek elemzése és értékelése után készíti el a MOB a riói szakmai értékelést.
Az úszás, vívás, kajak-kenu kivételével a többi sportág elmaradt az általa megfogalmazott elvárásoktól. A MOB elnöke hangsúlyozta: a szövetségek éves támogatása nem azon múlt, hogy mit ígértek az olimpia előtt benyújtott szakmai programjaikban, mindenki a korábbi eredményessége alapján részesült az állami forrásokból. Hozzátette, mindenképpen elemezni kell – és fogják -, hogy ki, miért ígért a játékok előtt túlzottan jó eredményeket, bár azt is megjegyezte, a sportban mindig születhetnek váratlan eredmények.
A feladatok és források csökkenése után a MOB-nak is módosítania kell az alapszabályát. Nem lesz szükség a jövőben 240 tagú küldöttgyűlésre és a tagozatok megszüntetése után az elnökség is átalakulásra szorul, hiszen a tagozatok képviselői is kikerülnek a testületből. Az új sporttörvény tervezetében utalás sincs arra, hogy ennek az átalakulásnak hogyan kell lezajlani.
Borkai Zsolt szerint nincs szükség népszavazásra a 2024-es budapesti nyári olimpiai és paralimpiai pályázat lakossági támogatottságáról, mert ezt majd felméri a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB), mielőtt döntene a helyszínről.
„Nem tudjuk mikor és milyen módszerekkel, de a NOB megvizsgálja a magyar lakosság véleményét a pályázatunkról, és az eredményt figyelembe veszi a helyszín kijelölésénél” – mondta a MOB elnöke.
Újságírói kérdésre válaszolva Borkai azt válaszolta, nem fordult meg a fejében a lemondás gondolata, mert csak egyes médiumok részéről érték jogtalan bírálatok, de a saját értékrendje szerint nem követett el olyan hibát sem ő, sem a MOB, amely miatt távoznia kellene, ezért megvárja a jövőre esedékes tisztújító közgyűlést.
„Sportoló voltam, sosem adtam fel, nem teszem ezt most sem, a közgyűlésnek kell megítélnie a munkám” – mondta Borkai, aki szerint az nem jelentett gondot, hogy hetente csak egy napot töltött a MOB-ban, mert a munkatársai nagyon jól dolgoztak, amit ő mindig rendkívül szigorúan ellenőrzött és számon is kért.