EU;Magyarország;Szijjártó Péter;Donald Trump;"illiberális";

2016-11-16 06:03:00

Szijjártó szórakozik az orosz terjeszkedésen

Szijjártó Péter szerint Magyarország nem hajlandó részt venni a Donald Trump megválasztása utáni "európai liberális hisztiben", mert azt várja, hogy a következő amerikai adminisztráció szó nélkül hagyja az illiberális magyar belpolitikát. Pedig Európa inkább attól félhetne, hogy a következő amerikai elnök elnézi, amint Moszkva kiterjeszti befolyási övezetét.

Így látják ők

Balázs Péter, volt külügyminiszter

Elég nyilvánvaló, ráadásul az oroszok nem is titkolják: nagyon rossz véleménnyel vannak a Nyugatról. Az Európai Uniót és a NATO-t haldokló szervezeteknek szeretnék látni, ezért ennek megfelelően is cselekszenek – vélekedett lapunknak Balázs Péter. A volt külügyminiszter szerint Putyinék hosszú évek óta támogatnak szélsőjobboldali-szervezeteket Keleten és Nyugaton is. Azonban Balázs hozzátette: az eszközeik az internet térnyerésével kétségkívül változtak. Szijjártó Péternek óvatosnak kell lennie, mert Orbán Viktor két „barátjáról” van szó – kommentálta Balázs Péter a jelenlegi külügyminiszter hétfői mondatát. Van egy fennálló világrend Európában, amit az oroszok kétségkívül súrolnak a NATO-val való konfliktusuk miatt, de nem hiszem, hogy Trump bármit is kockára tenne azért, hogy ez sérüljön – fogalmazott a volt külügyminiszter, hozzátéve: ennél sokkal nagyobb kihívásokkal is szembe kell nézni a világpolitikában, például a szíriai polgárháborúval.

Szentpéteri Nagy Richárd, politológus

A V4-es államok nagy vonalakban egyetértenek a menekültpolitikában, de az orosz barátsága miatt Magyarország mégis rendkívül kilóg közülük - fogalmazott Szentpéteri Nagy Richárd. A politológus szerint hazánk az elmúlt pár évben olyan fordulatot vett ebben a kérdésben, ami ezer éves szinten is nagy lépésnek számít. "Több mint furcsa, hogy Magyarország NATO-tag, miközben kiváló kapcsolatokat ápol a térségben kimondottan aktív orosz titkosszolgálatokkal" - mutatott rá Szentpéteri Nagy a NATO és Oroszország közötti konfliktusra emlékeztetve. A szakértő hozzátette: egész Európának tragikus fejlemény, hogy komoly putyinista támadásoknak van kitéve a kontinens. Az oroszok egyik legfontosabb eszköze a populista, EU-ellenes pártok támogatása. Szentpéteri Nagy ennek bizonyítására azt mondta: nyílt titok, hogy a francia szélsőjobboldali, Marine Le Pen-féle Nemzeti Frontot Putyin pénzeli, de Trump győzelme mögött is feltűnnek titkosszolgálati eszközök. Szijjártó Péter kényesen vigyázz arra, hogy mindig Putyin mellett szólaljon fel, persze az egyértelmű, hogy a külügyminiszter nem önálló, csupán Orbán Viktor szája – mondta Szentpéteri a külügyminiszter „hisztériázós” megszólalásáról. Magyarország biztonságát a NATO és a szövetségei biztosítják, ezer éve az ország a Nyugat mellett döntött – közölte Szentpéteri, hozzátéve: hazánknak az lenne az érdeke, ha most is kiállnának az akkori döntés mellett.

Tarjányi Péter, biztonságpolitikai szakértő

Létezik az egész pályás orosz letámadás, amivel hamis híreket terjesztenek, vagy éppen a sajtót manipulálják. Azonban az Európai Unión belül is több részt kell vizsgálnunk biztonságpolitikai szempontokból. Nyilvánvalóan a Balkán sokkal veszélyesebb, mint például Franciaország - mutatott rá Tarjányi Péter. Szijjártó Péter hétfői kijelentését a biztonságpolitikai szakértő elég komoly jelzésnek minősítette. „Abban viszont egyetértek a külügyminiszterrel, hogy vannak néhányan, akik „túllihegik” a helyzetet, fasizálódásról beszélnek, miközben ez elképzelhetetlen az amerikai apparátus miatt” – fogalmazott Tarjányi, hozzátéve: az igazi kockázatról senki nem beszél, miszerint – biztonságpolitikai szempontokból -, visszatérünk az 1943-45-ös évekhez. 1943-ban a teheráni, majd '45-ben a jaltai konferencián a nagyhatalmak döntöttek a kicsik megkérdezése nélkül – emlékeztetett Tarjányi.

Z. Á.