letartóztatás;deportálás;National Geographic;afgán lány;Sharbat Gula;

- Deportálták a NatGeo „afgán lányát”

Pakisztánból szülőföldjére deportálták a National Geographic magazin címlapjáról világhírűvé vált afgán nőt, Sharbat Gulát. A nőt két hete tartóztatták le, a vád szerint hamis dokumentumokkal szerzett pakisztáni személyi igazolványt.

A pakisztáni hatóságok szerda reggel négy gyermekével együtt hazaszállíttatták Sharbat Gulát, a National Geographic egyik 1985-ös lapszámának címlapfotójáról világhíressé vállt "igéző zöld szemű afgán lányt". A most 44 éves asszonyt két hete tartóztatták le Pesavar városában, ahonnan kedden a pakisztáni-afgán határ mentén lévő Torkhamba szállították. Itt adták át őt és gyermekeit tegnap az afgán hatóságoknak. A Reuters hírügynökségnek az egyik tisztviselő azt mondta, az asszony mellett végig jelen voltak a pakisztáni és az afgán nagykövetség munkatársai is.

A pakisztáni bíróság szerint a nő illegálisan tartózkodott az országban, mert személyi igazolványát hamis dokumentumokkal szerezte. Letartóztatása után Gula tagadta a vádakat, ám az eljárás során a bíróság nem talált bizonyítékot a nő pakisztáni állampolgárságára. Gula saját elmondása szerint valamikor a nyolcvanas évek elején menekült el Afganisztánból, néhány évvel azt követően, hogy a szovjet csapatok 1979-ben megszállták az országot. Ebben az időben családok ezrei kényszerültek elhagyni hazájukat, az afgán menekültek száma Pakisztánban 2,5 millióra tehető.

A National Geographic fotósa, Steve McCurry 1984-ben készítette világhírűvé vált fotóját az akkor 12 éves Sharbat Guláról egy, az afgán-pakisztáni határon lévő menekülttáborban. A kép megjelenése után "az afganisztáni háború Mona Lisájaként" emlegette a lányt a világsajtó. Gula később férjhez ment és Pesavarban telepedett le.

Október végi letartóztatása után az AFP hírügynökség tudósítójának azt nyilatkozta, gondolni se mer arra, hogy vissza kelljen térnie Afganisztánba. "Afganisztánban születtem, de mindig is Pakisztánt tartottam az otthonomnak. Itt szerettem volna élni és meghalni. Ez a legrosszabb, ami csak történhet velem" - mondta a kitoloncolásáról szóló hírekre reagálva.

A pakisztáni kormány tavaly kezdte meg azoknak az afgán menekülteknek a felkutatását, akikről valószínűsíthető, hogy hamis dokumentumokkal szereztek állampolgárságot. A tervek szerint a lehető legtöbb afgán menekültet visszaküldik szülőhazájukba, mert mára teherré váltak a pakisztáni gazdaság számára.

A németek 59 százaléka támogatja, hogy Angela Merkel ismét jelöltesse magát kancellárnak a CDU és a CSU támogatásával Németország következő parlamenti választása során – derült ki a Forsa ügynökség felméréséből.