"A tartozás fedezetének elvonása bűntette miatt 2016. november 14. napján a Legfőbb Ügyészségre eljuttatott és a Legfőbb Ügyészség Kiemelt, Korrupciós és Szervezett Bűnözés Elleni Ügyek Főosztálya által a Központi Nyomozó Főügyészségre (KNyF) megküldött feljelentésével kapcsolatban értesítem, hogy a feljelentést - szoros tárgyi és személyi összefüggés folytán - a Központi Nyomozó Főügyészségen költségvetési csalás bűntette alapján 1. Nyom.86/2016/86-II számon már folyamatban lévő bűnügyben vizsgáljuk. Az eljárás befejezésekor ennek eredményéről, mint feljelentőt, tájékoztatni fogjuk" - írta Bod Tamásnak a KNyF, miután az Együtt gyulai önkormányzati képviselője fedezetelvonás gyanúja miatt 3 hete feljelentést tett a Legfőbb Ügyészségen Simonka György dél-békési fideszes országgyűlési képviselő ellen.
Bár számtalan híradás ezt sejtette, eddig sem az ügyészség, sem a KNyF nem ismerte el, hogy Simonka ellen bűnügyi vizsgálat, nyomozás folyna. Megkérdeztük a vádhatóságtól, hogy valóban Simonka ellen nyomoznak-e, s ha igen, mikorra várhatóak fejlemények az ügyben. Nagy Andrea főügyészségi ügyész ugyan megerősítette, hogy a fenti számú ügyben már nyomoznak - költségvetési csalás miatt, azonban gyanúsított egyelőre nincs, s "egyéb tájékoztatás jelenleg nem adható". Mivel a költségvetési csalás csaknem biztosan nem a Bod által feljelentett ügyre vonatkozik, nyilvánvaló, hogy - bár nincs gyanúsított -, Simonka érintettje a nyomozásnak.
Bod feljelentése szerint Simonka azért íratta át családi házát az unokahúgára, hogy tartozásai fejében ne foglalhassák le azt. Később kiderült, hogy a fideszes képviselő 60 ezer forintért bérelte vissza az újkígyósi luxusingatlant, amely több százmilliót érhet. "Úgy teszünk, mintha normális országban élnénk, ahol a vádhatóság, az ügyészség képviselőjének jelezzük, hogy a politikai élet egyik meghatározó szereplője alapvető tévedésben, sőt valószínűleg alapvetően bűncselekmény gyanújában leledzik, mert több százmillió forint értékben fedezetelvonást gyakorolt, hogy ne tudják rajta behajtani a nagy pénzintézettől felvett, 250 millió forintos hitelt"- mondta a feljelentéskor Bod.
Szigetvári Viktor szerint a Mezőhegyesi Ménesbirtok körüli ügyekben is érintett lehet Simonka. Az Együtt elnöke úgy vélte, a fideszes politikus strómanokon keresztül juthatott mezőhegyesi földekhez. A földbérlők között tudomása szerint olyanok is voltak, akik hamarabb jutottak földhöz, minthogy meglett volna az őstermelői igazolványuk. Az állami ménesbirtok létrehozásával milliós kártérítésekre számíthatnak. "Elfogadhatatlan, hogy azt a nyolcvan-százmillió forintot, amely Simonka strómanjainak jár kártérítésként a mezőhegyesi törvény alapján, a kormány kifizesse" - hangsúlyozta az ellenzéki párt elnöke.
"Egymilliárd forintot veszítünk azzal, hogy Simonka magyar és uniós közpénz-milliárdokkal kitömött cége csődöt jelentett" - ezt már Tordai Bence mondta a politikus egy másik ügye kapcsán, amely miatt tavasszal a PM feljelentést tett. A szóvivő hozzátette: a képviselő először "a rabszolgaként sanyargatott közmunkások kapcsán került be a hírekbe, aztán pár hónapja egy 250 milliós tartozást felejtett ki az adóbevallásából, most milliárdos csődbűntett gyanúja merül fel vele kapcsolatban". Kifogásolta, hogy Simonka cége, a Magyar Termés Tész Kft. több mint 1,8 milliárdos tartozást halmozott fel állami szervezetek és állami tulajdonú bankok felé, miközben vagyona kevesebb, mint 900 millió forint.