Ausztria;elnökválasztás;Alexander Van der Bellen;

2016-12-04 19:05:00

Súlyos szélsőjobb vereség Ausztriában

Alexander Van der Bellen, a függetlenként induló, de Zöldek által támogatott jelölt egyértelmű győzelmet aratott az osztrák elnökválasztás megismételt, második fordulójában a szélsőjobboldali Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) által indított Norbert Hofer előtt. 

A SORA ügynökség közlése szerint, amelyet az osztrák közszolgálati csatornaz az ORF tett közzé, Van der Bellen 53,6 százalékot szerzett, Hofer csak 47,3-at. Van der Bellen mintegy 2,07 millió szavazatot kapott, Hofer pedig 1,9 milliót. A levélben leadott szavazatok esetében is jobban áll a környezetvédők jelöltje, óvatos becslések szerint is legalább 100 ezerrel több voksot kaphatott levélben, mint a szélsőjobboldali párt által indított Hofer. Hangsúlyozzuk azonban, hogy ez csak becslés, a levélben leadott voksokat csak hétfőn számolják össze. Ha azonban bejön a jóslat, Van der Bellen összességében akár 56 százalékot is szerezhet.

Bár az osztrák belügyminisztérium csak holnap teszi közzé hivatalosan az elnökválasztás eredményét, a különbség akkora, hogy Hofernek nincs esélye a fordításra. A magas, mintegy 74 százalékos részvétel is a független jelöltnek kedvezhetett. A nagy hidegben, a zordon időjárásra fittyet hányva is sokan mentek szavazni, el akarták kerülni azt, hogy Ausztria az Európai Unió szégyenpadjára kerüljön. Az EU történetében ugyanis még nem volt példa arra, hogy egy országban szélsőjobboldali jelöltet választottak volna meg államfőnek.

Van der Bellent hívei már vasárnap győztesként ünnepelték. Lothar Lockl, Van der Bellen kampánymenedzsere reményét fejezte ki, hogy „minden így marad majd”. Egyben azt is közölte, nagyon megkönnyebbült. Utalt arra, hogy ilyen hosszú elnökválasztási kampány még nem volt Ausztria történetében, hiszen az első fordulót áprilisban rendezték meg. Kifejtette, honfitársai olyan személyiséget választottak meg elnöknek, aki minden tekintetben alkalmas a posztra.

A nagy különbség azért is fontos, mert így már nem támadhatja meg az FPÖ az eredményt az alkotmánybíróságnál, csak magát járatná le egy ilyen lépéssel. A jobboldali radikális párt választási kampánymenedzsere, Herbert Kickl elismerte a vereséget azt állítván, „mindenki ellenük volt”. Szerinte az eredmény jó kiindulási alap a következő voksolások szempontjából. Az esti órákban Hofer is elismerte a vereséget.

A második forduló megismétlésének elrendelése, majd a borítékokkal kapcsolatos problémák miatt az októberre kiírt szavazás elhalasztása rendkívüli óvatosságra intette az osztrák hatóságokat. Az urnazárásig nem tettek közzé adatokat a részvételi arányról, csak arról voltak előzetes információk, hogy a májusi „első” második fordulóhoz képest húsz százaléknyival kevesebben adtak le levélben voksokat. Másrészt az előzetes végeredményközlésére is csak ma kerül sor.

A közvélemény-kutatók is rendkívül óvatosak voltak. Fej-fej melletti küzdelmet vetítettek előre, sőt, a szeptember óta közzétett felmérések inkább Hofer győzelmét jövendölték. Úgy tűnik, a rejtőzködő szavazók ezúttal inkább azok voltak, akik Van der Bellenre adták a voksukat.

Wolfgang Sobotka belügyminiszter azt közölte, semmiféle jel sem utalt szabálytalanságokra.

A két jelölt már vasárnap délelőtt leadta szavazatát, jelentős médiaérdeklődés közepette. Alexander Van der Bellen feleségével együtt Bécs hatodik kerületében, Mariahilfben szavazott. A jelölt az ott megjelent újságíróknak arról beszélt, hogy a választási kampány nagyon érdekes, azonban igen fárasztó volt.

Norbert Hofer a burgenlandi Pinkafőn (Pinkafeld) szavazott. Hofer reményét fejezte ki, hogy ötven százalék feletti eredményt ér el – jelentette az MTI. A jelölt a média képviselői előtt kijelentette, hogy nem akar népszavazást Ausztria Európai Unióból való kilépéséről. Meglátása szerint államfőként kiállna az EU mellett, amely "pozitív irányba" fejlődik. A választóhelység előtt arról is beszélt, hogy különbséget kellene tenni a menekültek és a bevándorlók között.

Christian Kern osztrák kancellár, szociáldemokrata politikus is szavazott délelőtt. Az osztrák közszolgálati televíziónak (ORF) úgy nyilatkozott, hogy Van der Bellenre adta a voksát. Heinz-Christian Strache, az FPÖ elnöke is szavazott. Elmondása szerint bizakodó és reménykedő, azonban szoros eredményre számít. Eva Glawischnig, a Zöldek elnöke a szavazása után arról beszélt, hogy az új államfő reményei szerint nem megoszt, hanem hidat épít majd. Egyúttal reményét fejezte ki, hogy a szavazás rendben lezajlik.