Görögország;befolyás;Alekszisz Ciprasz;független tévécsatornák;

2016-10-20 07:31:00

Befolyásolják a médiát

Alekszisz Ciprasz görög kormányfő mindent elkövet azért, hogy rátegye a kezét hazája független televízióira. Jóllehet pártja, a baloldali Sziriza már 2013-as hatalomra kerülése óta a demokrácia elmélyítését, a korrupció kiirtását követeli, magára mintha nem tartaná érvényesnek ezeket a játékszabályokat.

Görögországban a kormányzat bezárt öt, legalább kétezer fővel dolgozó magántelevíziót, miközben Ciprasz két barátja azt a megbízást kapta, hogy kormányközeli csatornát építsenek fel. A Szirizánál senkit sem zavar, hogy egyiküknek sincs köze a tévézéshez, semmiféle ebbéli tapasztalattal sem rendelkeznek.

Ciprasz korábban ragaszkodott ahhoz, indítsák újra a bezárt állami televíziót, az ERT-t. Hírműsorai a kormány politikájával rokonszenveznek. Ciprasz azonban nem éri be ennyivel, írja szerdai kiadásában a Frankfurter Allgemeine Zeitung, teljesen újjá akarja szervezni a teljes televíziós piacot méghozzá úgy, hogy az neki jó legyen. Elvileg a tévés piac szabályozásáért az alkotmány szerint a helyi médiahatóság lenne a felelős, mivel azonban a kormány és az ellenzék nem tudott megállapodni ennek összetételéről, ezért Ciprasz barátja, Nikosz Pappasz államtitkár vette a kezébe az irányítást.

A Firenzei Egyetem tanulmánya szerint Pappasz négy országos magántévé alapítását tűzte ki célként, mondván: ennél többet nem tud eltartani az ország. Azt is leszögezte, el kell venni az eddigi sugárzási engedélyeket, s új versenytárgyalást kell kiírni. Pappasz látványos, de egyúttal kissé megalázó versenyt rendezett: a résztvevők három napig be voltak zárva egy épületbe, hogy kívülről senki se gyakorolhasson befolyást rájuk. A nézőknek tetszett is, ahogy a milliárdos tévébáróknak hálózsákban kellett aludniuk, az ellenzék embertelen eljárásról tett említést. Az ellenzéki Skai televízió illetékese azt közölte, mintha a váltságdíjra kellett volna licitálniuk.

Szakértők szerint az volt a cél, hogy a kormány megszabaduljon az általa gyűlölt Skai televíziótól, ezt azonban nem tudta elérni, elsőként épp e csatorna jutott frekvenciához 43,6 millió euróért. Hoppon maradt viszont a kiegyensúlyozottságáról ismert Alpha tv, amely 60 milliót ajánlott ugyan, de ez sem bizonyult elegendőnek. Az ellenzék még egy frekvenciához jutott a hajógyáros Kiriaku család által fenntartott Antenna révén, amely a legnagyobb összeget, 75,9 milliót ajánlott.

Több babér azonban nem teremhetett sem az ellenzéknek, sem a függetleneknek. A Szirizához közel álló építési vállalkozó, Hrisztosz Kalogricasz 52 millióért kapott licencet, a szintén hajógyáros Vangelisz Marinakisz, az Olimpiakosz Pireusz fociklub tulajdonosa, aki miatt eljárás indult fogadási csalás miatt, pedig 73 millióért.

Érdekes volt a végjáték is. Kiderült, hogy a Kalogricasz által bemutatott pénzügyi garancia nem az ő nevén volt, hanem az Attica Bank regionális pénzintézet állította ki, s a kezességet a vállalkozó – aki építési vállalatát Ciprasz apjától (!) vette át – egy barátja vállalta. A Naftempotiki című lap szerint a pénzintézet az eltelt öt évben 128 millió euró kölcsönt nyújtott a Kalogricasznak. Ez nem meglepő, mert a bank az eltelt két évben Ciprasz köreinek magánhitelezőjévé vált. Többségi tulajdonosa ugyanis a kormányzati nyomás alatt álló nyugdíjalap.

Csakhogy a nepotizmus miatt az Attica Bank súlyos pénzügyi válságba került, ezért Kalogricasz is elvesztette a licencet. Helyette Ciprasz egy másik barátja, az orosz-görög vállalkozó, Ivan Szavvidisz, a PAOK Szaloniki tulajdonosa indíthat csatornát, aki maga is elismerte: nem akar ő tv-t, csak fel akarta tornászni a frekvencia árát, hogy így szolgálja Cipraszék érdekeit.