Trump;érdektelenség;nemzetközi politika;

2016-11-26 06:32:00

Trumpot nem érdekli a nemzetközi politika

Hálaadás ünnepének másnapján már újra a kormányalakítással foglalkozott Donald Trump. A megválasztott amerikai elnök Floridában, a Mar-a-Lago-i rezidenciáján folytatta a tárgyalásokat. Kellyanne Conway, Trump szóvivője közzétette, hogy a háttérben nagy hadakozás folyik a külügyminiszteri posztért.

A milliárdos lojális hívei kézzel-lábbal tiltakoznak, hogy Trump korábbi bírálóját, Mitt Romneyt, a 2012-es volt elnökjelöltet állítsa a State Department élére. Miközben a mérsékelt Romney kinevezése a nemzetközi közösség szemében bizonyos fokú garancia lenne az indulatos, öntörvényű Trump visszafogására, a milliárdos szűk körében pontosan emiatt erősek a fenntartások a volt massachusetts-i kormányzóval szemben. Trump hívei inkább Rudy Giuliani volt polgármester mellett kardoskodnak.

Egy másik milliárdost, a 78 éves volt bankárt, beruházót, Wilbur Rosst szemelte ki a kereskedelmi tárca élére Donald Trump. A hírt elsőként a Wall Street Journal jelentette. Ross 2,9 milliárd dolláros vagyonnal szerepel a Forbes toplistáján. Cége, a W.L.Ross & Co. társaság tönkrement beruházások felvásárlásával foglalkozik. Ross részt vett Trump gazdasági programjának formálásában, a szabadkereskedelmi megállapodások felmondásának híve. A jelölés megerősítését péntekre várták. Még az ünnep előtt az ENSZ-nagyköveti, illetve az oktatási miniszteri posztra kiválasztott jelölt nevét tették közzé. Nikki Haley dél-karolinai kormányzóval kapcsolatosan felvetődött, hogy nemzetközi ügyekben nem járatos. Az oktatási tárcát egy vagyonos hölgyre, Betsy DeVos-ra bízná Trump, DeVos korábban a szabad iskolaválasztás, az egyébként is jól ellátott magániskolák állami támogatása mellett kampányolt.

Nemzetbiztonsági szakértők körében furcsállják, hogy a megválasztott elnök nagyon kevéssé érdeklődik a bizalmas hírszerzési információk iránt. Az elnökválasztás óta csak két ilyen tájékoztatót hallgatott végig, noha minden nap megtehetné. Helyette a megválasztott alelnök, Mike Pence vesz részt a tájékoztatókon. Előző elnökök a hivatalba lépésig hátralévő időszakot egyfajta tanulási folyamatként fogták fel, s e tájékoztatók segítségével készültek fel arra, hogy január 20. után a nemzetközi válsághelyzetekben jól eligazodjanak.

Sokmilliót költenek a beiktatásra
Donald Trump lassan halad a kormányalakítással, de annál nagyobb lelkesedéssel készül a január 20-i beiktatási ünnepségre. A milliárdos, aki kampánya során a „washingtoni elit kisöprését” ígérte meg híveinek, minden idők egyik legrongyrázóbb beiktatását vehette tervbe. Míg Barack Obama a 2009 januári beiktatás megszervezéséhez egy-egy támogatótól legfeljebb 50 ezer dolláros támogatást kért, s vállalkozásoktól, szakszervezetektől egyáltalán nem fogadott el adományt, addig Trump egyéni adományozóitól bármennyi pénzt elfogad, a vállalkozásoknál pedig 1 millió dolláros felső határt szabott. Obama második, 2013-as beiktatásakor már szintén nem szabott felső határt az AP hírügynökség jelentése szerint, akkor 43 millió dollárt költöttek a beiktatásra. A hivatalos ünnepség költségét az adófizetők állják, de a bálok, partik szervezését hagyományosan a leendő elnök nagy adományozói dobják össze. Trump milliárdos barátai legalább 65 millió dollárt akarnak összeszedni, azt még nem tudni, hogy ennyi pénzből hány beiktatási bálban táncolnak majd a republikánusok Washingtonban.