Budapest;Airbnb;közösségi szálláshely-szolgáltatás;

2016-11-23 06:16:00

Visszavág az Airbnb

Egyre jelentősebb méreteket ölt a közösségi szálláshely-szolgáltatás a turisztikai piacon. 2010 és 2015 között Budapesten megduplázódott a kapacitás, míg az Airbnb felületén mért vendégforgalom mintegy 6-szorosára nőtt, miközben a szállodai kereslet csak 40 százalékkal emelkedett. A társasházak és a szálloda szövetség korlátozná működésüket.

Szövetség létrehozását tervezik a budapesti rövid távú lakáskiadók, aminek a segítségével tájékoztatják az embereket a szabályos működésről – mondta a Magyar Nemzetnek Rege Mihály, az Airbnb-n kínált lakások kiadásával, kezelésével és üzemeltetésével is foglalkozó U&B Management tulajdonosa és ügyvezetője. Szerinte semmilyen objektív érv nincs, amely indokolná a rövid távú lakáskiadás korlátozását. Elismerte viszont, hogy léteznek gondok, mint például a túl sok vendég elszállásolása egy lakásban. De Rege Mihály szerint ezek a problémák a meglévő szabályok nem megfelelő betartásából származnak.

Javaslatuk szerint az Airbnb-n, a Booking.com-on és a hasonló oldalakon csak akkor lehessen egy lakást meghirdetni, ha a megfelelő engedélyszámot is csatolják hozzá. Ez a U&B Management vezetője szerint hatásos módszer lenne arra, hogy illegálisan ne lehessen kiadni a szobákat. A legális lakáskiadók a rájuk vonatkozó jogszabályokat is jobban betartják, mert nem akarják elveszteni az engedélyüket egy ellenőrzés során.

Mint korábban megírtuk: egyre nagyobb szeletet hasít ki a turisztikai piacból a közösségi szálláshely-szolgáltatás - állapította meg a BDO Magyarország. A tanácsadó cég szerint Budapesten az ilyen jellegű kapacitás kétszeresére nőtt 2010 és 2015 között. A fővárosban tavaly 2,2 millió vendégéjszakát regisztráltak a közösségi szálláshelyeken, a szállodáknál ugyanez a szám 8 milliós volt. A változás azonban a vendégforgalomban igazán figyelemre méltó: az Airbnb felületén átmenő vendégforgalom mintegy hatszorosára nőtt 2010-2015-között, ezzel szemben a szállodai kereslet "csak" 40 százalékos emelkedést mutatott. Mindez azt jelenti, hogy már a piac 20 százalékát adják a közösségi portálokon értékesített magánszálláshelyek.

Az airdna.co adatai szerint Budapesten mintegy 4800 aktív vendéglátót tart nyilván az Airbnb. A BDO szerint már nálunk is vannak olyan cégek, amelyek már akár 10-15-nél is több lakást "mozgatnak" és iparszerűen akár komplett lépcsőházakat is képesek üzemeltetni, ebben pedig komoly profit jelenik meg.

A Magyar Szállodák Szövetségének elnöke szerint ugyanolyan bejelentési kötelezettséget kellene előírni az Airbnb keretében lakásukat kiadóknak, mint a szállodáknak. Meg kellene felelniük a higiénés és fogyasztóvédelmi előírásoknak. Javasolják továbbá a bérlakások turisztikai célú kiadását.

Eközben a budapesti társasházak is igyekeznek korlátozni az Airbnb-zést. Azoknál a társasházaknál, ahol a lakógyűlésen a többség úgy dönt, akár tilthatják is a lakáskiadást - mondta a lapnak Barkassy-Grünfeld Loránd ügyvéd. - Az, aki a döntés ellenére az Airbnb-n adja ki lakását, személyiségi és birtokvédelmi jogot is sérthet. Ha a lakók jogsértést tapasztalnak, peres útra léphetnek. A bíróság sérelemdíjat állapíthat meg, amelynek minimális összege a Fővárosi Törvényszék gyakorlatában 50 ezer forint. Ezt akár minden lakó kérheti.

Felhajtotta a budapesti albérletárakat a lakáshotelek terjedése. A belvárosi díjak ma már 20-30 százalékkal magasabbak a fővárosi átlagnál, miközben pár éve ez a különbség legfeljebb 10 százalék volt. Ez jelentősen nehezíti azoknak a belföldieknek a helyzetét, akik albérletet keresnek.

Adóalkukat kötne a nagyvárosokkal az Airbnb
A szállásszervezéssel foglalkozó Airbnb 700 város vezetésével kötne külön adóalkut annak érdekében, hogy enyhüljön a szabályozói nyomás a cégen - idézi a Financial Times-t a 444.hu. Az Airbnb-nek jelenleg 200 nagyvárossal van külön szempontok szerint kialakított adómegállapodása és további 500 várossal terveznek hasonlót. A cég bevételeinek 90 százaléka ezekben a nagyvárosokban keletkezik és a városok idegenforgalmi adót gyűjtenek a vendégéjszakák után.
A szállásszervező az adóalkuktól azt várja, hogy némiképp enyhüljön a szabályozói nyomás. A világ több nagyvárosában is komoly szigorításokat vezettek be az Airbnb ellen, New Yorkban például törvényben tiltották meg, hogy valaki az egész lakását kiadja a szolgáltatáson keresztül - írja a lap.