Skócia;Nicola Sturgeon;referendum törvény;

2016-10-21 07:33:00

Nyilvános az új skót referendumtörvény

Beváltotta ígéretét Nicola Sturgeon skót első miniszter, kormánya tegnap társadalmi konzultációra bocsátotta az újabb függetlenségi népszavazásról összeállított törvénytervezetet. Sturgeon múlt héten, pártja Glasgowban rendezett konferenciáján jelentette be, hogy napokon belül benyújthatják az új referendum törvényt. 

Skócia miniszterelnöke, aki egyben a Skót Nemzeti Párt (SNP) vezetője is, azzal érvelt, hogy Skóciának joga van eldönteni, "szeretne-e része lenni az Egyesült Királyság instabil jövőjének". A 2014. szeptember 18-án megrendezett skót függetlenségi népszavazáson ugyan a választók 55 százaléka voksolt arra, hogy országa az Egyesült Királyság része maradjon, ám a Brexit-népszavazáson a skótok 62 százaléka az uniós tagság mellett állt ki.

Sturgeon már akkor meglebegtette az újabb referendum ötletét, hangsúlyozva, hogy Skócia nem fogadja el, hogy akarata ellenére "kirángassák" az Európai Unióból.

A tegnap bemutatott törvénytervezetet egyelőre azonban nem terjesztik az edinburghi parlament elé, csupán konzultáció céljából hozták nyilvánosságra.

A dokumentum 42 oldalas, az esetleges új referendum szabályait foglalja magába, amelyek gyakorlatilag megegyeznének a 2014-es eljárás szabályaival. Csakhogy ezúttal vajmi kevés esélye van Sturgeonnak arra, hogy megvalósítsa elképzelését, a Theresa May vezette londoni kabinet ugyanis egyértelművé tette, nem egyezik bele, May pedig többször hangsúlyozta, az Egyesült Királyság országai együtt fognak kilépni az EU-ból, soha nem fogja megengedni, hogy “megosztó nacionalisták kikezdjék az Egyesült Királyság négy nemzetének (Anglia, Skócia, Wales és Észak-Írország) kincset érő unióját”.