Műsormagazin;Kiss-Rigó László;szekularizáció;

2016-12-08 07:05:00

A szekularizáció a tét

Az elmúlt hat év tapasztalatai alapján sajnos nem alaptalan a szocialisták aggodalma, amelyet a zánkai és a fonyódi üdülőközpontok ingyenes magánkézbe adásával kapcsolatban fogalmaztak meg. Bangóné Borbély Ildikónak igaza van: semmi garancia nincs arra, hogy a táborok új tulajdonosa nem játssza át a kérdéses ingatlanokat az orbáni holdudvarhoz tartozó oligarcháknak. Az esetleges cáfolatoknak sem lenne relevanciája, hiszen például a Népszabadság kiadójának megszerzésére irányuló szándékát is egészen az adásvétel pillanatáig titkolta Mészáros Lőrinc.

Felmerülnek azonban olyan körülmények, amelyek ebben az esetben valószínűtlenné teszik a haverok helyzetbe hozását. Egyúttal ijesztő tendenciák sejlenek fel a 17,5 milliárd forintot érő Balaton melletti ingatlanok átruházása mögött. Tudniillik a zánkai és fonyódi gyermektábor tulajdonjoga szeptember elsejétől immár azt az „Erzsébet a Kárpát-medencei Gyermekekért Közalapítványt” illeti, amely 2012 óta a Szent Ágota Gyermekvédelmi Szolgálathoz tartozik, ami pedig a Kiss-Rigó László püspök vezette Szeged-Csanádi Egyházmegyéhez. A szóban forgó főpap messzemenő lojalitása az Orbán-kabinethez közismert. A menekültkérdésben a humánum és tolerancia álláspontjára helyezkedő Ferenc pápával is vitába szállt, amikor a kvóta-referendumot megelőzően védelmébe vette a magyar kormány idegenellenes hisztériakeltő kampányát. Akkor ez a potom 17,5 milliárd forint egyfajta júdáspénz lenne Kiss-Rigó László számára?

A helyzet ennél is rosszabb. A mai magyar állam meggyőződése, hogy az oktatás legfontosabb szereplői az egyházi fenntartású intézmények – jelentette ki a minap leplezetlen nyíltsággal Lázár János. A Miniszterelnökséget vezető miniszter hozzátette: a kormány meggyőződése szerint a legtöbb, amit egy diáknak adni lehet, hogy jó keresztényt, illetve keresztyént és jó magyart nevelnek belőle. Elmondása szerint a kabinet ehhez a nevelési elvhez remél szövetségest a történelmi egyházakban, ennek rendeli alá az új alaptantervet és a magyar oktatáspolitika megszervezését is.

Helyben vagyunk. A magyarországi ancien régime paktumot ajánl a megújulás szellemiségétől sajnálatosan érintetlenül maradt magyarországi történelmi egyházaknak. Az orbáni állam vállalja a totális offenzívát a hazai szekularizáció felszámolása érdekében, ennek fejében pedig az ifjúság nevelésének terén monopolhelyzetbe hozott felekezeti iskolák engedelmes alattvalókat nevelnek a rezsim számára. Mert egy pillanatig sem lehet kétséges, hogy Orbán Viktor határozza meg majd azt, ki számít „jó kereszténynek” és „jó magyarnak”.

Trón és oltár szövetségének kimunkálása persze nem most kezdődött meg a miniszterelnök környezetében. Az állam világnézeti semlegességének feladását orosz és török mintára Orbán azonban csak most vállalja fel nyíltan, amikor úgy látja, a nemzetközi politika tendenciái számára kedveznek. Nem csupán a zánkai és fonyódi üdülőközpontok tulajdonjogáról van tehát szó. Ha nem kapunk észbe, hovatovább Wekerle Sándor örökségéért: állam és egyház magyarországi szétválasztásáért aggódhatunk.