A kormány legújabb médiamogulja, Mészáros Lőrinc felcsúti polgármester érdekeltségébe került az Echo Tv is. Információink szerint a tévé szakmai igazgatója Szikszai Péter lesz, aki korábban Simicska Lajos Hír Tv-jének vezérigazgató-helyettese volt, majd a Magyar Idők online verziójának társ-főszerkesztője lett. Azt is a tévé közeléből tudjuk, hogy az augusztusban kinevezett vezérigazgató, Farkas Boglárka megbízatása csak egy évre szól, így Mészáros érkezésével az ő jövője kérdéses.
Az eladást az eddigi tulajdonos, a szintén Fidesz-közeli, Széles Gábor jelentette be lapjában, a Magyar Hírlapban. A szerződést december 1-jén írták alá. Széles ugyanakkor nem száll ki teljesen a tévéből, az öttagú igazgatóságban szerepet vállal, hogy "a Fidesz–KDNP szellemiségének megfelelő, a kormányhoz legközelebb álló csatorna maradjon az Echo" - a fideszes vállalkozó ezt azért hangsúlyozta, mert szerinte a tévé nem jobboldali, ugyanis a Jobbikról jelenleg nem lehet eldönteni, melyik oldalon áll. A Videoton Holding Zrt. elnök-vezérigazgatója már korábban is pedzegette, hogy megválik a csatornától - erről elsőként a Népszava írt -, most pedig kifejtette: csak olyan vevő jöhetett számításba, akinek az értékrendje hasonló az övéhez, Mészáros pedig szerinte "korrekt és szerény ember", aki abban érdekelt, hogy az Echo Tv továbbvigye az eddigi szellemiségét.
Az Echo Tv 2,8 millió háztartásban fogható, és Széles szerint várható, hogy bekerül a szolgáltatók ingyenes csomagjába, ami plusz egymillió háztartást jelent. A felcsúti fociakadémiát is vezető polgármester érkezésével technikai fejlesztésekre kerülhet sor, új kamerákat vesznek, áttérnek a 16:9-es képarányra, és a stúdió vezérlőjét is kicserélik, a beígért létszámbővítéssel és fizetésemeléssel együtt ez több mint másfél milliárd forintos beruházás. Az Echo Tv-t még 2005-ben alapította Széles, kezdetben gazdasági csatornaként, de az évek során politikai-közéleti adó lett belőle. Mióta Simicska Hír Tv-je a kormány bírálója lett, a közmédia töltötte be a fideszes hírcsatorna szerepét. Sokak szerint ez most megváltozhat.
"Biztosíthatjuk Önt arról, hogy a nemzeti hírügynökség, 136 esztendős hagyományainak talapzatán továbbra is magas színvonalon, a vonatkozó törvények és a Közszolgálati Kódex betűjének és szellemének megfelelően végzi munkáját. Így van ez még akkor is, ha tevékenységünk nem minden esetben felel meg az ön politikai indíttatású elképzeléseinek és igényeinek" - válaszolta Kobza Miklós, a közmédia sajtófőnöke Ujhelyi István lapunkban is megjelent nyílt levelére, amelyet Gazsó L. Ferenc MTI-vezérigazgatónak küldött.
Az MSZP európai parlamenti (EP-) képviselője többek között az MTI részrehajlását kérte számon valamint azt, hogy ellenzéki politikusokról nem számolnak be. Kobza szerint a "nemzeti hírügynökség munkája során továbbra is élni fog azzal a szerkesztői szabadsággal, amelyet számára a jogi keretek biztosítanak".
(Megette a fene, ha az állami hírügynökség a jogban kimondott sajtószabadságot kizárólag az elhallgatás jogaként értelmezi, s így szelektál, amikor a valóságban történtekről hírt ad - a szerk.)
Széles azt is kijelentette, a Magyar Hírlapot nem akarja eladni, sőt, a szerkesztőségben technikai fejlesztések következnek, bővíti az újságírógárdát, és rendezik a béreket. Az ufóhívő milliárdos "a legnagyobb példányszámú országos politikai napilapként" aposztrofálta a Magyar Hírlapot. Mindez azért különös, mert ha valóban így lenne, akkor auditáltatná a lapot, nem titkolná a terjesztési adataikat. Jelenleg ugyanis erről nincsenek nyilvános számok, ám szakmai forrásaink becslése szerint sem a Hírlapból, sem a szintén kormánypárti Magyar Időkből nem fogy több 5-6 ezernél, ami persze nem akadályozza meg az állami cégeket abban, hogy több tízmilliókért hirdessenek a lapokban.
Arról Szélesék nem tettek említést, hogy a Mészároshoz köthető Opimus Press Zrt.-e a vevő. Mindez azért nem mellékes, mert ha a vállalaté lesz a csatorna, ahhoz a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) beleegyezése is kellhet, hiszen a gázszerelőből lett milliárdos polgármesternek a tévé mellett lapkiadója is van: az Opimus Press vásárolta meg a Mediaworks kiadót, miután az október 8-án felfüggesztette a Népszabadság kiadását. A vállalatnak számos magazinja van, tucatnyi vidéki napilap is hozzá köthető. Ismert, még a tulajdonosváltás előtt a Mediaworks bekebelezte a Pannon Lapok Társaságát is. A vidéki újságok politikai irányváltását az is jelzi, hogy a héten a legtöbb megyei lap főszerkesztőjét lecserélték, valamint megváltak az ezek központi tartalmáért felelős főszerkesztőtől. Ha valóban kormánybaráttá alakítják a vidéki újságokat, azzal a számítások szerint több millió háztartást is elérhet az Orbán-kormány.
Fotó: Tóth Gergő
Eközben, ahogyan korábban már sokan pedzegették, Andy Vajna Rádió1-éhez igazolt Sebestyén Balázs, Rákóczi Ferenc és Vadon János, a Class FM korábbi reggeli műsorának, a Morning Show-nak a műsorvezetői, valamint a produkció stábja is - jelentették be egy tegnapi sajtótájékoztatón. A "Reggeli Show" nevű műsor a jövő héten startol. Elmondták, a Class FM a frekvenciája elvesztése után már csak online érhető el, ők pedig ebben nem látják a jövőt. A rádiósok többször is hangsúlyozták, a kormánybiztos rádiójánál is megmarad a függetlenségük, nem lesz "kézi vezérlés". A lépés sok hallgatót hozhat Vajna adójának, amely egyébként nemrégiben vidéki hálózat kiépítésére kapott engedélyt, így a főváros mellett naponta 20 órában a Rádió1 adása hallgatható Baja, Dunaföldvár, Paks, Szekszárd, Győr, Tihany, Miskolc, Heves és Nyíregyháza környékén.