Már egy ideje egyértelmű, hogy a kelet-ukrajnai fegyveres konfliktus lezárását célzó minszki békefolyamat kátyúba került. A tavaly februárban életbeléptetett tűzszünet, kisebb-nagyobb kilengésekkel, él ugyan, de a fehérorosz fővárosban 2015 februárjában a német és francia diplomácia nyomására és segítségével tető alá hozott megállapodás politikai rendezésre vonatkozó része tapodtat sem mozdult előre, mert tulajdonképpen egyik érintett félnek sem tetszik.
A normandiai négyeknek mondott Merkel-Hollande-Putyin-Porosenko csúcstalálkozót már jó ideje nem tudja összehívni a német-francia páros. Legutóbb szerda délután került sor egy 50 perces telekonferenciára Angela Merkel, Vlagyimir Putyin és Francois Hollande között, de az Elysée Palota (a francia államelnöki hivatal) tegnapi közleménye szerint ezen csak arról született döntés, hogy a négyek „rövidesen” tárgyalóasztalhoz ülnek Berlinben.
Az időpontról azonban nem döntöttek. Ám az orosz elnöki szóvivő, Dmitrij Peszkov tegnapi nyilatkozata azt sugallja, még nagyon távoli az a bizonyos „rövidesennek” mondott időpont. Peszkov úgy fogalmazott, hogy „országa mindig is nagy körültekintéssel közelített ehhez a diplomáciai rendezéshez, de most nem érzi azt, hogy itt az ideje az újabb megbeszéléseknek”.
Moszkva ugyanígy érzett akkor is, amikor Berlin és Párizs azt szorgalmazta, hogy a szeptember eleji kínai G20-as csúcstalálkozón egyeztessenek a kelet-ukrajnai rendezés kérdésében a normandiai négyek. Ukrajna ugyan nem tagja a G20-aknak, de Petro Porosenko államfő meghívást kapott az eseményre. Akkor Putyin "értelmetlennek" nevezte, hogy tárgyalóasztalhoz üljön Porosenkóval, arra az állítólagos augusztus 10-i krími provokációra hivatkozva, amelyet Moszkva szerint az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat hiúsított meg.
Erre hivatkozva állította Moszkva, hogy Ukrajna nem a békét választotta, hanem az erőszakot. Merkellel és Hollandeval viszont találkozott és tárgyalt Putyin Kínában, ezután jelentette be a párizsi elnöki hivatal, hogy a „következő hetekben” sor kerül a négyes csúcstalálkozóra is. Sajtóhírek szerint ezt október 19-re tervezték Berlinbe. Ám, ha csak valami csoda nem történik, ez a csúcstalálkozó is elmarad.
Kijev sem lelkesedik az ötletért, Porosenko hivatalából kiszivárgott információk alapján az ukrán vezetés álláspontja is az, hogy egyelőre nincs meg a kellő politikai háttere a tárgyalás sikerességének.
Az ukrajnai rendezési esélyeket rontja az aleppói bombázások kapcsán kialakult francia-orosz diplomáciai feszültség, amely olyan mértékűvé vált, hogy Putyin párizsi útját is lemondta.