Az oroszbarát Igor Dodon nyerte a moldovai elnökválasztást. A végleges eredményt csak napok múlva fogják bejelenteni, de 99,99 százalékos feldolgozottságnál Dodon 52,9 százalékon, ellenfele, a nyugatos Maia Sandu pedig 47,73 százalékon áll. A moldovai Szocialista Párt jelöltje az első fordulóban tíz százalékos előnyt szerzett Sanduval szemben, a második forduló mégis szorossá vált.
Az Európai Unió barát kormánypártok támogatottsága igencsak megingott a több mint három éve tartó sorozatos korrupciós botrányok miatt, de a jobboldali szavazók egységesen mégis a korrupcióellenes fellépéssel kampányoló Sandut támogatták. Úgy tűnik, nem azért, mert abban hittek, hogy a most civil oldalról érkező jelölt, aki azért korábban töltött be miniszteri tisztséget is Európa-barát kormányban, valóban véget tudna vetni a mindent eluraló korrupciónak, hanem azért, mert az ország uniós, nyugatos irányultságát féltették Dodontól. Ugyancsak Sandura voksoltak egyöntetűen azok is, akik Moldova és Románia egyesítését szorgalmazzák, mivel hogy Dodon nyíltan ellenzi azt.
A vasárnapi voksolás nem volt viharmentes, a vesztes oldalt támogató egyik civil szervezet hétfő délutánra már tüntetést is szervezett, mert álláspontjuk szerint választási csalás történt. Állításuk szerint a választások megszervezéséért és tisztaságáért felelős hatalom szándékosan akadályozta a külföldön munkát vállalókat a voksolásban. Ez azonban eléggé hihetetlen, hiszen a kormányzat az uniópárti erők kezében van, a nyugati diaszpóra pedig Sandu támogatója.
Moldova az Európai Unió keleti partnerségi programjának legsikeresebb országa, nemcsak a társulási egyezményt írta alá az EU-val, hanem a vízummentességet is megkapta, míg Ukrajna és Grúzia máig nem. A vízummentesség azonban óriási kivándorlást okozott, a Romániában és nyugati államokban munkát vállaló moldovaiak száma megugrott. Vasárnap 121 ezer moldovai adta le voksát külföldi szavazókörzetben, de a nyugati országokban óriási sorok voltak, nem volt elég szavazócédula sem és sokan nem tudtak élni szavazati jogukkal.
Az első forduló után mindkét jelölt kérte a külföldi szavazókörzetek számának növelését. Harminchárom országban 100 szavazókörzetet alakítottak ki, a hatályos törvények szerint pedig a két fordulónak azonos feltételek mellett kell zajlania. A külföldi voksolás nincs előzetes regisztrációhoz kötve. A két forduló között Sandu a diaszpórában próbált mozgósítani és ebben komoly segítséget kapott a román politikai szereplőktől és médiától is, akik kivétel nélkül őt támogatták.
Dodon is érdekelt volt a külföldi szavazásban, hiszen Oroszországban is közel 500 ezer moldáv dolgozik. A választói aktivitás azonban a nyugati országokban volt magasabb, Olaszországban 43 ezren, Romániában közel 15 ezren, Franciaországban 9243 személy adta le voksát, míg Oroszországban csupán 8332 moldáv élt szavazati jogával.
Nyilván nem a külföldi szavazatok, hanem a kormányzattal szembeni lakossági elégedetlenség döntötte el a voksolás kimenetelét. A lakosság nagy része a nyugatos pártok számlájára írja a korrupciót. Nem e pártok orientációját kifogásolják elsősorban, hanem azt, hogy Moldova Európa legszegényebb állama, ahol az Európa-barát erők 2009-es győzelme után gyakorlatilag folyamatos politikai válság tombol, a hatodik miniszterelnök van hivatalban, és máig nem tudni hová tűnt 2014-ben az ország bankjaiból szőrén-szálán az az egymillió dollár, amely Moldova költségvetésének 15 százalékát jelenti.
Dodon élni próbál a lehetőséggel, hétfőn reggel máris bejelentette, hogy előrehozott választást fog kezdeményezni. Legutóbb, 2014-ben is tulajdonképpen az általa vezetett Moldovai Szocialista Párt nyerte meg a parlamenti választásokat, de nem tudott kormányt alakítani. Moldovában ugyanis Dodon pártja a legbaloldalibb és legoroszpártibb alakulat, annyira, hogy a kommunisták támogatását sem tudta megszerezni.
Az egyik ismert román politológus, Cristian Preda Európa parlamenti képviselő, Traian Basescu volt államfő tanácsosa és jelenlegi pártjának politikusa úgy fogalmazott, a Moldovai Szocialista Párt az egyedüli a világon, amely a kommunistáktól balra áll, Dodon pedig az első szocialista politikus a világon, aki a szélsőbal legszélén található.