EU;Törökország;gazdasági szankciók;

2016-11-14 09:53:00

Megbüntetnék a török szultánt?

Bár az Európai Unióban mindeddig nem merült fel komolyan az, hogy felfüggesszék a csatlakozási tárgyalásokat Törökországgal, Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke a Bild am Sonntagban EU tisztségviselői közül elsőként vetette fel az Ankara elleni gazdasági szankciók lehetőségét, mivel az országban nem tartják tiszteletben a demokratikus alapértékeket.

Ha Brüsszel valóban gazdasági lépésekre szánná el magát, annak igen súlyos következményei lehetnének. Brüsszel és Ankara között 1995-ben született megállapodás a vámunió első szakaszának életbe lépéséről. Ennek köszönhetően Ankara legfontosabb kereskedelmi partnerévé az EU vált – írta a Handelslbatt. Recep Tayyip Erdogan a megállapodás kiszélesítéséért szállt síkra, hogy az még több mezőgazdasági termékre vonatkozzék. Amennyiben az EU a vámunió eltörlését kezdeményezné, az óriási csapás lenne sok török vállalat számára. S nemcsak a cégeknek, Erdogannak is, aki felemelkedését épp a török gazdaság növekvő pályára állításának köszönhette. Ha a gazdaság elindulna lefelé a lejtőn, az Erdogan népszerűségének zuhanásával is együtt járna.

A német gazdasági lap szerint ez a török elnök gyenge pontja. Ugyanakkor zsarolási potenciált jelent számára a márciusban az EU-val megkötött menekültügyi megállapodás, így amennyiben az EU bármilyen gazdasági büntetőintézkedésre szánná el magát, amire nem nagy az esély, akkor számolnia kell a megállapodás török részről való felmondásával. Ankara számára még a NATO tagság is zsarolási potenciált jelent.

Az EU külügyminiszterei ma tanácskoznak az EU Törökországgal kapcsolatos politikáról. Megfigyelők azonban nem várnak konkrét eredményeket.