EU;ügyészség;bűnözők;EPPO;

- Terítéken az uniós ügyészség

Szükség van az Európai Ügyészi Szervezetre (EPPO), amelyik vizsgálhatja, hogyan használják fel a tagállamok a fejlesztésre kapott uniós pénzeket és vizsgálják a határokon átnyúló csalásokat. Vera Jourová uniós jogi biztos szerint az EPPO felállítása önmagában is elrettentő a bűnözők számára. A biztos erről tegnap, az Országgyűlés európai ügyek bizottságának ülésén beszélt.

Kiderült, az ügyek akkor kerülnének át a szervezethez, ha nemzetközi bűncselekményre bukkannak a hatóságok. A jogbiztonságot szolgálja, ha egységes európai gyakorlat alakul ki arról, mit tekintenek csalásnak és mit nem - fogalmazott a cseh uniós biztos. Visszafogott becslések szerint is évi ötvenmilliárd eurós kárt okoznak a közösség tagállamai közötti körbeszámlázások. Hörcsik Richárd, a bizottság fideszes elnöke viszont az ülésen figyelmeztetett, a szervezet létrehozása ütközhet az alaptörvény előírásaival, egyébként is figyelembe kell venni a szubszidiaritás szempontjait. Szelényi Zsuzsanna, az Együtt politikusa azonban azt hangsúlyozta, Magyarország számára fontos, hogy létrehozzák az EPPO-t , hiszen az a cél, hogy értelmes projektekre, ne valakik gazdagodására fordítsák a hazai GDP hét százalékát kitevő uniós forrásokat. Nem szükségszerű az európai ügyészség felállítása, ugyanis jelenleg is megvannak azok a keretek, amelyeken belül fel lehet lépni a korrupcióval szemben. Ezt Trócsányi László üzente tegnap Hágából, ahol holland kollégájával, Ard van der Steurrel tárgyalt. Az igazságügyi miniszter az MTI-nek azt mondta, a kérdésben azonos állásponton voltak a holland miniszterrel.

Még jó ideig nem foglalják törvénybe a nagypéntek munkaszüneti nappá nyilvánítását. Az erről szóló törvényjavaslatot ugyanis váratlanul levették a parlamenti ülés napirendjéről - írja a hvg.hu.