Hillary Clinton;Donald Trump;amerikai elnökválasztás;

2016-11-09 19:10:00

A sokk és eufória éjszakája Arizonában

Ijesztő erővel sokkolta a demokrata közösséget Hillary Clinton veresége. Ahogyan az őt támogatók köre, úgy maga az elnökjelölt sem lehetett felkészülve erre a forgatókönyvre. Ezt mutatja legalábbis, hogy Clinton a választás éjszakáján hazaküldte övéit, s nyilvánosan nem köszönte meg stábja és sok ezer aktivistája hónapok, évek óta tartó munkáját. Utóbbi viselkedés azonban csak egy újabb ok volt arra, hogy a „kék szavazók” csalódjanak Hillaryben.

„Épp az ilyen magatartás az oka, hogy nem volt jó jelölt” - fogalmaz másnap reggel egy helyi demokrata arról, miért is volt olyan könnyű kiábrándulni Clintonból. Az arizonai Phonixben nemcsak az exitpoll adatok nyomán, hanem az országos várakozásnak megfelelően is a demokrata elnökjelölt győzelmét, ám az állam hagyományos pirosba vonulását várták. A maréknyi demokrata közösség persze többet remélt a több szempontból is helyi voksolástól, például a marihuána legalizálását érintő kérdés miatt. Miután ez is elbukott, az arizonai demokrata választási partik ideje korán véget értek.

Helyi idő szerint este 11 órakor már mindenki előtt világos volt, ahogyan Arizona ismét a republikánusoké lett, úgy borul vörösbe az ország is. Donald Trump győzelme a szerdáig oly magabiztos demokratákat először a csomagolni és költözni típusú beszélgetésekre, majd pedig a csalódott helyzetértékelésre, Bernie Sanders esetleges indításának latolgatására, végül pedig az elnökválasztás vészjósoló következményeinek vázolására indította. A politikai hovatartozásukat nyíltan, büszkén vállalók attól tartanak, a republikánus párt nemhogy nem képes megfékezni Trump szeszélyeit és fenyegetően populista ígérgetéseit, de „beleáll” majd ezekbe a népszerűségi szempontok nyomán, ami nemcsak az államadósság drámai emelkedésébe, könnyedén háborúkba, sőt, tűéles társadalmi feszültségekbe sodorhatja a hazájukat. A phoenixi középosztály jórésze aggódik a republikánus adópolitika esetleges hatásai, így vállalkozásaik jövője miatt, vagy akár a szociális rendszer várható reformját és annak társadalmi következményeit érintően.

A másik oldalról a republikánus szavazók zöme euforikus hangulatban ünnepel; kicsit úgy tűnik, mintha maguk sem számítottak volna erre a végkifejletre. Azok, akinek Trump nem is volt a kedvence, most máris arról beszélnek, végre egy külsős üzletember változtathat. „Egy sikeres üzletember, akinek nem fűződik anyagi érdeke a politizáláshoz, hanem elkötelezett a hazájáért” - szól az érv, amelyet korábban leginkább a felső középosztálybeli republikánusok hangoztattak. Az épp az elit által megfogalmazott, sokak szerint álságos elitkritika pedig, amelyet a kampányban elsősorban a képzetlen, rossz anyagi körülmények és munkaviszonyok között élő amerikaiak tömege vallott, most Trump elnökké választásának szólama lett. Az új, megválasztott elnök ugyanis a konzervatív szavazók szavai szerint „képes a politikai, politikusi dinasztiák hatalmának megtörésére”. Így a populista szólamokról és botrányos megnyilvánulásokról ismert Trump jelenleg a demokrácia ünnepelt forradalmáraként, egyfajta szabadságharcosként tűnik fel számukra.

Természetesen a demokratikus rendszer Trump megválasztásától függetlenül stabil. Mindezt a demokraták reménykeltőnek, a republikánusok fenyegetőnek tartják. A választás másnapjának reggelén egy demokratával folytatott beszélgetésben így a kongresszus „vészfékként”, alig öt perccel később, egy republikánussal csevegve lehetséges „szörnyként” szerepelt. Mindez mutathatja: Trump elnök megválasztása nem oldotta fel a feszültségeket, sőt, az ellentétek a következő napokban és hetekben tovább élesedhetnek.

Természetesen sosem tudjuk meg, mi történt volna a számos republikánus számára éppúgy elfogadhatatlan Hillary Clinton elnökké választása esetén…