1956;megemlékezések;

Megemlékezés a Műegyetem rakparton lévő emlékműnél. A szónok Boross Péter volt miniszterelnök MTI Fotó: Máthé Zoltán

- 1956 - Megemlékezések országszerte

Az ünnepi megemlékezések szombaton délután a Műegyetemnél kezdődtek. A hivatalos szónokok közül többen arra használták az alkalmat, hogy nekimenjenek az Egyesült Államoknak, az Európai Uniónak a napi politika kapcsán. A fáklyás felvonuláson több ezren vettek részt Budapesten, de a nagyobb ünnepségek, megmozdulások vasárnap lesznek.

Programok október 23-án, vasárnap

9 óra Helyszín: Kossuth tér

Az 1956-os Emlékév programjai keretében ünnepélyesen felvonják Magyarország lobogóját.

10 óra Helyszín: Kossuth tér, Alkotmány utca sarok

A Civil Ellenzéki Kerekasztal (CEKA) tüntetése, ahol felszólalnak: a CEKA, a Ligetben Ligetvédők, a Népszabadság, a MOMA és a Demokratikus Ellenállás képviselői. Mindenkit várnak, aki „meg akar szabadulni a diktatúrától, és egy demokratikus, korrupciómentes szabad Magyar Köztársaságot akar”.

11 óra Helyszín: 56-osok tere (a Városliget mellett)

A Demokratikus Koalíció elnöksége koszorút helyez el az 1956-os emlékműnél. Az eseményen Gyurcsány Ferenc, a Demokratikus Koalíció elnöke sajtónyilatkozatot tesz.

11 óra Helyszín: Vértanúk tere

Az Együtt megkoszorúzza Nagy Imre miniszterelnök szobrát, beszédet mond Molnár Tibor, a párt elnökségi tagja.

13 óra Helyszín: Új Köztemető

A Magyar Liberális Párt megemlékezésén beszédet mond Fodor Gábor elnök.

13 óra Helyszín: Mansfeld Péter emlékmű (I., Szabó Ilonka utca 9/b. számmal szemben)

A Lehet Más a Politika megemlékezésén beszédet mond Hajdu Mária, az LMP emlékezetpolitikai szakszóvivője, Szél Bernadett és Hadházy Ákos, az LMP két társelnöke.

13 és 14.30 között Helyszín: Blaha Lujza tér

A Civil Fórum szervezői, a Szabadságszínpad, a Hálózat a Tanszabadságért,a Ligetben Ligetvédők és a Szolidaritás a közéleti szerepet vállaló civil mozgalmak és szerveződések olyan képviselőinek kínálnak lehetőséget mondanivalójuk nyilvános kifejtésére, akikről úgy gondolják, hogy gondolataik segíthetnek egy élhetőbb Magyarország felé vezető út megtalálásában. A fórumon felszólalnak: Mécs Imre, 56-os elítélt, Sebő Gábor, Katona Andrea , a Kard Egyesület alelnöke, Trencsényi László egyetemi tanár, Antal Nikoletta, ligetvédő, Setét Jenő roma aktivista, Földényi György a Nyugdíjasok Országos Képviseletétől, Kiss László, az 5.12 Szakszervezet a Tiszta Egészségügyért vezetője és Mészáros Balázs, a Szolidaritás alelnöke.

15 óra Helyszín: Blaha Lujza tér

A civil fórum után kezdődik az ellenzéki pártok és civil szervezetek közös tüntetése. A Mossuk le a gyalázatot! című demonstráció emlékezés az 1956-os forradalomra, és egyben tiltakozás a kormányzati politika ellen. A fellépők közt lesz Bíró András alternatív Nobel-díjas polgárjogi aktivista, Bokros Lajos, a MoMa elnöke, Galkó Balázs színművész, Gyurcsány Ferenc, a DK elnöke, Karácsony Gergely, a Párbeszéd társelnöke, Molnár Gyula, az MSZP elnöke, Székely Sándor, a Szolidaritás elnöke, a Szilvási Gipsy Band, Tóth Krisztina költő és Vajda Zoltán, az Új Magyar Köztársaság Egyesület ügyvivője.

Székely Sándor, a Magyar Szolidaritás Mozgalom elnöke a héten úgy nyilatkozott, közös gesztust kell tenniük azoknak a civil szervezeteknek és ellenzéki pártoknak, amelyek kampányt folytattak az október 2-i kvótareferendum előtt, meg kell mutatniuk, hogy együtt is ki tudnak állni egy színpadra, és el tudják mondani, hogy "ebből elég volt".

1956 október 23-a, Kossuth tér: így kezdődött hatvan éve FORRÁS: FORTEPAN/NAGY GYULA

1956 október 23-a, Kossuth tér: így kezdődött hatvan éve FORRÁS: FORTEPAN/NAGY GYULA

15 óra Helyszín: Kossuth tér

Díszünnepség az 1956-os forradalom és szabadságharc 60. évfordulóján. Beszédet mond Andrzej Duda, a Lengyel Köztársaság elnöke és Orbán Viktor miniszterelnök.

Ezzel egy időben Füttykoncert Orbánnak címmel szervez akciót ugyancsak a Kossuth térre Juhász Péter és az Együtt. Elegünk van belőle és bandájából – jelentette ki a párt alelnöke az akció bejelentésekor, azt hangsúlyozva, elérkezett az idő, amikor szembesíteni kell a miniszterelnököt a magyar valósággal.

A tervezett akció hírére reagálva a kormánypártok kijelentették, hogy a baloldal fizetett provokátorokkal az 1956-os forradalom ünnepének megzavarására készül. Hollik István kereszténydemokrata országgyűlési képviselő a Fidesz és a KDNP véleményét ismertetve úgy fogalmazott: miközben a jóérzésű emberek a hősökre, a szabadságért való bátor kiállásra szeretnének méltó módon emlékezni, a baloldal az ünnep megzavarására készül.

16 óra Helyszín: Corvin köz

A Jobbik 56-os rendezvénye, ahol felszólal Vona Gábor, a párt elnöke, Baranyi László színművész, '56-os szabadságharcos, Toroczkai László, a Jobbik alelnöke, Ásotthalom polgármestere, valamint Murányi Levente, '56-os szabadságharcos, az 56-os Pesti Srácok Intézet igazgatója. A koszorúzást követően indul a Jobbik fáklyás felvonulást indít a Magyar Rádió Bródy Sándor utcai épületéhez.

19 óra Helyszín: Operaház

Díszelőadás, ahol beszédet mond Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere. A díszelőadáson részt vesz Áder János köztársasági elnök.

19 óra Helyszín: Papp László Budapest Sportaréna

Szabadságkoncert, 1956 címmel ingyenes tömegrendezvényt tartanak, ahol fellép Vastagh Csaba, Ákos és a Beatrice.

A 20. századi haladó baloldal leghitelesebb magyarországi képviselőjének nevezte Nagy Imrét az MSZP elnöke Kaposváron szombaton. Molnár Gyula a szocialisták hagyományos, a forradalom évfordulójának előestéjén a néhai miniszterelnök szülővárosában tartott megemlékezésén azt mondta: az MSZP így látja Nagy Imrét, és ezt fogja képviselni a jövőben is, annak ellenére, hogy van egy hatalom Magyarországon, ami próbálja kiírni őt a történelemből, próbálja megváltoztatni az ő és kortársai akkori szerepét.