háború;indulatok;Gyárfás Tamás;Magyar Úszó Szövetség;Hosszú Katinka;

2016-11-22 06:52:00

Hosszúék hét pontja - Fejlemények az úszóháborúban

Hiába kérte tegnap a lapunk által is közölt közleményben Salamon Ferenc, a vizes sportokat tömörítő nemzetközi szövetség masters bizottságának tagja az „úszóháború” résztvevőit, hogy a közös cél, a 2017-es, budapesti rendezésű vizes-világbajnokság érdekében tegyék félre sérelmeiket, tegnap újabb fejezetekkel bonyolódott az ügy. Az „üzengetést” elindító Hosszú Katinka mellett 9 sportoló és szakvezető írta alá azt a kiáltványt, melyben pontokba szedve fogalmazták meg a sportemberek kéréseit, amelyek teljesülésének alapvető feltétele a Gyárfás Tamás vezette Magyar Úszó Szövetség (MÚSZ) vezetőségének leváltása.

„Egy emberként kijelentjük, hogy a jelenlegi elnök és az általa működtetett antidemokratikus rendszer semmiképp sem szolgálják a magyar úszósport érdekét. Nincs szükségünk olyan vezetőre és apparátusra, amely nem vesz tudomást az úszók, edzőik és a mindennapi munkájukat segítő szakembergárda igényeiről, szakmai véleményéről, akik jelenléte a versenyzők zavartalan felkészülését hivatott biztosítani” – közölte többek közt Kapás Boglárka, olimpiai bronzérmes, ötszörös Európa-bajnok úszónő és Gyurta Dániel, olimpiai, háromszoros világ- és kétszeres Európa-bajnok-úszó.

A sportemberek hét pontban szedték össze a vizes-vb előtti időszak legfontosabb teendőit (ezeket keretes írásunkban olvashatja – a szerk.). „Az általunk kívánt helyzet megvalósulásának legfontosabb feltétele, hogy a Magyar Úszó Szövetség jelenlegi, közel 20 éve regnáló vezetése – amely mögött megszűnt az az egység és bizalom, amivel az úszó társadalmat képviselni tudja – távozzon, és adjon teret az új korszak megszületésének.”

A hét pontra a MÚSZ részéről szintén egy kiáltvány volt a válasz tegnap délután. „A feltüzelt versenyzők tévúton járnak, követeléseik megalapozatlanok – szögezték le már az írás elején, melyet a vélt sikerek felsorolásával folytattak. – Egyetlen nemzeti úszószövetség sem rendezett, rendezhet annyi nemzetközi versenyt - világbajnokságot, Európa-bajnokságokat -, mint a magyar, amelynek kapcsán előbb a margitszigeti létesítmény bővült, hamarosan pedig megnyitják a Dagály-úszókomplexumot. Ezen túlmenően elindult és hatékony a nagyszabású, nyolc régióban zajló Jövő Bajnokai program.

A válogatottak a világ különböző pontjain idilli körülmények között készülhetnek, összességében sikert sikerre halmoznak - olvasható a MÚSZ állásfoglalásában, melyben a „háborút” elindító Hosszúról és edző-férjéről, Shane Tusupról is szóltak. – Hosszú Katinka eredményei - mint ahogy ezt többször hangsúlyoztuk - lenyűgözőek, ám az a magatartás, amelyet az edző-férj tanúsít itthon és külföldön, elfogadhatatlan. Hosszú Katinka és edzője mellett szól a siker és az azzal járó közös örömök, viszont ellenük, hogy azzal nem szabadna visszaélni.”

Közben Kunhalmi Ágnes, a sportügyekért is felelős Kulturális Bizottság alelnöke kommünikéjében arra kérte Dúró Dóra elnököt, hogy hívja meg a bizottság ülésére Gyárfás Tamást, a Magyar Úszó Szövetség elnökét, és kezdeményezte, hogy a bizottság hallgasson meg tájékoztatót az ügyről a sportért felelős államtitkárságtól. „A sportolókkal egyetértve hiszünk abban, hogy lehetséges olyan sportvezetést teremteni, aminek célja a lehető legjobb, legátláthatóbb és legkiszámíthatóbb viszonyok megteremtése a sportolóknak” – írta Kunhalmi.

Hétfőn megszólalt Cseh László, négyszeres olimpiai ezüstérmes úszó is, aki a MÚSZ által pénteken, a problémák megoldásának elősegítése érdekében életre hívott vizsgálóbizottság tagja. Cseh a közösségi portálon közölte, egy sporttársával privát beszélgetésben úgy foglalt állást, ha a sporttársai szerint nem képviseli megfelelően az úszók érdekeit, lemond. Ám, mint írta, baráti beszélgetés volt, nem hatalmazta fel az illetőt arra, hogy ezt bárkivel közölje. Ha le akarna mondani, azt személyesen tenné meg – írta Cseh László.

Hosszú Katinkáék hét pontja
  1. Álljon fel egy új, az úszók egészét maga mögött tudó, megbízható vezetőség, ami hajlandó a szervezet teljes körű felülvizsgálatára, megújítására
  2. Kérjük, hogy a fontos kérdésekben létrejöhessen a valódi titkos szavazás, illetve szűnjön meg a megkérdőjelezhető elektronikus távszavazási rendszer.
  3. Fektessenek le egységes, objektív válogatási elveket, átlátható szabályrendszert és működést.
  4. Fontosnak tartjuk az elnök és a szövetségi kapitány jogkörének, feladatainak újraszabályozását.
  5. Kérjük, a válogatott keret részére való zavartalan felkészülés és állandó helyszín biztosítását
  6. Kerüljenek pontos meghatározásra az edzőtáborok hozzáférhetőségének konkrét elvei.
  7. Az új vezetést kérjük, hogy szüntesse meg a jelenlegi kiszolgáltatott rendszert, és törekedjen a források transzparens, ésszerű, szakmai szempontok alapján történő felhasználására.