Orbán Viktor;Országgyűlés;Rogán Antal;

A kormányfő védőbeszéde FOTÓ: MTI/KOSZTICSÁK SZILÁRD

- Orbán megvédte Rogánt

Minden támadás csak megerősíti Rogán miniszter úr pozícióját - tette világossá tegnap a parlamentben a miniszterelnök. Orbán Viktort az azonnali kérdések órájában az ellenzék sorozta a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetőjének hazugságai, kétes kapcsolatai, urizálása miatt. A kormányfő érdemben semmire nem válaszolt, ehelyett politikai blöffnek nevezte mindazt, ami a propagandaminiszterről elhangzott.

Meddig maradhat miniszter Rogán - tudakolta Szél Bernadett. Az LMP társelnöke Orbánt arra figyelmeztette, a kormány összetételéért neki kell felelősséget vállalnia. Felidézte, hogy a miniszter az ATV-ben nem mondott igazat a letelepedési kötvényről, majd arról sem, hogy milyen kapcsolatban van Kertész Balázs ügyvéddel. Mára kiderült, hogy Kertésszel együtt szokott "kávézgatni", annak Aulich utcai irodájában. "Politikai blöffökkel, politikai bulvárral nem foglalkozom, politikai blöfftámadással sem, csak a kormányon belüli teljesítménnyel" - reagált a miniszterelnök, majd hozzátette, "ami eddig Rogán ellen irányult, az az ő pozícióját megerősítette. További jó munkát kívánok neki." Szél erre úgy reagált, akit három alkalommal is hazugságon érnek, az nem méltó a miniszteri posztra. A kormányfő viszont közölte, Rogán korábban már válaszolt a feltett kérdésekre, amiket nem akar megismételni,

"Meddig védi még ezt a fiút, minek kell még kiderülnie, hogy elhatárolódjon tőle és leváltsa?" Ezt az MSZP-s Harangozó Tamás kérdezte tegnap Orbántól. Az ellenzéki képviselő szerint a propagandaminiszter neve összefonódott a hazudozással és a korrupcióval, a legvállalhatatlanabb akciója a helikopterezés volt, a népszavazás napján. A miniszterelnöki válasz úgy hangzott: "Ha egy szó is igaz lenne az ügyeiből, már büntetőfeljelentést tettek volna. Ezek politikai blöfftámadások, amiket nem veszek komolyan. Minden támadás, amit eddig hallottam, a miniszter iránti bizalmam növelte." A szintén szocialista Varga László a propagandaminiszter ügyei kapcsán arról beszélt, "nem csoda, hogy nem látja a helikopteréről a valóságot, mert néha a saját nappalijának méretét sem tudja megmondani". Válaszában a kormányfő közölte, ma az a magyar valóság, hogy amikor az MSZP éhségmenetet szervezett, nem sokkal később kiderült, hogy azt egy "dúsgazdag euromilliomos vezeti".

A jobbikos Szilágyi György viszont arra volt kíváncsi, miért tűri el a hazugságot a kormányában a miniszterelnök. A képviselő szerint nem az a kérdés, hogy Orbán hogyan ítéli meg az ügyeket, hanem az, hogy mit tesz, amikor bebizonyosodik egy miniszterről, hogy nem mond igazat. Amikor valaki ellen kampány indul tücsköt-békát kiabálnak rá - közölte a kormányfő, aki ezen a ponton azzal lepte meg a Házat, hogy az ellenzék valójában nem is a minisztert, hanem őt támadja és a kormányt akarja gyengíteni. Megismételte, ezek blöffök, amik nem rendítik meg és el sem gondolkodtatják. Szilágyit viszont figyelmeztette, "politikusként politikust lehazudozni nem valami eredeti, nincs is sportértéke".

Soros-közeli bankár az Aulich utcában
Egy Soros Györgyhöz közeli grúz bankár tárgyalt Rogán Antal bizalmasánál az Index által korábban bemutatott felvételen. Irakli Rekhviashvili 12 évig volt programmenedzsere egy civil szervezeteket támogató pénzosztó szervezetnek. Az Index múlt pénteken számolt be arról, hogy a külügyminisztérium helyett Rogán jobbkezének, Kertész Balázs ügyvédnek a belvárosi irodájában tárgyalt egy milliárdos erőműbizniszről a volt grúz miniszterelnök és két másik kaukázusi üzletember. A közzétett felvétel szerint a három külföldi férfi százalékokról egyezkedett az V. kerületi Aulich utcában, ahol Rogán bizalmasának, Kertésznek az irodája található.
Tájékozódni fog, és ha szükséges, vizsgálatot is elrendel a Nemzetbiztonsági Bizottság szocialista elnöke. Molnár Zsolt a Hír TV-nek azt mondta: a sajtóból értesült az ügyletről. „Az erőműépítésnek – bárkihez is kötődik – energiabiztonsági szempontból lehet nemzetbiztonsági kockázata” – mutatott rá Molnár. A Jobbik is kíváncsi, milyen kapcsolatban van a kormány egy grúz üzletemberrel. Staudt Gábor frakcióvezető-helyettes szerint mind Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter, mind Németh Szilárd, a nemzetbiztonsági bizottság fideszes alelnöke "kemény nyilatkozatokat" tett a Soros Györgyhöz köthető szervezetekről, amelyek egyebek mellett befolyásolási kísérletekről, nemzetbiztonsági kockázatokról szóltak. Megjegyezte, hogy az Ökotárs Alapítványra és másokra "lesújtottak", hasonló szigort várnak máshol is.

Szánalmas és egyszerre szórakoztató az európai politikai eliten végigsöprő hisztéria, amelyet az új amerikai elnökválasztás eredménye okoz, Magyarország ebben nem vesz részt. Ezt Szijjártó Péter üzente tegnap Brüsszelből azoknak, akik számára Donald Trump megválasztása nem jó hír. A külügyminiszter világossá tette, az uniós kollégái által vasárnap estére összehívott, az amerikai elnök megválasztását értékelő informális ülésén politikai okok miatt nem vett részt.