Egészség;évforduló;Zeneakadémia;Bartók Béla;Bartók Világverseny és Fesztivál;

- Bartók verseny és fesztivál

Bartók Béla születésének 135. évfordulója alkalmából indítja útjára a Zeneakadémia a Bartók Világversenyt és Fesztivált, amelyet első ízben 2017 szeptemberében rendeznek meg. 

Hoppál Péter kultúráért felelős államtitkár a keddi budapesti sajtótájékoztatón elmondta, hogy a Bartók-év 2017-re tervezett programjai közül kiemelkedik a szeptemberi Bartók világverseny, amelyet a kormány 160 millió forinttal támogat. Hozzátette: a szervezők szándéka, hogy a világverseny belátható perióduson belül, két-három évente ismétlődjön. Az államtitkár szerint a Bartók-év programsorozatával - amely 940 millió forint állami támogatást kapott - sikerült elérni, hogy a bartóki életmű az egész országot megérintse.

Vigh Andrea, a Zeneakadémia rektora, egyben a verseny ötletgazdája kiemelte, hogy ez a világverseny a szerkezetét tekintve is eltér más megmérettetésektől, komplexitását jellemzi a mindig más kategóriában meghirdetett hangszeres seregszemle mellett a Bartók-életmű köré épülő zeneszerzőverseny és a zenetudományi szimpózium is. A rektor elmondta: az első Bartók-világversenyt hegedű kategóriában hirdetik meg, a következő alkalommal zongora, azt követően kamarazene kategóriában indulhatnak a versenyzők.

A zenei versenyek a nemzetközi zenei élet meghatározó eseményei, a fiatal tehetségek ismertté válásának, a koncertéletbe történő bekapcsolódásának legfontosabb katalizátorai, mindemellett ezeken az eseményeken kulturális hidak is épülhetnek - fűzte hozzá. Emlékeztetett: a Zeneakadémia volt Bartók alma matere, itt tanított, s mivel a Bartók-hagyaték jogdíjainak egy része lejárt, kötelességük, küldetésük gondozni, ápolni és megörökíteni ezt az örökséget.

A 2017. szeptember 10. és 17. között megvalósuló versenyre március 26-ig várják a 30 év alatti hegedűművészek jelentkezését - mondta el Csonka András programigazgató, hozzátéve: a zsűri munkájában magyar részről Szabadi Vilmos, Kelemen Barnabás és Baráti Kristóf vesznek részt, mellettük olyan kiváló külföldi hegedűművészek és professzorok fogadták el a Zeneakadémia meghívását mint Salvatore Accardo, Quian Zhou, Ivan Zenaty, Krzysztof Wegrzyn, Joel Smirnoff és Takashi Shimizu.

Közadakozásból sikerült összegyűjteni a százezer fontot (37 millió forintot), amelyből szobrot állítanak David Bowie emlékére a buckinghamshire-i Aylesburyben.