MSZP;Molnár Gyula;MSZP választmányi ülés;2018-as választás;

2016-11-19 06:02:00

MSZP-választmány - Összefogással váltanák le a Fideszt

Megosztott ellenzék nem tudja a Fidesz-kormányt leváltani, ezért a szocialisták készen állnak az ellenzéki együttműködésről tárgyalni. Az MSZP viszont megkerülhetetlen szereplője a kormányváltásnak - várhatóan erre figyelmeztet majd pártja ma délelőtti országos választmányi ülésén Molnár Gyula. A szocialisták elnöke a Népszavában tegnap megjelent interjújában világossá tette, a jelenlegi hatalom több millió kárvallottjából lehet koalíciót faragni az Orbán-kormány leváltására.

Hogyan képzeli az ellenzéki együttműködést, milyen helyzetben van jelenleg az MSZP? - Molnár Gyula várhatóan erről beszél ma délelőtt pártja országos választmánya előtt. A szocialisták elnöke a Népszavában tegnap megjelent interjújában a demokratikus ellenzéknek azt üzente, "ha van jó politika, van együttműködés is". Ám nem csak a pártokkal. A jelenlegi hatalomnak több millió kárvallotja van, belőlük lehet koalíciót faragni az Orbán-kormány leváltására.

"Mindazokból, akik az állandó politikai háború helyett egy nyugodt, békés, európai országban akarnak élni" - fogalmazott Molnár, aki ma nyilván azt is meghallgatja, hogyan vélekednek az előválasztásról, az ellenzéki együttműködésről, a lehetséges partnerekről a választmány tagjai. Történelmi pillanat, amiért köszönetet kell mondani azoknak a civileknek, akik először lehetővé tették, hogy az ellenzéki pártok egy színpadon mondhassák el, milyen Magyarországot akarnak. Erről még október 23-án beszélt a Blaha Lujza térnél felállított színpadon az MSZP elnöke. Az egybegyűlteket arról biztosította, hogy új együttműködés születik. "Ez a hatalom leváltható, nem kell hozzá más, mint a 106 egyéni körzetben és az országos listákon többséget kell szerezni" - biztatta a jelenlévőket. "A probléma a kormány maga, a megoldás a változás" - közölte, majd azt kérte a jelenlévőktől: "Állítsatok át egy aktívat, győzzetek meg egy passzívat, és akkor meglesz a többség".

A Demokratikus Koalíció elnöke figyelmeztetett, a 2014-es tapasztalatból nem azt kell leszűrni, hogy nem kell együttműködni, csak meg kell tanulni a leckét. "Függetlenül attól, hogy kinek mekkora a támogatottsága, nem tudjuk, hogy végül is kinek van igaza" - fogalmazott akkor Gyurcsány Ferenc. Hozzátette: "Az asztalhoz kell hívni mindazokat, akik tisztességesek és ugyanazt akarják, mint mi, nem engedhetik meg magunknak a demokraták az önzők világát". Az ellenzéknek önmagában nincs ereje, a messiás pedig nem jön el, ezért a parlamenti választási hátralévő 500 napra együtt kell működni. Ezt már Bokros Lajos hirdette a Blaha Lujza téren, ahová az Együtt és az LMP el sem ment. A MoMa elnöke együttműködésre buzdítva kijelentette: "Csak 500 napot kell kibírnunk együtt", azután - azaz a jelenlegi hatalom menesztését követően - demokratikus választást lehet kiírni. Karácsony Gergely, az ellenzéki egyeztetést kezdeményező Párbeszéd társelnöke megállapodást sürgetett, amely kivezetheti Magyarországot "ebből a rémálomból".

Elölről kell kezdeni a tárgyalásokat az ellenzéki együttműködésről, a kormányváltáshoz egyesíteni kell a változást akarókat - közölte az egyeztetések megkezdése után nem sokkal az MSZP elnöke. Molnár azért szólalt meg az ügyben, mert kiszivárgott, hogy a Liberálisok és a Balpárt - a hírek szerint a DK és a MoMa nyomására - felállt a tárgyalóasztaltól. A szocialisták vezetője közölte, abban érdekeltek, hogy az együttműködés ne szakadjon meg, és "nem vagyunk abban érdekeltek, hogy minden egyes pillanatban kommunikáljuk, hogy ki ült az asztalfőnél és ki mit mondott. Eredményeket fogunk kommunikálni." Hozzátette, ezért szeretnék új alapokról kezdeni az együttműködést.

Az átmeneti zavart okozó fiaskó okán a Párbeszéd két társelnöke partnereit arra szólította fel, tegyék egyértelművé, hogy elkötelezettek az előválasztás mellett. Szabó Tímea és Karácsony Gergely figyelmeztetett, előválasztás nélkül nem lesz rezsimváltás. Az MSZP emlékeztetett, Molnár az elmúlt hónapokban többször kijelentette, 2018-ban csak akkor van érdemi esély a kormányváltásra, ha a demokratikus ellenzéki szavazatok nem oszlanak meg, és a kormánypárti, illetve a jobbikos jelöltek ellen minden választókörzetben egyetlen demokratikus jelölt indul. A szocialisták készen állnak a tárgyalások folytatására, sőt a kör kibővítésére, mert ezt a kormányt megosztott ellenzék nem tudja leváltani. Közölték, a szocialisták készek bármely olyan párttal, szakszervezettel és civil szervezettel együttműködni, amelynek célja a demokrácia, az alkotmányosság, az emberek közti egyenlőség és az igazságosság megteremtése Magyarországon. Azaz a korábbinál jóval szélesebbre tárnák a kaput.

A felszólításra a DK is bejelentette, ha a Párbeszédnek vagy bármely más ellenzéki pártnak az előválasztás a legfontosabb kérdés, akkor hát legyen, a párt ennek nem lesz az akadálya. Bíznak abban, hogy tavaszig lesz megállapodás az ellenzéki pártokkal. Orbánnak és kormányának ugyanis mennie kell.

Vannak azonban olyan demokratikus ellenzéki pártok, amelyek az eddigi megbeszélésekre el sem mentek. Az LMP korábban bejelentette, nem közösködik, önállóan indul 2018-ben. Eközben kiderült, Fodor Gábor, aki szerint az ellenzéki pártoknak az országgal kellene foglalkozniuk ahelyett, hogy egymást árulózzák, feljelenti Bokros Lajost, amiért a Liberálisokat az önkényuralom csatlósának nevezte.

A MoMa elnöke azzal vádolta Fodor pártját, hogy az nem ellenzéki. A Liberálisok elnöke az ATV-ben közölte, szégyenteljes, amit Bokros mondott. Ennek ellenére, ha azt kívánja az ellenzéki siker, hogy működjenek együtt a "gyalázkodó" ellenzéki pártokkal, akkor azt még ezek után is meg fogják tenni - üzente. Nem lesz könnyű: "a Magyar Liberális Párt azért került ki a formálódó együttműködésből, mert lehet, hogy demokratikus, de bizonyosan nem ellenzéki párt. Fodor pártja a Fidesz teremtménye. Születésénél, cseperedésénél nem kisebb személyiség bábáskodott, mint maga Orbán Viktor. A pártot a Fidesz támogatásával pénzelik. A két évvel ezelőtti önkormányzati választásokon a Fidesz hathatós támogatásával nagyon komoly összeg jutott Bodnár Zoltán főpolgármester-jelölt kampányára" - írta a Facebookon Bokros Lajos, miután Fodor feljelentette. Bokros, aki szerint az MLP a 150 éves hagyományokkal bíró magyarországi liberalizmus szégyene.

Készül a baloldali narratíva
Szükség van új baloldali alternatívára, amit az MSZP készít el. A szocialisták ezzel kapcsolatos elképzeléseiről a mai ülésen a pártelnök megnyitóját követően Hiller István választmányi elnök beszél majd. Hiller beszámol a testület mellett működő kabinetek munkájáról is. A választmány ezután zárt ülésen az elnök által vázolt baloldali narratíváról vitázik, majd meghallgatja Tóth Bertalan frakcióvezetőt.