Tíz forduló telt el a Serie A 2016/2017-es idényéből, az olasz pontvadászatban azonban nincs új a nap alatt. A táblázat élén a bajnoki címeket sorozatban szállító Juventus áll, mögötte az utóbbi évek meghatározó csapatai, a Roma és a Napoli következnek. Eltérés viszont a korábbi idényekhez képest, hogy a Palermóban időnként szóhoz jutó Balogh Norbert és Sallai Roland, illetve a Bolognát erősítő Nagy Ádám személyében három magyar labdarúgó is az olasz élvonalban szerepel. Nevezettek közül leginkább a franciaországi Eb után légiósnak álló, tíz találkozón a maximális 900-ból összesen 687 percnyi játéklehetőséget kapó Nagy Ádám az, akire hatványozottan odafigyel a közvélemény.
„Ő a középpálya szíve!” – írta Nagyról alig egy hete a Corriere dello Sport a „Nagy Ádám jelenleg aranyat ér” című cikkében. A Serie A hétközi fordulójában a most kilencedik Chievo otthonában 1-1-es döntetlent elérő Bologna színeiben Nagy 90 percet töltött a pályán – a Lazio elleni mérkőzést követően másodízben az évad során –, teljesítménye három olasz sportlapnál is hatos osztályzatot ért. „Jól játszott, de tud ennél jobban is – írta a Tuttosport. Korábban, egy Cagliari elleni mérkőzést követően a Bolognát felkészítő szakember, Donadoni is elismerően nyilatkozott 21 esztendős labdarúgójáról. A tréner akkor egy olyan mérkőzés után mondta azt, hogy élmény volt nézni Nagy játékát, ahol a középpályás a statisztikák szerint 95%-os pontossággal továbbította a játékszert a társainak.
Wágner Ádám szakedzőt, aki ikertestvérével, Gáborral együtt éveken át segítette a futballal többször majdnem felhagyó magyar válogatott középpályás pályafutását, nem éri meglepetés akkor, amikor a fenti véleményekkel találkozott. Azon, hogy tanítványa megállja a helyét Olaszországban is. „Legutóbb alig egy hónapja, Bolognában beszélgettünk Ádámmal. Ha a nyáron még kicsit hezitáltunk is, hogy jó választás-e az olasz klub, az utóbbi hónapok történései és a személyes találkozó után mondhatom, nem lehet bennünk tüske: Ádám arcán ugyanis azt láttam, hogy boldog. Pillanatnyilag ez a legfontosabb. Pályafutása szempontjából jelenleg a legjobb helyen van, remek közösségben, megfelelő környezetben.”
Wágner szerint már-már törvényszerű volt, hogy az általános vélekedéssel szemben minden az optimista várakozásoknak megfelelően alakul, hiszen Nagy Ádám kivételes talentum. „Magyarországon általános jelenség, hogy mindenki inkább a közhelyeknek hisz. Egyetlen dolgot felejtenek el: a tehetség mindig utat tör magának.”
A Bologna mérkőzésein küzdhet hétről hétre a magyar tehetség FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/MARIO CARLINI
Nagy csupán néhány hónapja erősíti a Serie A középmezőnyében elhelyezkedő piros-kék csapatot, egyelőre mégis úgy tűnik, kivívta az olasz futballközeg elismerését. Noha talán korai még, mégis adódik a kérdés: mi lehet a következő lépcsőfok az ígéretes, a nemzeti tizenegyben is kihagyhatatlan játékos pályafutásában? Wágner Ádám erről is beszélt lapunknak. „Korábban Ádámmal nyolc évben gondolkodtunk. Ő maga sem feltétlenül hitte, de azt ígértük neki, hogy nemzetközi bajnokságban játszó válogatott játékos lesz belőle néhány év elmúltával. Az olaszországi szerződés aláírása után kitűztük a következő nyolc év célját, mely szerint Nagy Ádám harmincéves korára európai klasszis lesz.”
Wágnerék szerint sok tehetség elvész
Nagy Ádám nyári átigazolási ügye kapcsán többször elhangzott, hogy a ma már ünnepelt futballistává érett játékost tizenéves korában eltanácsolták klubszinten és a korosztályos válogatottnál dolgozó szakember részéről is visszautasítás érte. Wágner Ádám és Gábor ezzel kapcsolatban, a napokban terjedelmes írást jelentetett meg a közösségi portálon, melyben többek között azt fejtegették, „hogy sok tehetségünk veszett el, veszik el a mai napig a hozzá nem értés (rossz felfogás, rossz kiválasztási szempontok), a rossz szemlélet miatt!” Wágner Ádám egyébként lapunk érdeklődésére arról számolt be, hogy a Nagy-üzlet óta sem figyeltek fel rájuk. „Annak ellenére, hogy az MLSZ 12 tehetségközpontot hozott létre, nem kérnek a szakmai segítségünkből sem szövetségi, sem akadémiai, sem egyesületi szinten. Sajnos nem kíváncsiak a kiválasztási és oktatásmódszertani elméleti és gyakorlati iránymutatásaikra, munkánkra.”