A felmérés szerint a megkérdezett uniós polgárok 62 százaléka kíván továbbra is az EU tagja maradni miközben ez az arány márciusban még 57 százalék volt, s akkor sokan azt jósolták, a tendencia azt mutatja, hogy ez tovább csökken majd. Az egész EU területére kiterjedő felmérést augusztusban végezték, tehát még nem érződhettek az amerikai elnökválasztás, Donald Trump megválasztásának hatásai.
Ami azonban különösen érdekes, hogy Nagy-Britanniában az EU megítélése 56 százalékra emelkedett, ez márciusban még 49 százalék volt. Ez akár arra is utalhat, amennyiben új referendumot rendeznének, akkor a britek már a bennmaradás mellett voksolnának. Igaz, az elmúlt választások azért megmutatták, hogy a közvélemény-kutatásokat is fenntartásokkal kell kezelni.
Spanyolországban csökkent az EU megítélése, ám így is 68 százalékos. Ez összefüggésben állhat az elhúzódó, azóta megoldódott belpolitikai válságra. (A parlament ismét megválasztotta kormányfőnek Mariano Rajoyt, majdnem egy évig tartó politikai bizonytalanság után.) Ugyanakkor nőtt az EU-ba vetett bizalom Németországban, Franciaországban, Olaszországban, sőt Lengyelországban is, ahol nacionalista, konzervatív kormány van hatalmon.
A felmérés Angela Merkel politikájának megerősítést is jelentheti. A német kormány feje vasárnap este jelentette be, hogy negyedszerre is indul a kancellári tisztségért a jövő ősszel esedékes parlamenti választáson. Sokan az Európai Unió megmentőjének tartják a CDU elnökét, jóllehet több kemény belpolitikai kihívással is meg kell küzdenie. Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter a Financial Timesnak adott múlt heti interjújában úgy foglalt állást: az EU a legjobb válasz a globalizációra és a század első felének katasztrófáira. „Ám az EU nincs valami jó állapotban” – ismerte el a politikus. Mint mondta, komolyan foglalkozniuk kell azzal, ami Nagy-Britanniában történt, s javítaniuk kell az uniós politikát.
Tegnap híre ment annak, hogy ha Martin Schulz jövő év elején távozik az Európai Parlament éléről, akkor Jean-Claude Juncker bizottsági elnök is lemond. A Bizottság egy szóvivője azonban cáfolta ezt.