ombudsman;bezárás;Klik;Neptun Általános Iskola;

2016-11-12 06:07:00

Neptun: jogsértő az iskolabezárás

Több esetben a jogállamiság elvébe és a jogbiztonság követelményébe ütköző eljárást folytatott a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ Budapesti XV. Tankerülete a Neptun Általános Iskola tavalyi bezárása során - állapította meg az alapvető jogok biztosa. A fenntartó szerint viszont minden rendben, az iskola tanulóit nem érte sérelem.

Számos panasz érkezett az ombudsmanhoz a szülőktől a Budapest XV. kerületi Neptun Általános Iskola miatt, melynek bezárását tavaly kezdeményezte a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik). Az iskola jogszerűtlen szétveréséről a Népszava is több alkalommal beszámolt, átfogó vizsgálata után Székely László alapjogi biztos is több visszásságot tárt fel az intézmény bezárásával kapcsolatban.

Az iskolát - ahol 300 diák tanult, közülük több mint 60-an sajátos nevelésű igényűek - a 2015-ös tanév végén zárta be a tankerület. Az ügyben nem volt előzetes egyeztetés, a szülők és a pedagógusok néhány héttel azelőtt értesültek a bezárás híréről, hogy lakat került az intézmény kapujára. A tanárok a szülőkkel összefogva hetekig kitartóan küzdöttek a most már hivatalosan is jogszerűtlennek nevezhető bezárás ellen, sikertelenül. A gyerekeket és a tanárok egy részét a Kontyfa utcai iskolába helyezték át, a Neptun helyén pedig egy kínai-magyar két tannyelvű iskola nyílt.

Székely László azért indított vizsgálatot, mert a beérkezett panaszokból jól látszott, hogy az ügyben "felmerült az oktatáshoz való jog, a gyermekek védelemhez való jogának, az esélyegyenlőség biztosításának és a fogyatékkal élők védelmének sérülése". Az ombudsmani hivatal honlapjára pénteken felkerült jelentés szerint a tankerület "a jogállamiság elvébe és a jogbiztonság követelményébe ütköző eljárást folytatott" akkor, amikor csak az igazgatókon keresztül kérte ki az iskolai szervezetek véleményét, egyeztetési kötelezettségének sem tett maradéktalanul eleget. A döntéshozók ráadásul sokszor egymásnak ellentétes információkat adtak ki az érintetteknek a bezárásról, a szülőknek, tanároknak nem biztosítottak elég időt véleményük megfogalmazására.

A sajátos nevelési igényű (sni) gyerekek átszervezése is aggályos módon történt. Az alapjogi biztos szerint a Kontyfa utcai iskola pedagógiai programját felül kellett volna vizsgálni a megnövekedett tanulói létszám miatt, ám ez nem történt meg. Az sni-s gyerekek fejlesztésével kapcsolatban sem volt minden egyértelmű a vizsgálat során, de az ombudsman arra jutott, hogy legalább 14, a Neptunból átkerült gyerek nem kapta meg a megfelelő fejlesztést, ellátást a Kontyfa utcában. "Mindezekre tekintettel álláspontom szerint a tankerület következetlen gyakorlata és eljárása a jogbiztonság követelményével összefüggő visszásságot okozott" - írta Székely László.

A Klik ellenben úgy látja, az sni-s tanulókat nem érte sérelem, szerintük a Kontyfa iskola pedagógiai programjába igenis átemelték a Neptun programjának elemeit, sőt az érintett gyerekek a korábbinál nagyobb óraszámban kapnak gyógypedagógiai ellátást.