Pogátsa Zoltán;Új Egyenlőség;társadalomelméleti lap;

2016-12-05 11:31:00

Új Egyenlőség - Izgalmas kezdeményezés a baloldalon

Online társadalomelméleti lapot indítottak fiatal magyar társadalomkutatók. Pogátsa Zoltán (közgazdász) főszekesztő közleménye szerint az Új Egyenlőség célközönsége a politizáló közvélemény egésze. A lap elemzései a magyar társadalom nagy horderejű kérdéseiről szólnak, értékvitára hívva mindazokat, akik egy igazságosabb és gazdagabb Magyarország jövőjén gondolkodnak.  

December 5-én, Új Egyenlőség címmel – Magyarországon elsőként – online társadalomelméleti lap kezdi meg működését. A weboldalon (ujegyenloseg.hu) hetente többször, a Facebookon (facebook.com/ujegyenloseg) pedig gyakran frissülő tartalom igényes színvonalát a fiatal kutatókból és egyetemi oktatókból álló szerkesztőbizottság biztosítja. Olyan problémák feldolgozását ígérik, amelyeket a politikai marketing szempontjait figyelembe vevő közbeszéd manapság elkerül vagy csak felszínesen érint. Az Új Egyenlőség ezért a napi politikai által teremtett virtuális valóság helyett a valóságos társadalmi problémákat elemzi.

Pogátsa Zoltán, az Új Egyenlőség főszerkesztője, Bíró-Nagy András, Éber Márk Áron, Kóczé Angéla és Kiss Ambrus szerkesztőkkel közösen olyan igényes tartalmú, ám közérthető társadalomelméleti kiadványt tár az olvasók elé, amely a gazdasági demokrácia alapértékeit – egyenlőség, szabadság, igazságosság és szolidaritás – képviseli. A magazin célközönsége a politizáló közvélemény egésze. A lap elemzései a magyar társadalom nagyobb horderejű kérdéseiről szólnak, értékvitára hívva mindazokat, akik egy igazságosabb és gazdagabb Magyarország jövőjén gondolkodnak.

Magyarországon akkor jöhetett volna létre gazdasági csoda – állítja Pogátsa Zoltán –, ha az egymást követő magyar kormányok a 90-es évektől kezdődően befektettek volna a humántőke képződésébe, magas tudású társadalom jött volna létre (szakmai, együttműködési, nyelv- és IT-tudással). A globális gazdaságban ugyanis ez a kulcsa a versenyképességnek. Így lehetett volna megszerezni azokat az álláshelyeket, amelyek magas hozzáadott értéket termelnek, magas béreket érnek el, és magas foglalkoztatást eredményeznek.

„Az Új Egyenlőségnek azt a Magyarországon hiányzó narratívát kell megfogalmaznia, amely az egyenlőség, igazságosság és fenntarthatóság gyakorlati megvalósítását járja körül” – fejtette ki a főszerkesztő.A szerkesztőbizottság tagjai szerint Magyarországon számos kibeszéletlen, a mindennapi életet érintő probléma van, amelyek közérthető elemzése társadalmi szükséglet. Azaz jobban meg kell értenünk, hogy milyen problémákkal és kihívásokkal nézünk szembe a magyar a társadalomban. Az Új Egyenlőség ennek megfelelően olyan Magyarországért fog dolgozni, ahol mindenkinek a tehetsége, a munkája, s alapvetően a teljesítménye határozza meg, hogy mennyire tudja beteljesíteni a céljait. Egy olyan ország megteremtésére kell törekednünk, ahol az egyenlőtlenségek annyira csekélyek, hogy senkit sem akadályoznak a közös világunkba való bekapcsolódásba.

A szerkesztők hangsúlyozzák a közösségépítés jelentőségét, amely segít megvédeni magunkat. A társadalmi igazságosság és a társadalmi egyenlőtlenségek problémáinak vizsgálata és az erről szóló diskurzus fontos szükségletünk. De a gender, az etnicitás és a társadalmi osztályok metszéspontjában fellelhető problémák feltárását, valamint a különböző európai országok roma lakosságát érintő társadalmi és jogi egyenlőtlenségek vizsgálatát is fontosnak tartják a szerkesztők.

Az Új Egyenlőség egyéb bemutatkozó anyagai itt érhetők el.  Az Új Egyenlőség honlapja: www.ujegyenloseg.hu

lásd még: A recept egyszerű - Lényegében ennyi a magyar csoda titka