Ronaldo triplázott

2016.11.21. 06:51
Fotó: Getty Images/Jorge Gonzalez
Megerősítette első helyét a Real Madrid a spanyol labdarúgó-bajnokságban, miután idegenben, Cristiano Ronaldo mesterhármasával 3-0-ra verte az Atlético Madridot. Ez volt az utolsó madridi derbi, amelyet a Vicente Calderón Stadionban rendeztek, mert a hazai együttes a főváros szélére költözik át.

A Realt sokszor érte az a bírálat, hogy Zinédine Zidane alatt, hiába szerepel eredményesen, nem játszik szépen. Mióta az egykori francia aranylabdás ül a kispadon, edzői szempontból ez volt a legjobb meccse. Sikerült túljárnia Diego Simeone eszén a 4-2-3-1-es hadrenddel és azzal, hogy – részint sok sérült miatt – a sokat mellőzött Iscót váratlanul közvetlenül Ronaldo mögött szerepeltette. Simeone nem tudott időben reagálni Zidane húzására, a hátrány miatt a hazaiak átálltak 4-2-4-re, ezzel azonban teret adtak a Real kontráinak.

Ez a meccs tehát nemcsak Ronaldóról szólt, hanem Zidane-ról és Iscóról is, aki bebizonyította, nem felejtett el focizni. „Az eredmény talán kicsit túlzó, de teljesen megérdemelten nyertünk” – értékelt Zidane a meccs után, akinek volt egy igen érdekes megjegyzése is. Mint mondta, újabb mesterhármasa ellenére nem biztos, hogy mindig befejezőcsatárként számít majd Ronaldóra, aki a madridi derbik legeredményesebb játékosa lett.

Messi nélkül továbbra is szenved a Barcelona, amely hiába játszott sokáig emberelőnyben a Málaga ellen (a meccs végére már kettős emberelőnybe is került), nem bírt a vendégegyüttessel. A gól nélküli döntetlen azt is jelenti, hogy a Real előnye már négy pont a tabellán a katalánokkal szemben.

Primera División, 12. forduló. Betis-Las Palmas 2-0, La Coruna-Sevilla 2-3, Barcelona-Málaga 0-0, Eibar-Celta Vigo 1-0, Atlético Madrid-Real Madrid 0-3, Alavés-Espanyol 0-1, Valencia-Granada 1-1.

Az élcsoport. 1. Real Madrid 30, 2. Barcelona 26, 3. Sevilla 24.

Kapcsolódó

Ronaldo hosszabbított

A korelnök duplája kellett

2016.11.21. 06:50
A lefújást követően a kétgólos Ferenczi Istvánt ünnepelték a társak FOTÓ: MTI/KOSZTICSÁK SZILÁRD
Kiemelkedő mérkőzéssel kecsegtetett a labdarúgó NB I 16. fordulójának szombati rangadója, a Vasas-FTC összecsapás, amely igazi flúgos futam lett: a feszült hangulatú, fordulatos találkozón négy gólt, ugyanennyi büntetőt és két kiállítást, illetve Ferenczi István nem mindennapi visszatérését láthatta a Bozsik-stadionba kilátogató közönség. A játéknapon az éllovasok közül kikapott a Videoton, s augusztus közepe óta először nyert az Újpest.

Élcsapatok csatájához méltó 90 percet játszott egymással a listavezető Vasas és a címvédő Ferencváros, az bizonyos. A stadionépítési munkálatok miatt semleges helyszínen, a kispesti arénában lejátszott rangadón a zöld-fehérek közel 40 percen át emberhátrányban őrizték korán megszerzett előnyüket, majd miután a csereként beálló korelnök, a 39 éves Ferenczi csapata harmadik büntetőjét végre gólra váltva egalizált, a rendes játékidő hosszabbításában – a mérkőzés negyedik tizenegyeséből, Saglik kiállítása miatt már azonos létszámban játszva – Gera Zoltán révén újra a vendégek vezettek. Ekkor azonban még nem ért véget az őrület.

A slusszpoén ugyanis ugyancsak Ferenczi nevéhez fűződött: a szezon során bajnoki mérkőzésen először pályára lépő – a hétköznapokban erőnléti edzőként tevékenykedő – játékoshoz a középkezdés után Remili Mohameden és Kire Risztevszkin keresztül eljutott a játékszer, melyet a rutinos labdarúgó fejjel helyezett el Dibusz Dénes kapujában. „Gera gólja után eszembe nem jutott volna, hogy nem nyerjük meg a mérkőzést. Ebben a helyzetben egy csapatnak le kell tudnia védekeznie egy ilyen szituációt, ez nem kérdés. Már-már úgy éreztük, hogy a sors visszaadta azt, amit a korábban megítélt büntetőkkel elvett, de úgy néz ki, hogy erre még nem kerülhetett sor” – értékelt a lefújást követően lapunk kérdésére válaszolva a két Vasas-büntetőt hárító Dibusz, aki a zöldekkel szemben megítélt három tizenegyesről is véleményt alkotott.

„Mind a három büntető véleményes volt. Az elsőnél úgy éreztem, hogy a Geri (Lovrencsics – a szerk.) inkább a játékos elé belépve fedezte volna a labdát nekem. A másodiknál szerintem nem volt olyan szintű kontakt, ami büntetőt ért volna, a harmadiknál pedig bár láttam, hogy nem fogom elérni már a labdát, megálltam a játékos előtt, aki eltolta a labdát, gyakorlatilag ki a pályáról, utána pedig összeütköztünk, a játékvezető és az alapvonali játékvezető pedig büntetőnek látta ezt – mondta a párharc hevében a szeme alá egy monoklit „begyűjtő” kapuvédő. – Kár ezzel foglalkozni, hiszen a harmadik tizenegyes után megrúgtuk a második gólt, ami úgy nézett ki, hogy győzelmet ér, de sajnos nem tudtuk kivédekezni a végén azt az egy támadást.”

A 88. perctől a lefújásig mindkét csapat tagjai és szurkolói is érzelmi hullámvasúton érezhették magukat, hiszen az utolsó percekben újjáéledtek, elvesztek, majd ismét visszatértek a Vasas reményei. A hihetetlen pontmentésben elévülhetetlen szerepe volt Ferenczinek, akit fejjátéka reményében reaktivált Michael Oenning vezetőedző.

„Fordulatos mérkőzés volt, egy kupadöntőhöz tudnám hasonlítani a tizenegyesekkel és a kiállításokkal, a végig tapintható feszültséggel együtt. Már az is meglepett, hogy a keret tagja lehettem, nem is számítottam rá, hiszen ebben a szezonban ez sem volt mindig magától értetődő. Talán azért is léphettem pályára, mert vezetett a Ferencváros és már nem sok volt vissza, s mivel emberelőnyben voltunk, adott volt, hogy a felívelésekkel próbálkozzon a csapat. Ezért is mentem el bemelegíteni, a beszállásom pedig jó húzásnak bizonyult – mondta a Népszavának a korábban az FTC-t is erősítő támadó, aki saját elmondása szerint a több mint 20 éve tartó aktív pályafutásának egyik meghatározó mérkőzésén mentett pontot csapata számára. – Ez a mérkőzés mindenképpen szerepelni fog pályafutásom legemlékezetesebb találkozói közt is. Köszönöm ezt az élményt a csapattársaimnak is, ott lesz az első háromban!”

A listavezető és a címvédő remije az előnyét továbbra is őrző Vasas mellett a Mezőkövesden vereséget szenvedő Videoton számára lehet kedvező, hiszen a székesfehérváriak nem tudták kihasználni a riválisok pontosztozkodását, legalább nem kerültek jelentős hátrányba a fordulót követően.

A 16. játéknapon egyébként a Bozsikon kívül további három helyszínen is az utolsó pillanatban dőlt el a pontok sorsa: Holman Dávid a 95. percben szerzett találatával alakította 1-1-re a végeredményt az MTK otthonában, a sikerének köszönhetően a táblázat utolsó helyéről elmozduló DVTK játékosa, az OTP Bank Ligában legutóbb a bajnoki nyitányon (!) játéklehetőséget kapó Ugrai Roland pedig a 92. percben lőtt győztes gólt volt csapatának, a Haladásnak a kapujába. Az immáron sereghajtó Gyirmót a 78. percben előnybe került az augusztus óta nyeretlen Újpesttel szemben, végül a lilák részéről előbb Lázok János a 84., majd Windecker József a 93. percben volt eredményes.

Hosszú-Gyárfás háború - Salamon: elég a harcból!

2016.11.20. 20:07
FOTÓ: SZALMÁS PÉTER
Salamon Ferenc is állást foglalt a a magyar úszósportot közel egy hete átható vitában. A vizes sportokat tömörítő nemzetközi szövetség (FINA) masters bizottságának tagja felhívást juttatott el tegnap az MTI részére, melyben leszögezi: a jövő évi, budapesti világbajnokság előtt nincs helye hadakozásnak. Salamon írását alább módosítás nélkül olvashatják.

„A magyar úszósport minden idők legnagyobb kihívása előtt áll: a 2017. évi világbajnoksághoz mérhető sporteseményt még soha nem rendezett Magyarország, ilyen rangú versenyen hazai közönség előtt még soha nem vehetett részt magyar úszó. Ha valamikor, most végképp nincs helye a durva személyeskedéseknek, egymást gyengítő csatározásoknak. Mégis, a maguk területén kiemelkedően sikeres emberek napok óta harcban állnak, épp arról terelve el minden figyelmet, energiát, ami a legfontosabb lenne: felkészülni a versenyekre, előkészíteni a jövő évi világbajnokságot.

Valóban páratlan lehetőség előtt állunk – csak akkor lehetünk sikeresek, ha mindannyian, együtt a legjobbunkat adjuk a nagy cél érdekében. Versenyzők és edzők, az úszósport szereplői: tegyük félre a sérelmeinket – tegyük a dolgunkat. Valamennyiünknek ez az érdeke.”

A honi szövetség és a versenyzők vitáját kedden a háromszoros olimpiai bajnok Hosszú Katinka "indította el", amikor több kritikát fogalmazott meg a szervezettel szemben, egyúttal lemondásra szólította fel annak elnökét, Gyárfás Tamást. Erre reagálva Gyárfás sajtótájékoztatón közölte, nem kíván lemondani, ugyanakkor mindent megtesz azért, hogy a problémákra megoldást találjanak: ennek érdekében pénteken meg is nevezték annak a vizsgálóbizottságnak a tagjait, amely a sportemberek panaszait fogja vizsgálni . A sportolók közül szerdán Gyurta Dániel és Kapás Boglárka, illetve a Bernek Pétert képviselő cég, majd csütörtökön a Verrasztó testvérek, Dávid és Evelyn, illetve Kozma Dominik jelezték, egyetértenek abban, hogy vannak gondok a sportágban.