Rendkívül kiélezett helyzet alakult ki, amelyben a DPS korábbi koalíciós partnere, a szociáldemokrata párt, valamint a kisebbségek képezik a mérleg nyelvét.
Djukanovic mindenesetre bejelentette győzelmét. Mint fogalmazott, pártja megvédte Montenegrót abban, hogy az ország az euroatlanti integráció felé haladhasson tovább. Azt közölte, hagyományos partnereivel, a kisebbségi pártokkal hamar létrehozza a koalíciós kormányt. Predrag Sekulic, a DPS illetékese szerint a „természetes szövetségesekkel” 43 mandátumuk lenne.
A négy legnagyobb ellenzéki párt már a választás előtt bejelentette, hogy nem lépnek koalícióra Djukanovic tömörülésével. Ugyanakkor az ellenzéki blokk sem látszik egységesnek. A legnagyobb ellenzéki tömörülés, a Demokrata Front például Oroszország felé húz, s nem támogatja az ország NATO-csatlakozását, a Klucs nevű, harmadik helyen végzett párt viszont szintén az euroatlanti integráció híve.
Amennyiben mégiscsak ezek a pártok lépnének koalícióra egymással, nehéz lenne elképzelni közöttük a tartós együttműködést. Az ellenzéki koalíció további két pártja „Becic demokratái”, valamint Djukanovic egykori tanácsadója, Ranko Krivokapic szociáldemokratái.
A döntés kulcsa elsődlegesen a bosnyák, az albán és a horvát kisebbség kezében van. Az ellenzék figyelmeztette képviselőiket, alaposan fontolják meg, kit támogatnak. Mint a Demokrata Frontot vezető Miodrag Lekic fogalmazott, „Djukanovic vereséget szenvedett”. Lekic elismerte, ők sem gyűjtöttek össze elegendő mandátumot.
A kisebbségek hagyományosan a DPS-hez húznak, így valószínűbbnek tűnik az, hogy a kormánypárt maradhat hatalmon. Erre utal a bosnyákok pártjának vezetője, Suljo Mustafic is, aki úgy foglalt állást, hogy az euroatlanti erők nyerték a voksolást. Mint mondta, nem elégedett a párt szereplésével, amely a 2012-es három képviselői hellyel szemben most csak kettőt szerzett. Hozzátette, a horvátok és az albánok pártjával közösen döntenek az új koalícióról.