Észak-Korea;rakétakísérlet;Kim Dzsong Un;sikertelenség;

2016-10-21 07:31:00

Veszélyes megalománia

Tovább feszíti a húrt Észak-Korea vezetője Kim Dzsong Un, aki hatalomra kerülése óta egyik legfontosabb céljának azt tartja, hogy katonai nagyhatalommá tegye országát. Az egyelőre sorra csődöt mondó rakétakísérletei azonban egyre veszélyesebbek, nemcsak a szomszédos Dél-Korea, hanem az egész térség és a világ számára is.

Észak-Korea rövid időn belül már másodízben sikertelen rakétakísérletet hajtott végre. A lövedék közvetlenül a kilövést követően zuhant le – jelentette be a dél-koreai hadsereg. Az amerikai hadsereg pedig azt közölte, hogy az Egyesült Államok biztonsága nem forgott veszélyben. Híradások szerint közepes hatótávolságú Muszudan rakétáról volt szó, amelyet az ország nyugati részén található kuszongi bázisról akartak fellőni.

Szombat óta másodízben fullad kudarcba a sztálinista állam rakétakísérlete. Hét hónap alatt nyolc alkalommal kísérletezett az ország 3000 kilométer megtételére képes rakétával, amelyet mozgó kilövőállomásról is a levegőbe lehet juttatni. Ezek közül a legsikeresebbnek a júniusi bizonyult a legsikeresebbnek, amikor a lövedék 400 kilométeres utat tett meg. Ez a teszt elsősorban Japánban keltett rémületet. Bár Észak-Korea rakétakísérleteivel megsérti az ENSZ határozatait, Phenjan nem hagy fel próbálkozásaival. A fegyverkezésre van anyagi fedezet, annak ellenére, hogy az ország lakossága gyakorlatilag éhezik.

Még a tegnapi kilövés előtt John Kerry amerikai külügyminiszter azt közölte, az Egyesült Államok mindent elkövet azért, hogy megvédje országa biztonságát. Mint mondta, a lehető leghamarabb rakétavédelmi rendszerrel látja el szövetségesét, Dél-Koreát. Bár Észak-Korea egyetlen térségbeli szövetségese, Kína türelme is fogytán van a kis vezér, Kim Dzsong Un túlkapásai láttán, Peking fenyegetést lát a rakétavédelmi rendszerben, ami miatt feszültebbé vált Peking és Szöul az utóbbi években gyorsan javuló kapcsolata.

Bár a tegnapi kilövés sikertelen volt, szakértők rámutatnak, csak idő kérdése, hogy Phenjan ütőképes, a világ megannyi országára súlyos veszélyt jelentő rakétát fejlesszen ki, amellyel nukleáris töltet célba juttatására is képes. Ez pedig beláthatatlan következményekkel járna. Az már eddig is bebizonyosodott, hogy az országgal szembeni büntetőintézkedések nem elegendőek ahhoz, hogy Phenjan felhagyjon nukleáris, illetve ballisztikus rakétaprogramjával. Kína egyelőre kitart a sztálinista rezsim mellett, de nem amiatt, mert annyira rokonszenvezne vele.

Peking attól tart, hogy Észak-Korea összeomlása esetén milliók indulnának útnak a szomszédos országból Kínába. Másrészt attól is fél, hogy növekedne az Egyesült Államok ázsiai befolyása. Pedig a diplomáciai frontján egyre jobban áll Kína. A hagyományosan ezer szállal Washingtonhoz kötődő Fülöp-szigetek is Kínára kacsint, elnöke, Rodrigo Duterte tegnap, pekingi látogatása idején ki is jelentette, elérkezett az Egyesült Államokkal való szakítás ideje.

Washington a színfalak mögött igyekszik meggyőzni Kínát arról, nem kell katasztrófára felkészülnie egy esetleges egységes Korea létrejötte esetén. Az amerikai adminisztráció azzal érvel, garantálná, hogy atomfegyvermentes legyen a Koreai-félsziget, ami Peking számára is rendkívül fontos lenne.

Az Egyesült Államokban annak a lehetősége is felmerült, hogy kibertámadást intéznek Észak-Korea ellen, hogy ezzel lassítsák le fegyverkezési programját. Ez a stratégia részben bejött Iránban, ahol a Stuxnet nevű számítógépes vírussal fertőzték meg helyi atomreaktorok számítógépes rendszerét. Washington nem gondol az Észak-Korea elleni konkrét katonai csapás lehetőségére, ez ugyanis hatalmas veszélyeket rejtene magában.