Fischer Iván Kossuth-díjas karmester, a Budapesti Fesztiválzenekar (BFZ) zeneigazgatója csütörtökön rendhagyó sajtótájékoztatót tartott a Kempinski Hotelben, amelyen ismertette a zenekar és a Fővárosi Önkormányzat tárgyalásait. A sajtóeseményen Fischer az általa vezetett formáció támogatási igényeiről beszélt – ezúttal barátságosabb hangnemben, mint tavasszal és nyár elején. Mint ismeretes, a Fővárosi Közgyűlés április 27-én úgy döntött, hogy tavalyhoz képest idén 200 millió forinttal kevesebbel, azaz 60 millió forinttal támogatja a Fesztiválzenekart.
A rendhagyó eseményen, ahol a Fesztiválzenekar zenészei is jelen voltak, Fischer elmondta, hogy a finanszírozási terveket több hónapon keresztül készítették, s azokat elküldték Tarlós Istvánnak, Budapest főpolgármesterének, akivel tegnap reggel ültek le tárgyalni. Mint fogalmazott, a tárgyalássorozat addig fog tartani, amíg el nem készül a Főváros költségvetése. A Budapesti Fesztiválzenekar szeretne együttműködni a városvezetéssel, ezért a kidolgozott koncepció – mindkét fél javaslatát figyelembe véve – még alakulhat.
Fischer a sajtóban megjelent alaptalan vádakra és találgatásokra reagálva úgy fogalmazott, a tájékoztató egyik célja az volt, hogy világosan bemutassa, eddig mennyi támogatást kaptak, és azokat mire költötték. Kiderült: az Emberi Erőforrások Minisztériuma 1,15 milliárd forintos támogatással segíti a BFZ alaptevékenységét, de származik bevételük a jegybevételekből és a TAO-támogatásból is. A zenekar működésének teljes költségvetése 2,92 milliárd forint, amely az ismertetett táblázat szerint nem számít magasnak a Fesztiválzenekar híréhez mérhető külföldi együttesekhez viszonyítva.
A Fővárosi Önkormányzathoz eljutatott terv kapcsán elmondta, a városvezetés által nyújtott összeg kiegészítené a minisztérium támogatását, amelyért „cserébe” ők elviszik a budapestiekhez a muzsikát. Emlékeztetett arra is, hogy megbecsült formációjuk világszerte koncertezik, fővárosi jelenlétük Budapest művészeti megítélésén is változtatna. Az átlátható prezentáció tételesen sorolta fel azokat a fővárosban megrendezett eseményeket, amelyek öregbítik a város hírnevét, s amelyeket egytől-egyig a BFZ szervez. Szó esett az TérTánc-sorozatról, az Európai Hidak Fesztiváljáról, amely kulturális átjárókat igyekszik építeni a különböző európai országok között.
A Kakaókoncerteket már huszadik éve rendezik meg sikerrel, ennek kapcsán Fischer arról beszélt, hogy találkozott olyan hegedűművésszel, aki kisgyerekként egy kakaókoncerten szeretett bele választott hangszerébe. A Fesztiválzenekar Autizmusbarát Kakaókoncerteket is tart, ezeken speciális vizuális eszközök, egyedi módszerek segítik a beteg gyermekek integrációját.
Vasárnaponként a BFZ-székházban, a régi Óbudai Moziban tartanak kamarakoncerteket, de elkötelezettek a fiatalok megszólításában is. „Huszonöt budapesti iskolában tartunk hangszerkóstolót, mert úgy látjuk, nem elég tervezett az, hogy a gyermekek milyen hangszert választanak. Tartunk ifjúsági operaelőadásokat is, ezeket iskolákban, középiskolás közönségnek szervezzük. Népszerűek a Midnight Music nevű éjszakai koncertjeink is, ahol a húsz-harminc éveseket célozzuk meg. Ezeken az esteken a hallgatóság babzsákokon, a zenészek között élvezheti a műsort” – mondta.
Fischer Iván csak a legvégén tért rá arra, hogy összesen 240 millió forintot igényelnének a városvezetéstől. A terv részletezi, hogy miből épül fel ez az összeg, így az illetékesek pontosan tudhatják, mit és mennyivel támogatnak. A művész zárásként megjegyezte, a városvezetéssel közösen szeretnék szolgálni a fővárosiak kulturális igényeit. A korábbi nyilatkozatok fényében meglepően szelíd megszólalás kapcsán lapunk azt kérdezte Fischer Ivántól, hogyan jutottak el a megbékélésig. Az alkotó vonakodva válaszolt erre a kérdésre: azt mondta, a korábbi ellentétekkel nem szeretne foglalkozni, kizárólag a zenére koncentrálna.
„Megcsináltuk ezt a tervet, elküldtük a főpolgármester úrnak, megbeszéltünk egy személyes találkozót. Hosszasan beszélgettünk az elképzelésünkről. Abban állapodtunk meg, hogy folyamatos tárgyalást indítunk egészen addig, míg február környékén elkészül a fővárosi költségvetés. Hozzá kell tennem, ez azért nagyon nehéz a zenekarnak, mert előre kellene terveznünk. Azokban az országokban, ahol dolgoztam, évekkel korábban lehet tudni a támogatás összegét, tehát biztosan lehet gondolkodni a jövőt illetően” – fejtette ki. Fischer a Népszavának azt is elárulta, igyekszenek alkalmazkodni a helyzethez, s próbálnak bízni az együttműködés sikerességében.