lemondás;Olaszország;Matteo Renzi;

2016-12-05 08:44:00

Vereséget szenvedett, lemond Matteo Renzi

Ma benyújtja lemondását Matteo Renzi olasz miniszterelnök Sergio Mattarella államfőnek, miután az alkotmánymódosítást nagy többséggel utasították el honfitársai. Egyben gratulált a reform ellenzőinek. „Vesztettem” – ismerte el éjfélkor megtartott sajtóértekezletén.

Mint fogalmazott, kormánya esélyt kívánt adni Olaszországnak a modernizálásra, de nem tudták meggyőzni az embereket ennek a szükségességéről. Utódának sok sikert kívánt. A nemek aránya elérhetik a 60 százalékot is. Mivel a részvételi arány minden várakozást felülmúlt, ezért a kormányfő veresége a vártnál is jóval nagyobb arányú volt. Renzi megköszönte feleségének, Agnesének és gyermekeinek a támogatást. „Éljen Olaszország, sok szerencsét mindnyájunknak” – zárta beszédét az olasz kormányfő.

Renzi súlyos hibát követett el a kampányban azzal, hogy az alkotmány reformjáról szóló referendumot összekötötte saját sorsával. Sok választó ezért valójában nem a szenátus jogköreinek megnyirbálására, hanem Renzi távozására szavazott. A reform ellenzői attól tartottak, hogy Olaszország túlzottan központosítottá válik.  A nagy ellenzéki pártok hosszasan ünnepelték az elutasítást. Maurizio FGasparri, a Silvio Berlisconi volt kormányfő által fémjelzett Forza Itala elnöke, valamint a bevándorlásellenes Északi Ligát irányító Matteo Salvini új parlamenti választás megrendezését követelte. A populista Öt Csillag Mozgalom (M5S) vezetője, Beppe Grillo a „demokrácia győzelmét” ünnepelte. Szintén előrehozott választásokat követelt. „Adieu Renzi! Az olaszoknak most amilyen hamar csak lehet, az urnákhoz kell járulniuk” – hangoztatta.

A nemek fölénye váratlan, igaz, két hét óta nem tehettek közzé újabb közvélemény-kutatásokat. A legutóbbi felmérések 8-10 százalékkal látták jobbnak a reform elutasítóit. Renzi bukását az is okozta, hogy az általa vezetett Demokrata Párt (PD), sem volt egységes a kérdésben. Felmérések szerint a PD szavazóinak negyede nemmel voksolt. A legnagyobb elutasításra az ellenzéki M5S szavazóinál talált a referendum: 87 százalékuk utasította el a szenátus jogköreinek megnyirbálását célzó előírásokat.

A nemek győzelme rossz hír Európa számára, hiszen Olaszországban is többségbe kerülhetnek a populisták, a közös európai gondolat elutasítói Jean Asselborn luxemburgi külügyminiszter szerint azonban a nemek győzelmének még nincsenek közvetlen drasztikus hatásai az EU-ra nézve. „Olaszország egy reformról szavazott. Hiba lenne ezt a teljes Európai Unióra kivetíteni. Ez egy belpolitikai döntés volt” – közölte. Ugyanakkor a luxemburgi diplomácia vezetője úgy véli, hogy az elutasítás hatást gyakorolhat a közös valuta, az euró árfolyamára. „Az euró árfolyamának nem tenne jót, a sokáig elhúzódna a kormányválság” – figyelmeztetett.

Sergio Mattarella elnök várhatóan ideiglenes kormányt bíz meg az ország ügyeinek orányításával, amely akár a 2018-as parlamenti választásig is hivatalban maradhat. A legesélyesebb a megbízott kormányfői tisztségre Pier Carlo Padoan pénzügyminiszter. Nem kizárt azonban az sem, hogy Mattarella engedve az ellenzék nyomásának, előrehozott választást ír ki.

Elméletileg az is lehetséges, hogy az elnök elutasítja Renzi lemondását. Ez eseten azonban egy „béna kacsának” nevezető miniszterelnöknek kellene új többségre szert tennie a parlamentben. Ezért is valószínűtlen ez a megoldás.