Irak;ostrom;Moszul;

2016-10-22 07:35:00

Szorul az ostromgyűrű Moszul körül

Hosszú, akár hónapokig elhúzódó harcokra számítottak a Moszul felszabadítására indult koalíciós erők, de az iraki nagyváros ostroma egyelőre a vártnál gyorsabban halad.

Hétfőn hajnalban indultak el az iraki kormányerők és a kurd Pesmerga az Iszlám Állam iraki fellegvára ellen, tegnapra a tüzérség már a várostól 20 km-re fekvő falvakat is felszabadította. A hadsereg déli irányból, a Pesmerga északkelet felől támadja Moszult. Az iraki különleges alakulatok vezetője bejelentette, hogy ellenőrzésük alá vették a Moszultól 20 km-re lévő, a védvonalon fekvő Bartella települést, ami stratégiai fontosságú a későbbi utánpótlás szempontjából.

A terrorcsoport vezetőjének, Abu Bakr al-Baghdadinak a tartózkodási helye egyelőre ismeretlen, de híradások szerint már elmenekült a városból. A dzsihádisták azonban egyre több elkeseredett válaszlépést tesznek. Pénteken öngyilkos merénylők támadták meg a Moszultól 170 km-re fekvő, kurd ellenőrzés alatt lévő Kirkuk város több középületét. Öngyilkos merénylők robbantottak Kirkuk több pontján és egy erőműnél is, dzsihadista fegyveresek csaptak össze a helyi rendfenntartókkal. Az erőműnél történt robbantásban 16 személy vesztette életét. A városban kijárási tilalmat rendeltek el, a hatóságok álláspontja szerint az akció célja az, hogy elvonja a figyelmet a moszuli harcokról. Cáfolták, hogy a terroristák kormányzati épületeket foglaltak volna el.

Bebizonyosodott, hogy a nemzetközi szervezetek jogosan tartottak attól, hogy a terrorcsoport élő pajzsként fogja használni a civileket. Az ENSZ Emberi Jogi Tanácsának szóvivője, Ravina Shamdasani pénteken bejelentette, hogy a szervezet információi szerint az Iszlám Állam mintegy 550 családot kényszerített arra Moszul környékén, hogy elhagyják otthonaikat és erőszakkal a városba vitték őket. Az ENSZ szerint nyilván azzal a céllal, hogy túszként, emberi pajzsként használják a város ostroma során. A bejelentés során a terroristák az egyik faluban 40 civilt végeztek ki elrettentésképpen. Csütörtökön Moszul központjában nyilvánosan kivégeztek három kurd foglyot, majd a holttesteket oszlopokra akasztva tették közszemlére.

Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága a menekültáradatra is felkészült. Öt tábort nyitottak a környéken. Az elmúlt napokban 6 ezer embernek sikerült elmenekülnie Moszulból. A városban másfél millió ember él.