KSH;kereskedelem;vásárlás;

2016-12-06 06:26:00

Keveset vásároltunk és alig tankoltunk - Októberi számok

Akár az utolsó negyedéves GDP-t is lehúzhatja a tegnap ismertetett, a várakozásokat jócskán alulmúló októberi kiskereskedelmi forgalom. Arra egyelőre nincs magyarázat, hogy miért csak félgőzzel teljesített a gazdasági növekedés egyik motorja. Októberben csak 2,6 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom volumene az előző év azonos időszakához képest a nyers és a naptárhatástól megtisztított adatok szerint egyaránt, míg a piaci elemzők 4,3 százalékot vártak, és az első tíz havi átlag is 4,8 százalékos növekedésről tanúskodik.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) jelentése szerint az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletekben 1,5, a nem élelmiszer-kiskereskedelmi üzletekben 4,6, az üzemanyag-kiskereskedelemben pedig 1,2 százalékkal emelkedett az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene. A kiskereskedelmi forgalom 2013 júliusa óta 40 hónapja nőtt éves összehasonlításban, de a januári 1,7 százalékos emelkedés óta az októberi volt a legalacsonyabb növekedés. Az előző hónaphoz képest leginkább az üzemanyag fogyasztás fékeződött le, 7,7 százalékról 1,2 százalékra, ami 2013 márciusa óta a legalacsonyabb növekedés. Ebben vélhetően a benzin és a dízelolaj áremelkedése játszhatott meghatározó szerepet, míg a nem élelmiszer-kiskereskedelem kisebb zuhanása tekintetében a tavalyi magas bázis okolható. Ha igaznak bizonyul, hogy a növekvő üzemanyagárak tántorították el a vásárlástól az autósokat, ez a következő időszakban hatványozottan éreztetheti hatását, ugyanis az olaj és a motorhajtó anyagok piacán erőteljes áremelkedés indult el a héten, ami hosszan kitarthat. Egyes elemzők előrehozott vásárlást is gyanítanak a rossz adat mögött, ugyanis éppen október elsejével emelkedett az üzemanyagok jövedéki adója.

Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője szerint a kiskereskedelmi forgalom dinamikája hosszú idő után okozott újra érdemi negatív meglepetést. Az előzetes adatokból az is kiderül, hogy általánosságban csökkent a vásárlói kedv. A negyedik negyedéves gazdasági teljesítményre vonatkozó első adat lett kedvezőtlen, és amennyiben a ma megjelenő ipari teljesítményről szóló adatközlés is gyengélkedésre utal, akkor könnyen lehet, hogy az ING várakozásának megfelelően valóban alacsonyabb sebességben ragadt a gazdaság az év utolsó hónapjaiban. Egy adatból messzemenő következtetéseket még nem érdemes levonni, mindenesetre ez alátámasztja az ING jelenleg pesszimistának tűnő, 1,9 százalékos negyedik negyedéves GDP-előrejelzését - tette hozzá Virovácz Péter.