Barack Obama;Vlagyimir Putyin;Lima;APEC csúcstalálkozó;

2016-11-21 06:35:00

Barack Obama rövid búcsúja Putyintól

Barack Obama és Vlagyimir Putyin "összefutott" Limában, az APEC csúcstalálkozójának margóján, formális megbeszélésre azonban nem került sor az amerikai és az orosz elnök között. A jelenlévő újságírók beszámoltak róla, hogy a csúcs zárónapjának kezdetén a két vezető szót váltott egymással, Obama nyilvánosságra hozott programjában nem szerepelt találkozó Putyinnal, kettejük informális megbeszélésének lehetőségéről a Kreml szóvivője, Dmitrij Peszkov adott hírt.

A rövid megbeszélés tartalmáról a Fehér Ház annyit közölt, hogy a szíriai válság és az ukrajnai helyzet is szóba került. Legutóbb szeptemberben, a G20-as csúcs alkalmából folytattak mintegy másfél órás tárgyalást, amelyet "nyílt, őszinte, lényegretörő" megbeszélésként jellemeztek, de nem tudtak előrelépni a vitás kérdésekben.

Barack Obama búcsúmegbeszélést folytatott Malcolm Turnbull ausztrál, s Justin Trudeau kanadai kormányfővel. Az amerikai elnöknek a csendes-óceáni államok találkozója az utolsó hivatalos külföldi programja. Az amerikai elnök Németországból érkezett Peruba. A 44. elnök január 20-án távozik a Fehér Házból, aznap iktatják be utódát, Donald Trumpot.

Obama és Hszi Csin-ping kínai elnök limai kétoldalú tárgyalásaira rányomta bélyegét az amerikai elnökváltás, mindketten reményüket fejezték ki, hogy zökkenőmentes lesz az átmenet. A kínai államfő reményét fejezte ki, hogy folytatódik a kétoldalú együttműködés, és sikerül áthidalni a nézeteltéréseket. Obama és Hszi Csin-ping idén negyedszer tárgyalt egymással.

Pekingben aggódva tekintenek a washingtoni változások elé, a megválasztott elnök a kampányban protekcionista kereskedelempolitikát ígért, valutamanipulációkkal vádolta Kínát és magas büntetővámokat helyezett kilátásba. A kínai elnök felhívást intézett Trumphoz, figyelmeztetve, hogy a klímaváltozás valós veszély, s ezért súlyos károkat okozna, ha az Egyesült Államok kivonulna a párizsi klímamegállapodásból.

A csendes-óceáni államok csúcstalálkozóján tegnap a gazdasági kilátásokat tekintették át Christine Lagarde-dal, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezetőjével. A térség államait aggasztja a globalizációellenes, nacionalista erők térnyerése. Az új amerikai elnök beiktatását követően csekély az esély arra, hogy Washington ratifikálja a Csendes-óceáni Partnerség (TTP) szabadkereskedelmi megállapodást.