felmérés;pesszimizmus;anyagi helyzet;Provident;

2016-11-02 14:42:00

Pesszimisták a magyarok

A magyar lakosság továbbra is pesszimista saját anyagi helyzetét illetően, 30 százalékuk vár javulást saját háztartása költségvetésében, ugyanakkor csökkent az ország gazdasági helyzetéről szkeptikusan nyilatkozók aránya - derül ki a Provident Pénzügyi Zrt. és anyavállalata, az International Personal Finance (IPF) által szerdán közzétett nemzetközi reprezentatív kutatásból.

Az összegzés szerint idén a válaszadók legnagyobb hányada (37 százalék) szerint a következő tizenkét hónapban nem változik Magyarország gazdasági helyzete, míg minden ötödik megkérdezett javulást vár a jövőben. Ugyanezen arány az európaiak körében 25 százalék volt.

A 8000-es mintán végzett reprezentatív kutatás azt vizsgálta, hogy az egyes országokban a lakosság hogyan vélekedik háztartása és hazája jelenlegi és jövendő gazdasági helyzetéről. A felmérésben Csehország, Lengyelország, Szlovákia, Magyarország, Románia, Bulgária és Litvánia vett részt.

A felmérés szerint a magyarok és a többi európai válaszadó több mint harmada a megélhetéssel kapcsolatos mindennapi kiadások fedezését tartja leginkább aggasztónak, de sokan a jövedelmük csökkenésétől, elvesztésétől tartanak.

A vizsgált országok lakosai körében továbbra is magas a befektetéssel nem rendelkezők száma, a bolgárok állnak a legrosszabbul, 69 százalékuk nem rendelkezik spórolt pénzzel, Magyarországon ennél 10 százalékkal kevesebben nyilatkoztak úgy, hogy nincs félretett pénzük.

Mivel a felmérésben résztvevő országok lakosainak jelentős hányada nem rendelkezik megtakarítással, minden második válaszadó számára problémát jelentene egy hirtelen, nem várt kiadás. Legnagyobb arányban a lengyelek (62 százalék) kezelnék nehezen a helyzetet, míg a románok (45 százalék) érzik leginkább biztosnak pénzügyi helyzetüket, a magyar válaszadóknál ez az arány pedig 55 százalék. Ezzel szemben, az európai átlaghoz (18 százalék) képest a magyarok 21 százalékának egyáltalán nem okozna jelentősebb gondot egy hirtelen felmerülő kiadás.

A kutatás rámutatott arra is, hogy a munkanélküliség miatt európai viszonylatban csak minden tizedik válaszadó aggódik, Magyarországon a helyzet még pozitívabb, a megkérdezettek csupán 7 százaléka fél.