Castro halála - Little Havanában, Miamiban örömünnepet tartottak

2016.11.27. 10:40
Fotó: Sven Creutzmann/Getty Images
Little Havanában, Miamiban él az Egyesült Államokba disszidált kubaiak nagy része. Évtizedeken át ez a negyed volt a Castro-ellenes érzelmek központja. Ünnepléssel fogadták az utcákon Fidel Castro halálhírét- tudósít az Euronews.

- Őszintén, örömet éreztem a nagyszüleim miatt. Ők elmondták mindazt a fájdalmat és küzdelmet, amin keresztül mentek életükben, és hogyan szimbolizálja Fidel Castro mindezt a fájdalmat. Így a halála egyfajta szimbóluma annak, hogy véget ér ez a fájdalom – vélte egy fiatalember. Little Havana utcáin igazi fesztivál hangulat alakult ki. Miami negyedében több mint egymillió kubai él.

- Nem egy ember halálát ünneplem, hanem azt, hogy megkezdődik egy zsarnokság összeomlása, amely elnyomta a népemet – magyarázta egy férfi.

- Annak örülnék, ha a rendszer összedőlne. Se Castro, se más, amikor Kuba szabad lesz. Akkor leszek boldog – mondta egy idős férfi.

Nem fog megváltozni a kubai belpolitika
Ezt a Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető kutatója mondta vasárnap reggel az állami televízióban. Nagy Sándor Gyula szerint a kubai rendszer nem fog összeomlani a diktátor halálával, sőt az országban most egymást érik majd a megemlékezések. Szerinte az igazi "korszakváltás" Raúl Castro hatalomra jutásával történt meg. Fidel testvére sem fiatal, hiszen több mint nyolcvan éves, de az ő utódlása is biztosítva van már - tette hozzá.
Szólt arról is, hogy a következő években tovább erősödhet a kubai gazdaság, köszönhetően a nemrég bevezetett engedményeknek. Az országban mára mintegy félmillióan vállalkozók - mutatott rá. Az Egyesült Államok és a szigetország viszonyával kapcsolatban megjegyezte, a nagykövetséget valószínűleg nem zárják be Havannában, de szerinte Trump elnöksége alatt az embergót nem fogják feloldani. (MTI)

lásd még: Meghalt Fidel Castro

halál Miami Castro

Kihasználta a Fradi a Vasas betlijét

Nem futballozott jól a címvédő Ferencváros, mégis 2-0 arányban legyőzte a labdarúgó NB I sereghajtóját, a Gyirmótot az OTP Bank Liga 17. fordulójának szombati mérkőzésén a Groupama Arénában. A listavezető Vasas veszített a Honvéd ellen, így a zöldek két pontra megközelítették az angyalföldieket.

Öt vereség után érkezett a Groupama Arénába a Gyirmót, mégsem feltett kézzel: a késő novemberi napsütésben kezdődő bajnoki mérkőzés hetedik percében Csiki Norbert passzolta a labdát a tizenhatoson belül helyezkedő Sallói Dánielnek, aki ugyan elvitte azt az előző játéknapon két tizenegyest hárító Dibusz Dénes mellett, a vendégjátékos kisodródott, a beadására pedig nem volt érkező.  Az előbbinél is nagyobb lehetőséget rejtett magában Csiki újabb megmozdulása. A játékos Leandro „ajándéklabdájával” tört be a büntetőterületen belülre, ahol lőni is tudott – Dibusz azonban ismét a helyén volt, bravúrral hárított.

Közben a címvédő egylet futballistái mintha nem találták volna a fogást a gyirmótiakon, tanácstalanul passzolgattak a középpályán. A 25. percben Djuricin eleresztett egy lövést 18 méterről, saját játékostársáról pattant ki a labda, az oldallelátó közönsége pedig füttyszóval illette a zöld-fehér csíkosban futballozók teljesítményét. A kispad előtt az eltiltott Thomas Doll helyett irányító Máté Csaba is elégedetlenségének adott hangot, hiszen a pályaedző még a játékrész vége előtt Nagy Dominikre cserélte Florian Trinset.

Az utolsó percekben két szöglet után az egyiket Böde ígéretes fejessel zárta, összességében azonban csalódást okozott a Fradi 45 perc alapján. Külön érdekesség, hogy az OTP Bank Liga további négy helyszínén sem láthatott gólt a közönség az első felvonásban. A második játékrész gyors Fradi-góllal kezdődött. A 48. percben egy jobb oldali beadást a védekező Kiss Máté talált el rosszul, majd a labda a dél-koreai Ryu elé került – a játékszer Présinger testén irányt változtatott, így Rusáknak esélye nem volt védeni. Ázsiai játékosának második idénybeli találatával mondhatni a semmiből szerzett előnyt a Ferencváros (1-0).

A gólelőny birtokában kezdeményezőbb FTC és a legutóbbi mérkőzés után ezúttal is eredményes Marco Djuricin a 64. percben végképp eldöntötte a pontok sorsát: a támadó terelgette a labdát, majd 19 méterről kapura tűzte azt, megszerezve a csapat második, a csatár magyarországi pályafutásának nyolcadik gólját (2-0). A kétgólos előnyben futballozó bajnokcsapat a folytatásban áthelyezte a játékot a vendégek kapuja elé, a 76. percben például Djuricin duplázott majdnem, a Böde passzából induló csatár azonban képtelen volt túljárni Rusák eszén.

A meddő hazai mezőnyfölényben véget érő párharc végén a Groupama Arénába is megérkezett a hazai egylet sikerével egyenértékű jó hír: a Bozsik-stadionban a Honvéd fordított, s nyert a Vasassal szemben, így a Ferencváros győzelmével két pontra csökkentette hátrányát az angyalföldiekhez képest. A Gyirmót szeptember 24-e óta, immár hatodik alkalommal nem szerzett pontot, utolsó helyen áll a 12 csapatos ligában.

Jegyzőkönyv

FTC-Gyirmót 2-0 (0-0)

Groupama Aréna, 3000 néző. Játékvezető: Karakó Ferenc

FTC: Dibusz – Leandro, Pintér, Cukic, Lovrencsics – Gera, Hajnal – Djuricin, Trinks, Ryu – Böde. Pályaedző: Máté Csaba. Cserék: Trinks helyett Nagy Dominik (43.), Hajnal helyett Gyömbér (74.), Böde helyett Csernik (85.)
Gyirmót: Rusák – Présinger, Jancsó, Lengyel, Sebastian – Kiss, Filkor, Vass, Bori – Sallói, Csiki. Vezetőedző: Urbányi István. Cserék: Filkor helyett Madarász (71.), Csiki helyett Simon A. (74.), Sallói helyett Szegi (79.)

2016.11.26. 18:33
Danko Lazovic (balra) kétszer ünnepelhetett az MTK elleni bajnoki mérkőzésen FOTÓ: MTI/KOVÁCS TAMÁS
A Bozsik-stadionban vereséget szenvedő Vasassal ellentétben az üldöző Videoton és Ferencváros is három ponttal gazdagodott az OTP Bank Liga 17. fordulójában. A szombati játéknap után egyetlen pontnyira olvadt az angyalföldiek előnye.

Az újonc és a címvédő csatája könnyed mérkőzést ígért, sokáig mégsem volt egyértelmű, hogy otthon tartja a pontokat a Ryu szerencsés góljával és Djuricin találatával végül 2-0-ra nyerő bajnokcsapat. „Nem játszottunk jól az első félidőben, inkább szenvedtünk. Sok labdát veszítettünk olyan helyeken, amikből a Gyirmót kontrázni tudott, s ha őszinték szeretnénk lenni, ha a vendégek jobban lejátsszák a végét egy-egy szituációban, könnyedén gólt is szerezhettek volna” – nyilatkozta a Népszavának a Ferencváros kapusa, Dibusz Dénes. „Nagyon fontos volt, hogy a második félidő elején megszereztük a vezetést, még ha szerencsés góllal is. Az elmúlt hetek, hónapok több balszerencsés mozzanata után ennyi mindenesetre kijárt a csapatnak” – mondta a kapuvédő.

S valóban: a sorozatban hatodik mérkőzésén pont nélkül maradó vendégcsapat meglepte a zöld-fehéreket, a kedvenceket kifütyülő közönségen kívül a hazai kispad mellett az eltiltott Thomas Doll helyett irányító Máté Csaba is kifejezte nemtetszését, hiszen percekkel az első játékrész vége előtt Nagy Dominikre cserélte a gyengébb napot kifogó Florian Trinkset. „Hétfőtől végig arra készültünk, amit az első félidőben mindenki láthatott. Maradéktalanul betartottuk az edzői utasításokat, s még ha nincs is sok gyenge pontja a Fradinak, azokat maximálisan kihasználtuk. A lehetőségeinket ellenben nem. Ha mi szerzünk vezetést az első félidőben, senki nem szólhatott volna egy rossz szót se” – értékelt a Népszavának a vidékiek részéről nyilatkozó Vass Patrik.

„A szünetben arról beszéltünk az öltözőben, hogy ragyogó volt az első félidő, azt a játékot kell tovább folytatnunk. Aztán egy nevetséges góllal szerzett vezetést a Ferencváros. Nehéz feldolgozni az ilyen szituációkat, az utóbbi időszakban kapott góljainknak helye lenne a szilveszteri összefoglalókban is. A vezetése birtokában, kezében tartotta a meccset a Fradi, de úgy gondolom, a hátralévő időben is mindent megtettünk azért, hogy ne kerüljünk nagyobb hátrányba, esetleg mi is betaláljunk.”

A Ferencváros biztos előnye birtokában már uralni tudta a meccset, az előnyt Böde, de akár Djuricin is növelhette volna. A házigazda győzelmén kívül a Groupama Aréna közönsége a találkozóval párhuzamosan zajló Honvéd-Vasas mérkőzés alakulásának is örülhetett, hiszen hiába vezetett a Vasas, a Fradi-Gyirmót lefújása előtt az aréna eredményjelzőjén is megjelent, hogy végül pont nélkül maradtak az angyalföldiek. „Szerencsére közelebb tudtunk kerülni a Vasashoz. Célunk a hátralévő két mérkőzésen, hogy megelőzzük őket vagy legalábbis minél közelebb maradjunk hozzájuk.” – felelte Dibusz Dénes.

Az éllovas angyalföldiek egy hete Ferenczi István góljának köszönhetően a „mennybe mentek” a végjátékban, ezúttal viszont fordult a szerencse. Annak, hogy vezetése ellenére végül egy öngóllal és Eppel Márton szabadrúgásgóljával 2-1-re veszített a Vasas, aligha volt köze ahhoz, hogy a 39 éves Ferenczi szombaton nem volt tagja a csapat keretének – komolyra fordítva a szót, a listavezető trénere egy döntő momentumot idézett fel, de az nem valamelyik játékosának hiánya volt. „Megszereztük a vezetést, volt még húsz perc, ezt általában ki szoktuk húzni a végéig, de jött a szerencsétlen egyenlítés. Aztán jött a találkozó kulcsmomentuma, amikor kifelé pattant a belső kapufáról a labda. Ha az bemegy, megnyerjük a mérkőzést. Nem így lett, helyette mi vesztettük, miután egy szabadrúgásból megkaptuk a második gólunkat. Ilyen a foci.”

A győztes „hadvezér”, Marco Rossi egyébként úgy nyilatkozott, hogy a szombati volt kispesti pályafutásának legjobb mérkőzése (Rossi 2012 és 2014 között, illetve 2015 óta felel a vörös-fekete csapat felkészítéséért – a szerk.). „A szív vitte előre a játékosokat. Fizikálisan is jól végigbírták a mérkőzést. A világ legnagyobb igazságtalansága lett volna, ha nem nyerünk” – közölte az olasz.

A Honvéd győzelmével összesűrítette az élmezőnyt: a listavezető Vasas és a negyedik helyezett kispesti csapat között mindössze hárompontnyi a differencia.

A Videotont erősítő Danko Lazovicnak köszönhetően a góllövőlista élén is élesedik a helyzet, ugyanis a szerb támadó idénybeli hatodik és hetedik góljával nyert 2-0 a székesfehérvári csapat az MTK ellen. A csatár az utolsó 20 percben duplázott, így a Vidi egyetlen egységnyire megközelítette a Vasast.