hulladék;Népszabadság;Fedél Nélkül;

2016-10-20 14:44:00

Bírósághoz fordult a Népszabadság - Megjelentek az újságírók cikkei

A Népszabadság üzemi tanácsa a TASZ-szal közösen két pert is indít, miután a szerkesztőség szerint a kiadó Mediaworks megsértette a munka törvénykönyvét azzal, ahogyan felfüggesztette a lap működését, a munkavállalókat pedig előzetes tájékoztatás nélküli kizárta az épületből. Vannak újságírók, akik továbbra sem kapták vissza személyes holmijukat a Bécsi úti székház épületéből, az e-mail fiókokhoz pedig senki nem fér hozzá. A lap dolgozói azonban kitartanak, a folyamatos közös munka eredményeként ma jelent meg egy 12 oldalas mellékletük a hajléktalanok újságjában, a Fedél Nélkülben. Közben a Mediaworks 10 embert visszarendelt egy kereskedelmi kiadvány befejezéséhez.

A Népszabadság egyik keresetét már be is fogadta a bíróság. Az egyik eljárás a felügyelőbizottság (fb) jogellenes működésének kimondását szorgalmazza. Ennek oka, hogy a Népszabadság szerkesztősége delegált egy tagot, Danó Annát a bizottságba, akit azonban rendre nem hívtak meg az fb-ülésekre, arra sem, amelyiken kimondták: felfüggesztik a lapot.

A másik eljárást azért kezdeményezték, mert a szerkesztőség szerint a kiadó Mediaworks megsértette a munka törvénykönyvét azzal, ahogyan felfüggesztette a lap működését, a munkavállalókat pedig előzetes tájékoztatás nélküli kizárta az épületből. Az újságírók nem az eredeti állapot visszaállítását remélik az eljárástól, de a munkavállalók helyzetén, tárgyalási pozícióikon javítani szeretnének.

A szerkesztőség a Bécsi úti székház épületének előterében tartott sajtótájékoztatót. A megjelent 15 újságíró beljebb nem jutott, és akad köztük olyan is, aki máig nem kapta vissza személyes holmiját, email-fiókjukhoz pedig továbbra sem férnek hozzá - számolt be az MNO a fejleményekről.

Közben a lap felfüggesztése óta ma publikáltak először a lap újságírói, 12 oldalas mellékletük a hajléktalanok által írt és árult Fedél Nélkülben jelent meg. A Népszabadságot nem írhatták rá a címlapra és az újságban sem szerepel, hiszen a Mediaworks szerződése továbbra is köti őket, így csak a fejléc emlékezteti az olvasót arra, hogy ebben a kiadványban szerepel például Megyesi Gusztáv, Tamás Gáspár Miklós, Tamás Ervin, Papp Gábor Zsigmond, Dés Mihály és Uj Péter írása is. 

A lap jelenlegi dolgozói csak álnéven írtak a mellékletbe, hogy adott esetben ne veszítsék el végkielégítésüket, a fotóanyagban pedig a lap sajtódíjas – és ezért jogtiszta – képeiből válogattak - árulta el Gergely Márton főszerkesztő-helyettes.

A lapot a legforgalmasabb fővárosi aluljárókban lehet a legkönnyebben beszerezni, de vidékre is vittek belőle. A lapot továbbra is becsületkasszás rendszerrel lehet megvásárolni a fényképes igazolvánnyal rendelkező árusoktól, a bevétel pedig adományként a hajléktalanokhoz kerül majd.

Az alkalom egyszeri, tehát először és egyben utoljára jelent meg ilyen formában a Fedél Nélkül. A Népszabadság melléklet megjelenését egy magát megnevezni nem kívánó civil szervezet biztosította.

Tíz embert visszavesz a kiadó?

A körülbelül 80 népszabadságos munkatárs közül körülbelül 10 kollégánkat a magán e-mail címükre kiküldött levélben arról értesítette a cég, a Mediaworks Hungary Zrt., hogy visszavonja a felfüggesztésüket. (Egészen pontosan megszünteti a munkavégzési kötelezettség alól történő felmentésüket.) - olvasható a Népszabi Szerkesztőség facebook oldalán. Az érintett kollégáinknak hétfőn be is kell menniük dolgozni a Bécsi úti székházba. Az ígéret szerint belépőt is kapnak és hozzáférhetnek az e-mail fiókjaikhoz is. 

A szerkesztőség hangsúlyozza, hogy továbbra is egységes.

A Népszava úgy értesült, hogy a tíz kolléga között olyan tördelők, képszerkesztők, újságírók vannak, akik a Népszabadság időszaki kiadványainak készítésében vettek részt korábban.

A Népszabi Szerkesztőség ezzel kapcsolatban azt írja: a kollégákat egy tördelés alatt álló kereskedelmi kiadvány befejezésére rendelték vissza, amely a Népszabadsággal nincsen semmilyen összefüggésben. Az érintett dolgozók a szerkesztőséggel, a szakszervezettel és az üzemi tanáccsal egyeztetve, a Munka Törvénykönyve által előírt együttműködés jegyében vesznek részt az eseti kiadvány szerkesztésében.

Mi lesz a lappal?

Beigazolódhatnak lapunk információi, Budapesten tárgyal a Mediaworks tulajdonosa, a Vienna Capital Partners (VCP) több vezetője is, illetve a hvg.hu munkatársai Heinrich Pecinát is látták egy budai irodaháznál, amelyben többek közt a Horváth és Társai Ügyvédi Iroda DLA Piper is székel. Azt, hogy a megbeszéléseken valóban a Mediaworks értékesítéséről esett-e szó, senki sem erősítette meg, ám több forrás is állította: az üzletet napokon belül bejelenthetik. Úgy tudjuk, hogy a vidéki napilapokkal is rendelkező kiadó Mészáros Lőrinc érdekeltségébe kerül: ugyanis piaci (politikai) hírek szólnak arról, hogy az "ország gázszerelője" közös céget alapított Liszkay Gáborral, a Magyar Idők alapítójával és kiadójával, és ez a társaság vásárolja fel a Mediaworks médiaportfólióját. A tranzakció lebonyolításáról már hetekkel ezelőtt szó esett, aztán arról lehetett hallani, hogy megelégedtek egy opciós szerződéssel. Lásd még: Meglódult tárgyalások a Népszabadságról

Tüntettek Brüsszelben is

Tegnap Brüsszelben, az Európai Bizottság egyik épülete előtt is tüntettek a Népszabadság bezárása ellen. A demonstráción "No-go zone for Orbán", és Népszabadság, Brussels is with you" (Brüsszel veletek van) feliratú táblákkal jelentek meg körülbelül hatvanan, a médiaszabadság, a demokrácia magyarországi helyzetére hívván fel a figyelmet. A szónokok kiemelték, hogy a napilap bezárásával súlyosan sérült a sajtószabadság, a mindenkori kormánnyal szemben álló véleményt megfogalmazó újságírók elhelyezkedési lehetőségei egyre szűkülnek.

Az amerikai nagykövet aggódik
Élénk figyelemmel követi a kiadó által felfüggesztett Népszabadság sorsát és a magyarországi sajtóviszonyokat Colleen Bell budapesti amerikai nagykövet, aki tegnap este nyilatkozott a Klubrádióban. Mint mondta, nem ismeri a pontos részleteket, de Washington mind nyilvánosan, mind a színfalak mögött meg fog szólalni, ha a demokrácia szempontjából alapvetően fontos alapelvről van szó: a sajtószabadságról, a véleménynyilvánítás szabadságáról és az információhoz való szabad hozzáférésről. Mint Bell megjegyezte: a koncentrálódó médiapiac alaposan eltorzult Magyarországon, ami aggodalomra ad okot.