NAV;Energiaklub;

2016-10-15 07:04:00

Jön az újabb norvég-ügy?

Lefoglaltatták a pénzügyőrök az Energiaklub "Klímaválasz - Kapacitásfejlesztés a helyi klímaadaptációért" elnevezésű projektjének teljes dokumentációját és levelezését. Fülöp Orsolya szakmai igazgató szerint az akció nem a civil szervezet ellen irányult, ugyanakkor a projektben norvég pénzek is voltak, így azt gyanítják, ez egy "újabb norvég-ügy". Az Együtt szerint ismét Orbán Viktor vegzálja a civileket, ahogyan tette két évvel ezelőtt is, ezzel a Norvég Alap után most egy olyan szervezetet támadott meg, amely Paks II-ről mondja ki az igazságot.

Egyelőre nincs információnk arról, ki ellen folyik a vizsgálat, annyit tudni, hogy költségvetési csalás miatt ismeretlen tettes ellen nyomoznak - mondta lapunknak Fülöp Orsolya miután az Energiaklub arról számolt be, újabb "kényszerintézkedést" szenvedtek el. Csütörtök reggel váratlanul, előzetes bejelentés nélkül házkutatást tartott a szervezet irodájában a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) Közép-magyarországi Bűnügyi Igazgatósága. A szakmai igazgató kifejtette, a házkutatást elrendelő határozatban az állt, "az eljárás eredményessége és a tényállás tisztázása érdekében szükséges" az Energiaklub "Klímaválasz - Kapacitásfejlesztés a helyi klímaadaptációért" elnevezésű projektjének átvizsgálása is. A NAV pénzügyőrei elvitték a projekt szerződéseit és több mint 300 számláját, valamint a projektvezető levelezését is. A házkutatás elrendeléséről szóló határozattal kapcsolatban az Energiaklub panaszt nyújt be az illetékes hatóságnál.

"Szerintünk az akció nem az Energiaklub ellen irányult, ugyanakkor a projektben norvég pénzek is voltak, így gyanítjuk, ez újabb norvég-ügy" - vázolta Fülöp, hozzátéve, hogy a Regionális Környezetvédelmi Központ (Rekk) hasonló "pénzelosztó" szerepet töltött be a projektben, mint annak idején az Ökotárs Alapítvány az előző norvég-ügynél. Az Energiaklub a projekttel kapcsolatban úgy tájékoztatott: annak alakulásáról 4 havonta beszámoltak a támogatást kezelő szervezetnek, a Rekk pedig mindent rendben talált. 2016 szeptemberében egy nemzetközi auditor részletes vizsgálatot hajtott végre a projektben részt vevő szervezeteknél, amelynek során szintén mindent rendben találtak. Információink szerint a környezetvédelmi központot is "meglátogatta" a NAV, ezzel kapcsolatban megkerestük a Rekk-et, ám állításuk szerint nem történt ilyen.

Szigetvári Viktor szerint az Energiaklub és a többi civil szervezet vegzálása mögött is Orbán Viktor áll. Mindezt azért teszi a miniszterelnök, mert nem bírja elviselni, ha valaki kimondja az igazságot - vélte az Együtt elnöke, aki követeli, hogy a Fidesz fejezze be a civilek ellen folytatott boszorkányüldözést, adminisztratív és állami zaklatást. Úgy vélte, miután bebizonyosodott, hogy a Norvég Alap és EGT Alap támogatások szétosztásáért felelős civil szervezetek letámadását Orbán rendelte el, a mostani vegzálás mögött is ő áll. Ezzel a Norvég Alap után most egy olyan szervezetet támadott meg a miniszterelnök, ami Paks II-ről mondja ki az igazságot.

Az Energiaklub az egyik legfontosabb, energetikával és klímaváltozással foglalkozó civil szervezet Magyarországon, amely többek között a paksi atomerőmű bővítésének egyik leghangosabb kritikusa. Azok között a szervezetek között volt, amelyeket Orbán kérésére hónapokig zaklatott a Központi Ellenőrzési Hivaltal (Kehi) anélkül, hogy visszaélést találtak volna. Az Energiaklubnál korábban is vizsgálódott a NAV, de a 2015 januárjában indult vizsgálat nem talált semmi büntetendőt.

Ismeretes, noha a két évvel ezelőtti, civilek elleni kormányzati hadjárathoz Lázár János adta az arcát, nem a Miniszterelnökséget vezető miniszter, hanem maga a kormányfő rendelte el a civilek elleni, soron kívüli Kehi-ellenőrzéseket. Mindezt a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) perelte ki a hivataltól október elején. Akkor az Index megkérdezte a hatóságot, mennyire szokványos az, hogy Orbán személyesen rendel el razziákat, illetve 2014-ben ezen kívül milyen soron kívüli vizsgálatok kezdődtek miniszterelnöki utasításra. A Kehi azt közölte, hogy a kormány 2014 óta 35 ellenőrzést rendelt el, ám hogy ebből mennyit a kormányfő, azt nem árulták el. A Miniszterelnöki Sajtóiroda ezzel kapcsolatban azt közölte, "a magyar állam azért tart fenn ellenőrző szerveket, hogy ellenőrizzék a közpénzek törvényes felhasználását és a szervezetek jogszerű működését. Természetesen a jövőben is ezt fogjuk tenni".

Annak ellenére, hogy a vizsgálatok közben kommunikációs szinten komoly fenyegetések és gyanúsítások hangzottak el - jogosulatlan pénzügyi tevékenység, hűtlen kezelés, költségvetési csalás, okirat hamisítás, vagy a civil vezetők vagyonosodási vizsgálata és adószámok felfüggesztése - az eljárások rendre eredmény nélkül zárultak. A rendőrségi nyomozás nem vezetett gyanúsításhoz, az adóellenőrzések nyomán sehol nem indultak hatósági vizsgálatok, a Norvég Civil Támogatási Alap lebonyolítását pedig közben a független vizsgálók kifogástalannak találták.