A Republikon Intézet öt pontban fogalmazta meg álláspontját az előválasztásról szóló legújabb események tükrében:
1. Az előválasztás megvalósulására egyre nagyobb az esély, miután a Párbeszéd és az Együtt után az MSZP is elkötelezte magát. Az előválasztás melletti kiállás a baloldali és liberális pártok közötti együttműködés első lépése.
2. Fontos a részletek ismerete, hiszen az előválasztás sikere vagy kudarca ezeken múlik. Az előválasztás lényege, hogy a baloldali-liberális térfél nyitott legyen mind a szavazók, mind a jelöltek szintjén, ezért a túl magas belépési küszöbök, illetve a vétók nem szerencsések.
3. A tárgyalások jelenlegi szintjén érthető, hogy az egyes pártok javaslatai leginkább a saját érdeküket szolgálják, ez igaz az MSZP és a Párbeszéd által megfogalmazott javaslatokra egyaránt. Az egyeztetések épp azt célozzák, hogy a még eltérő álláspontok közelebb kerüljenek egymáshoz. A kérdés az, hogy e folyamat során kinyílik vagy összezár-e a baloldali-liberális oldal.
4. A Fidesz vélhetően megpróbál majd beavatkozni és meghatározni a 2018-as országgyűlési kampány témáit, ez azonban az előválasztástól függetlenül is így történik majd. Ugyanakkor a baloldali és liberális ellenzék jelenlegi állapotában különösen fontos, hogy 2017-et legalább részben egy, a baloldal által kitalált és végig vitt folyamat dominálja.
5. Pártok nélkül nincs előválasztás, de az előválasztáshoz nem csak pártok kellenek: hitelességet és transzparenciát akkor lehet adni a folyamatnak, ha az előválasztási bizottságokban, szervekben a szakmai műhelyek, a független civilek is részt vesznek.