Németország;SPD;CSU;választás;Angela Merkel;CDU;

- Merkel kutyaszorítóba került

A német kormányzat három pártja, a kereszténydemokrata CDU, a keresztényszociális CSU, illetve a szociáldemokrata SPD vezetője vasárnap tárgyal arról, közös nevezőre tudnak-e jutni egy elnökjelölt személyéről. Joachim Gauck jelenlegi államfő mandátuma jövőre jár le, s február 12-ig kell jelölni valakit a helyére.

Angela Merkel nehéz helyzetbe került azt követően, hogy Sigmar Gabriel, az SPD elnöke múlt héten bejelentette: Frank-Walter Steinmeier külügyminisztert látná szívesen az elnöki székben. A kancellár ugyanis lépéskényszerbe került, neki is jelölnie kellene valakit. Kérdés azonban, kit. A CDU-nál sokan örültek volna annak, ha elvállalta volna a felkérést a Bundestag jövőre amúgy is leköszönő kereszténydemokrata elnöke, Norbert Lammert. Ő azonban hallani sem akart arról, hogy ő üljön az elnöki székbe. Merkel más irányban is próbálkozott, de kísérleteit nem koronázta siker.

A most vasárnapi egyeztetések során kiderülhet, hogy a kancellár beáll-e Steimneier mögé. A külügyi tárcavezető hazája legnépszerűbb politikusa, így a közvéleménynek aligha lenne kifogása személyével kapcsolatban. Talán személy szerint Merkelnek sem lenne kifogása vele szemben, inkább saját tagságától tarthat. Sok CDU-s politikusnak ugyanis aligha tetszik az ötlet, hogy a nagykoalíció kisebbik partnere, az SPD döntsön arról, ki legyen az államfő. Mindenesetre tavasszal a német média azt jelentette, hogy már akkor felmerült a külügyminiszter neve Gauck esetleges utódaként, ám a kancellár akkor jelezte, számára elfogadhatatlan a jelölése.

A Frankfurter Allgemeine Zeitung mai kiadása kizártnak tartja, hogy Merkel, Gabriel és Horst Seehofer, a CSU elnöke meg tud állapodni egy jelölt személyében a vasárnapi egyeztetésen.

Újabb határt lépett át a török kormányzat. Hétfőn súlyos támadást intézett a sajtószabadság ellen azzal, hogy letartóztatta az egyik utolsó független lap, a Cumhuriyet 13 munkatársát, köztük főszerkesztőjét. Az eset kapcsán a török újságírók keményebb fellépést vártak volna el Angela Merkel kancellártól. Washington viszont a szokottnál határozottabban figyelmeztette Ankarát a sajtószabadság tiszteletben tartására.