vita;demokrácia;akadémikusok;

- Akadémikusok nyílt levele a demokráciáról

Levélben kérik az Akadémia elnökét hazai tudósok, hogy a tudományos testület minél előbb kezdeményezzen érdemi vitát a Magyarországon végbemenő antidemokratikus folyamatok elemzésére, feltárására. A hvg.hu-n megjelent nyílt levél azután született, hogy hasonló indokkal az argentin Thomas Jovin biológus a tiszteleti tagságáról, a magyar származású, Kanadában élő Hernád István Róbert (Stevan Harnad) pszichológus pedig az MTA külső tagságáról mondott le, majd csatlakozott hozzájuk Isreal Pecht biológus is.

„E levél aláírói, a Magyar Tudományos Akadémia különböző világnézetű és szakmai érdeklődésű tagjai és doktorai, aggodalmunkat fejezzük ki a Magyarországon az utóbbi néhány évben végbemenő antidemokratikus folyamatok, különösen a sajtószabadság veszélyeztetése miatt” – kezdődik a 28 aláírással nyilvánosságra hozott kérés.

Az aláírók között találjuk például Bazsa György fiziko-kémikust, Csányi Vilmos etológust, Ferge Zsuzsa szociológust, Kertesi Gábor és Mellár Tamás közgazdászt vagy Radnóti Sándor esztétát is. A felhívás további részében kifejtik, hogy károsnak tartják az Alkotmány olyan módosításait, amelyek csökkentik a demokratikus államokra jellemző fékek és ellensúlyok szerepét, és a menekültválságot felhasználva idegengyűlöletet ébresztenek. Az oktatás, kutatás és az egészségügy súlyos válsága mellett különösen aggályosnak tartják a közmédiumok államosítását, kormányszócsőként történő használatát, és a meglévő független sajtóorgánumok felszámolását, így előbb az Origo átalakítását, majd a napokban a Népszabadság bezárását.

Az Index még a nyílt levél megjelenése előtt interjút készített Lovász Lászlóval, amelyben az MTA elnöke általánosságban azt fejtette ki, az Akadémiának nem feladata a politizálás, de konkrét választ lapzártáig nem adott a nyílt levére.

Lefoglaltatták a pénzügyőrök az Energiaklub "Klímaválasz - Kapacitásfejlesztés a helyi klímaadaptációért" elnevezésű projektjének teljes dokumentációját és levelezését. Fülöp Orsolya szakmai igazgató szerint az akció nem a civil szervezet ellen irányult, ugyanakkor a projektben norvég pénzek is voltak, így azt gyanítják, ez egy "újabb norvég-ügy". Az Együtt szerint ismét Orbán Viktor vegzálja a civileket, ahogyan tette két évvel ezelőtt is, ezzel a Norvég Alap után most egy olyan szervezetet támadott meg, amely Paks II-ről mondja ki az igazságot.