Máris élesen bírálják Donald Trumpot, amiért befolyásos tanácsadói állást ad a fehér nacionalista, antiszemita Stephen Bannonnak, a szélsőjobbos, provokatív Breitbart portál volt vezetőjének, aki az elnökválasztási csata utolsó szakaszában a milliárdos kampányát vezette. A megválasztott elnök a Fehér Ház kulcspozícióját, a stábfőnöki állást ugyan egy hivatásos politikusra, Reince Priebusra bízta, de nem mondott le „alternatív jobboldali”, a republikánus pártelittel szembenálló jelöltjéről sem.
Bannon „fő stratéga és vezető tanácsadó” minőségében szintén beköltözhet a Fehér Ház nyugati szárnyába, a West Wingbe. Egy demokrata képviselő, Adam Schiff „nem meglepő, de riasztó” döntésnek nevezte az egyébként a Georgetown Egyetemen és a Harvard üzleti iskoláján végzett, 62 éves Bannon kinevezését, mondván, az általa képviselt nézeteknek „nincs helye a Fehér Házban”.
Priebus a Republikánus Nemzeti Bizottság (RNC) vezetőjeként akkor sem fordult szembe Trumppal, amikor a pártelit szinte egységesen tagadta meg a szélsőséges nézetekkel vagdalkozó elnökjelöltet, s most ezért el is nyeri jutalmát. A 44 éves politikus korábban a wisconsini republikánusokat vezette, s igen jó kapcsolatban áll Paul Ryan házelnökkel, aki egyébként Wisconsin állam egyik képviselője, s Scott Walkerrel, az állam kormányzójával.
Priebus hasznos lehet Trump számára. Kapcsolatot teremthet a kongresszusi republikánusokkal, s azok között lehet, akik a mérséklet és a realitások talaján próbálják tartani a milliárdost, aki érdemi politikai tapasztalat nélkül, az amerikai kormányzati gépezet működésében járatlanul kap kezébe rendkívüli hatalmat. Mike Pence alelnök mellett Priebusnak is nagy beleszólása lehet a posztok osztogatásába, a beiktatás napjáig legalább négyezer állást kell betölteniük, legalábbis elvileg.
Trump a veterán riporternőnek, Leslie Stahlnak adott, terjedelmes CBS-interjúban elismerte, elállt a szava a választás éjszakáján, akkor mérte fel, hogy „egy egészen más élet kezdődik” számára. Trump ebben az interjúban is megerősítette, hogy „nem bánt meg semmit sem”, nem bánja a sok bántó, provokatív támadást, szélsőséges vagdalkozást, szerinte szükség volt erre a retorikára a győzelemhez. Ha „kedves, monoton figuraként” jelent volna meg, senki nem figyelt volna oda rá, mondta.
Az interjúból kiderült, a milliárdos sok kérdésben még meglehetősen bizonytalan. Kijelentette ugyan, hogy meg fogja építeni a falat a mexikói határon, de lehet, hogy egy része kerítés lesz. (Ehhez a falépítéshez a kongresszusi republikánusoknak is lesz pár szava, nem biztos, hogy jóváhagyják a monumentális építkezéshez szükséges, hatalmas összegeket.) Továbbra is kitart azonban amellett, hogy az illegális bevándorlók közül azokat, akik összeütközésbe kerültek a törvénnyel, a drogcsempészeket, a bandatagokat kitoloncolják vagy bebörtönzik. Trump nem tudta biztosan, hogy egy-, kettő-, de akár hárommillió illegális bevándorló hazaküldéséről lehet-e szó. Becslések szerint mintegy 11 millió illegális bevándorló tartózkodhat az Egyesült Államokban.
A milliárdos sajnálkozását fejezte ki, hogy megválasztását követően elszaporodtak a rasszista incidensek, de szerinte "a média eltúlozza" azok jelentőségét. Mindenesetre azt üzente, hagyják abba, mivel ő „egyesíteni akarja az egész országot”.
Ismét ígéretet tett arra, hogy a beígért adócsökkentésekre sort kerít, már csak azért is, mert ehhez megkaphatja a kongresszusi republikánus többség támogatást. A republikánus honatyáknak nem tetszik azonban egy másik javaslata, amely szerint rögtön a beiktatása napján két hivatali időre korlátozná szolgálatukat. Jelenleg annyi ideig maradnak, ahányszor újraválasztják őket, sokan több évtizedig is szolgálnak.
Trump a nők szabad választásának jogát tagadó, azaz abortuszellenes bírákat fog jelölni a legfelsőbb bíróságba, kitart a szabad fegyverviselés mellett, de nem kívánja megkérdőjelezni a melegházasság legalitását (a konzervatív többségű legfelsőbb bíróság azonban dönthet így, ha újra napirendre veszi a kérdést). Még nem döntötte el, mondta, hogy meneszti-e vagy megtartja James Comeyt, a Clinton-vizsgálat kiszivárogtatásával a választásba beleavatkozott FBI-főnököt.
A milliárdos populista vonalába jól illeszkedik, hogy szimbolikusan lemond évi 400 ezer dolláros fizetéséről. Továbbra sem tisztázódott azonban, hogy mi lesz a Trump-vagyonnal. Az interjúban szintén megszólaltatott Trump-gyerekek – Ivanka, Eric és Tiffany - azt mondták, egyikük sem akar formális állást a Fehér Házban, ők fogják menedzselni a továbbiakban a Trump-birodalmat. Ez azonban így is komoly összeférhetetlenségi problémákat fog felvetni, figyelmeztet az amerikai média.
A CBS-interjúban nyilatkozott Trump felesége is. A szlovéniai születésű Melania „kemény és magabiztos” nőként jellemezte magát, jelenlegi tervei szerint elnökfeleségként az internetes zaklatás ellen akar majd kampány indítani. Azt mondta, sokszor férjét is próbálta lebeszélni a durva hangú Twitter-üzenetekről.
Donald Trump a hatalomváltás részeként tegnaptól ugyanolyan szintű nemzetbiztonsági tájékoztatást kap, mint Barack Obama.