elavult iskolai szexoktatás;Hintalovon Alapítvány;Yelon-program;

2016-11-25 06:15:00

A szexoktatás nem csupán annyit jelent, hogy felhúzzuk az óvszert a banánra

A kormánytól kér segítséget az elavult iskolai szexoktatás javítására a Hintalovon Alapítvány, de ők maguk sem tétlenkednek: a Yelon-program keretében gyerekeknek, szülőknek és gyerekekkel foglalkozó szakembereknek nyújtanak segítséget, hiszen "tanulni nem szégyen, a szexuális nevelésről sem".

Európában minden ötödik gyermek válik szexuális erőszak áldozatává, becslések szerint Magyarországon mintegy 300 ezer kiskorú érintett. Pontos adatok nem állnak rendelkezésre, a látencia ugyanis hatalmas; ezt az is bizonyítja, hogy évente körülbelül csak ezer ügyben indul eljárás. Amikor napvilágra kerül egy-egy eset, rendszerint a gyermekvédelem anomáliái, a jelzőrendszer nem megfelelő működésének okai is újból előkerülnek, ám kevés szó esik a megelőzésnek egy másik fontos, s ugyancsak nagy hiányosságokkal küzdő területéről, a helyes szexuális nevelésről.

Azok a gyerekek, akik nem ismerik saját szexualitásukat, testüket, különösen nagy veszélynek vannak kitéve. Fontos lenne, hogy a szexuális abúzus áldozatául esett gyerekek felismerjék, hogy ami velük történt, nagyon nem helyes, és arról beszélni kell. Ehhez viszont szükségük lenne arra, hogy egyáltalán meg tudják fogalmazni, min mentek keresztül. Ám azok a gyerekek, akik nem tudják, a szexualitással kapcsolatban miről és hogyan beszélhetnek, gyakran évekig elhallgatják az átélt borzalmakat, ők azok, akik talán azt is elhiszik az elkövetőnek, hogy pusztán szeretetből fogdossa őket, nyúlkál a bugyijukba.

Ám annak ellenére, hogy például a folyamatosan ránk zúduló reklámokban is szinte mindent szexszel akarnak eladni, a szexualitás hazánkban továbbra is tabutéma. Az iskolában, de még a családban is kevés szó esik az intimitásról, a szülők, pedagógusok nem mernek nyíltan beszélni gyermekeikkel, diákjaikkal érzelmekről, párkapcsolatokról, szexről. Gyakori forgatókönyv - mutatott rá Gyurkó Szilvia gyermekjogi szakértő, a Hintalovon Alapítvány kuratóriumi elnöke -, hogy a szülők arra várnak, majd az iskola megoldja a gyerekek szexuális felvilágosítását, utóbbi viszont inkább a szülőkre hagyná a kényes kérdések megválaszolását. Ha mégis sor kerül valamiféle szexoktatásra az iskolában, az gyakran előírásszerű, túlságosan szűkítő megközelítése a szexualitásnak.

"A szexedukáció nem annyiból áll, hogy felhúzunk egy osztálynyi kamasz előtt egy óvszert a banánra. Ebből nem tudják meg, hogyan viselkedjenek különböző helyzetekben, ezt ki is kezdi a szexuális erőszak" - fogalmazott Gyurkó az alapvető jogok biztosának hivatalában tartott gyermekvédelmi konferencián. Pedig nagy szükség lenne rá, hogy a gyerekek átfogó képet kapjanak testükről, szexualitásukról, saját fejlettségi szintjüknek megfelelően. Az alapítványt is abból a célból hozták létre, hogy ezen a helyzeten javítsanak. Életre hívták a "Szexedukáció gyerekeknek, szülőknek és gyerekekkel foglalkozó szakembereknek" elnevezésű projektet: a Yelon.hu weboldalon egy chat is üzemel, amelyen keresztül a 10-18 éves korosztály valódi válaszokat kaphat énképével, testképével, (pár)kapcsolataival, szexualitásával kapcsolatos kérdéseire az alapítvány képzett önkéntes ügyelőitől.

Az online szexedukáció fontosságát is kiemelik: európai adatok szerint a 7-10 éves korosztály harmadik leggyakrabban használt internetes keresőszava a "pornó". Ettől függetlenül a gyerekek kéretlen tartalomként is belefuthatnak explicit szexualitást ábrázoló tartalmakba. Ha ezek kezelésére nincsenek előre felkészítve, ugyancsak negatív hatással bírhatnak testképükre, önképükre, szexualitásukra. A szülők kulcsfontosságú szerepet játszanak a helyes szexuális nevelésben, felkészítésben, a Yelon-program számukra is szolgál tanácsokkal, hiszen "tanulni nem szégyen, a szexuális nevelésről sem". Mindemellett a program szakemberei iskolákban is tartanak képzéseket felnőtteknek szexedukációról, párkapcsolati erőszakról.

A Hintalovon Alapítvány októberben aláírásgyűjtésbe is kezdett olyan kormányzati lépések sürgetésére, amelyek eredményeként minden magyar gyerek segítséget kérhet, védelmet kaphat, és elkerülheti, hogy szexuális erőszak áldozatává váljon. Egyik követelésük, hogy az általános és középiskolai Nemzeti alaptantervnek legyen kötelező része az egészséges test- és énképpel, érzelmi biztonsággal, párkapcsolatokkal és szexuális ismeretekkel kapcsolatos oktatás, és ehhez rendeljenek kellő óraszámot és kompetens képzésben felkészített oktatókat.