Népszabadság;Szőcs Géza;

2016-10-18 14:52:00

A Népszabadságért tüntetnek az Európai Bizottság előtt

Az Európai Bizottság egyik épülete előtt, kezükben tollal tüntetnek szerdán a sajtó- és a Népszabadságért. A lap mellett ma kiállt a Hír TV-nek nyilatkozó Szőcs Géza is, Orbán Viktor kulturális tanácsadója, aki súlyos csapásnak nevezte a Népszabadság felfüggesztését.

Tüntetést hívtak össze szerdára az Európai Bizottság brüsszeli Berlaymont épülete elé a a Népszabadsággal szolidaritást vállaló civilek. A magyar és angol nyelvű felhívás szerint a tüntetők a sajtószabadság szimbólumaként tollat tartanak majd a kezükben. Jöhetnek transzparensek is, de mindenkit kérnek, hogy tartózkodjon a durva üzenetektől, a gyűlöletbeszédtől.

Forrás: Facebook

Forrás: Facebook

A szervezők szerint "a Népszabadságot október 8-án, közvetlenül a kormányt kritizáló, korrupciót és hatalommal való visszaéléseket feltáró cikkek megjelenése után váratlanul és rendkívül aljas módon megszüntették. Dolgozóit, az újságírókat, szerkesztőket a mai napig nem engedik dolgozni, más lapban publikálni, és személyes holmijaikhoz hozzáférni. A Népszabadság archívuma azóta is elérhetetlen. Az ilyen módszerek aláássák az Alaptörvény által is védett sajtószabadságot! Az Európai Unió egyik legfontosabb alapelve sérül" - idézi a felhívás szövegét a hvg.hu.

FOTÓ: Népszava

FOTÓ: Népszava

Közben a Hír TV megszólaltatta Szőcs Gézát, a miniszterelnök kulturális főtanácsadóját is a Népszabadság bezárásával kapcsolatban, aki azt mondta, hogy az archívum eltűnése is nagy baj, hiszen az a magyar kultúra fontos részét képezi. „Rendkívüli csapásnak érzem ezt a magyar sajtószabadságra nézve, nagyon sajnálom mindazt, ami történt, és próbálunk ami szerény eszközeinkkel valamiféle közvetítést is felajánlani: azért, hogy a történet átvilágítható legyen, és a jövőre nézve valamilyen konstruktív megoldás születhessen. Különösen nagy csapásnak érzem azt, hogy amennyiben jól vagyok értesülve, az archívum sem hozzáférhető, melynek nincsenek, nem lehetnek gazdasági okai, sem bármiféle elfogadható ok – az a magyar kultúra része, a magyar jelenkor történetének része” – hangsúlyozta a Hír TV-nek a miniszterelnök kulturális tanácsadója.

Havasi Bertalan, a miniszterelnök szóvivője Szőcs Géza nyilatkozatára úgy reagált az Origo-nak: érthető, hogy vannak, akik vonzódnak a balos szubkultúrához, és nekik most hiányérzetük van. 

Ahogy lapunk is beszámolt róla, Heinrich Pecina, a Népszabadságot is kiadó Mediaworks tulajdonosának, a Vienna Capital Partnersnek (VCP) a vezetője a Profil című osztrák gazdasági hetilap hétfői nyomtatott kiadásában megjelent interjúban mondta azt, hogy a lap munkatársai inkább a fizetésük, mintsem az újság jövője miatt aggódtak, a magyarországi menedzsment pedig rosszul kommunikált, és alábecsülte az ellenséges reakciókat. Pecina teljes interjúját itt olvashatja!

A szerkesztőség így válaszolt a tulajdonosnak:  

1. Az interjúból úgy tűnik, mintha az október 8-i lapbezárás előtt a kiadó bármilyen tárgyalási kezdeményezését a szerkesztőség nem fogadta el. Ilyen javaslat nem volt.

2. "A szocialista párt régi, kiérdemesült funkcionáriusai" semmilyen privilégiumot nem élveztek, a Fórum oldalon sokféle politikai vélemény megjelent, a közlés kritériuma csak az írás minősége, nem a szerző párthovatartozása volt. Honoráriumot - ha csak a szerkesztőség nem rendelte a cikket - 2011 óta az itt megjelenő dolgozatokért nem fizettünk.

3. Lehet, hogy a tulajdonos azért adta ki a lapot, hogy olvasnivalót adjon a lakosság 40-50 százalékát kitevő kormánykritikus tömegnek, amelyet „az Orbán elleni gyűlölet tart össze", de a lap utolsó percéig a gyűlöletkampány ellen foglalt állást. Az újság múlt szombatig Magyarország legnagyobb példányszámú közéleti napilapja volt.

4. Tudomásunk szerint jelentkezett vevő a Népszabadságra, de nem kapott választ.

5. Ha a Népszabadság „felfüggesztésének” valóban gazdasági okai voltak, akkor a Mediaworks menedzsmentjének mindenekelőtt jeleznie kellett volna, hogy a gazdaságos működtetés megteremtéséért újratervezésre van szükség. Ez nem történt meg, mi több, a Mediaworks a nyáron 8 új munkatárs felvételét engedélyezte a lapvezetésnek. Pénzügyi korrekcióra legutóbb 2015 őszén kérték a lapvezetést, amely ennek eleget tett.

6. A Népszabadság veszteségességéről: a lap a Mediaworks előtti nyolc évben a Ringier tulajdonában volt. A Ringier – a lap korábbi vezetőinek beszámolója szerint – nyomdai és terjesztési akvizíciókhoz is felhasználta a Népszabadság 2004-ig képzett, 2,4 milliárd forintos eredménytartalékát. A Népszabadság eredménye is nagyban függ a hirdetési bevételektől, ám azok mennyisége – elég csak az idei állami reklámköltésekre gondolni, amelyekből egy százalékban részesült a Népszabadság – jócskán hagyott kívánni valót maga után. A lap vesztesége aligha évi egymillió euró.

7. A Népszabadság munkatársai határozottan visszautasítják azt a kijelentést, amely szerint a múlt hétvégi tárgyalások során „inkább fizetésük, mintsem az újság jövője miatt aggódtak”. A szerkesztőség az újraindulással kapcsolatos tárgyalások során – egyéb pénzügyi korrekciók felajánlása mellett – lemondott októberi járandóságának jelentős részéről, hogy a lap folyamatosan a piacon legyen, s hogy október végéig kidolgozza tervét egy másfajta működésre. Az ajánlatra nem érkezett válasz.

Mi történt a Népszabadság újságírójával az orvosnál?
Orvos: Nézze, a gazdasági indokokkal nem lehet vitatkozni, ha valami veszteséget termel, azt be kell zárni, még akkor is, ha az pont az Ön munkahelye.
Népszabadság-újságíró: Doktor úr, arra kérem Önt, hogy sétáljon egyet a folyosón, de minden eszközt hagyjon itt, a szoba kulcsát, a gépet bekapcsolva, a sztetoszkópot, mindent. Amíg odakint lesz, én zárat cserélek, kidobom Önt a rendszerből, nem lesz hozzáférése ezekhez a táppénzes dolgokhoz, a gyógyszerleírásokhoz, a betegségkódokhoz, a páciensek adataihoz. Amikor rájön, hogy ellehetetlenítették a munkáját, kérem, menjen haza, ott majd várja Önt egy levél tőlem, amit előző nap adtam fel postán. Az lesz benne, hogy felfüggesztettem a munkavégzés alól, de erről nem szólhat senkinek és nem is praktizálhat sehol. Üljön szépen otthon és várjon. Próbáljon ne gondolni a 92 éves nénire, akihez kétnaponta házhoz ment, felejtse el az infarktusos és az agyvérzéses betegeit is. Ha meglátogatja őket, szerződést szeg, hiszen felmentettem Önt a munkavégzés alól. Ha csak egy lázmérőt a hóna alá dug valakinek, szerződést szeg. Ha bead egy oltást, szerződést szeg. Magának az a dolga, hogy várjon. Ha valahol elmondja, mit tettem, azonnal cáfolok, sőt, nem is én, hanem valaki, aki felvállalja ezt. Közleményekkel árasztom el azokat, akik tudnak az Ön helyzetéről. Húzom az időt, nem lesz olyan egyszerű találkozni velem. Ha megkérdezi, miért, csak annyit mondok, sokba kerül a betegellátás, nem éri meg gyógyítani, szerezzen befektetőt egy nap alatt, írjon tervet, hogyan lehet mindez, amit itt maga körül lát nyereséges. És nem elég mindez, Ön mindeközben azon rágódik, mi van a 92 éves nénivel. De bármit is tesz, falakba ütközik, és mindeközben a praxisával sem tud mit kezdeni, nem tudja átadni másnak, mert a rendelő kulcsai és a papírjai nálam vannak.
Orvos: (pár másodperc csend) Nyomorultak ezek. Ezt nem lehet megtenni senkivel. A szemem elé ne kerüljenek! Itt az Algopyrin-recept és a papírjai. Nyugodjon meg. Mikor lesz legközelebb tüntetés?