terrorcselekmény;fegyházbüntetés;Ahmed H;

- Magyar-amerikai diplomáciai vihar

Az amerikai külügyminisztérium rövid közleményt adott ki a terrorcselekmény és más bűncselekmények miatt Magyarországon tíz év fegyházbüntetése ítélt szír férfi ügyében. A közleményben, amelyet Mark Toner helyettes külügyi szóvivő írt alá, aggodalmukat fejezik ki Ahmed H. elítélése miatt. 

A Szegedi Törvényszék múlt szerdán, első fokon a határzár tömegzavargás résztvevőjeként elkövetett tiltott átlépése és állami szerv kényszerítése céljából, személy elleni erőszakos bűncselekmény elkövetésével megvalósított terrorcselekmény bűntettében mondta ki bűnösnek a szír férfit. A közlemény megjegyzi, hogy Ahmed H. tettét "szélesebb értelemben véve terrorizmusnak minősítették". Sürgetik a magyar kormányt, hogy "független civil társadalmi csoportok bevonásával átlátható vizsgálatot folytasson" a történtek ügyében és vizsgálja meg még egyszer Ahmed H. és a hozzá hasonlóan elítéltek ügyét, amelyet továbbra is szoros figyelemmel kísérnek majd - olvasható a közleményben, amelyben teljes névvel szerepel a szír férfi.

Felháborító és elfogadhatatlan, hogy az Egyesült Államok külügyminisztériuma magyar bírósági ítéleteket kommentál - reagált tegnap a közleményre Menczer Tamás, a külügyminisztérium sajtófőnöke. "Furcsa, hogy a világot a hatalmi ágak szétválasztásáról rendszeresen kioktató amerikai külügy most arra szólít fel egy kormányt, avatkozzon be a bíróság dolgába. Lehet, hogy mindez az Egyesült Államokban lehetséges, de Magyarországon nem az. Sőt, Magyarországon nem is az úgynevezett civil szervezetek, hanem igenis a bíróság dönt azoknak a sorsáról, akik bűncselekményt követtek el, és ez így is marad, függetlenül attól, hogy az Egyesült Államok külügyminisztériumának ez tetszik vagy sem. Megtámadni a magyar határt, több órán keresztül támadást vezényelni a határt védő magyar rendőrök ellen, súlyos bűncselekmény, amiért súlyos büntetés jár. Egy dolgot azonban megígérhetünk: Magyarország soha nem fogja számon kérni az amerikai bíróságokon az amerikai rendőröket megtámadó terroristák elítélését" - üzeni Menczer.

Az Igazságügyi Minisztérium is kiadott egy - kevésbé vehemens - válaszközleményt. Ebben az áll, hogy: "Magyarországon a bíróságok függetlenek, így a kormánynak nincs és nem is lehet beleszólása a bírósági ítéletek meghozatalába. A bírói függetlenség tiszteletben tartását elvárjuk a szövetséges országoktól, így az Egyesült Államoktól is.

Nem csak a tárcák reagáltak. "Azért kizárt, hogy Ahmed H. tíz évet kapott volna az USA-ban, mert ha tizedannyit csinál ott, mint amit Röszkén tett, akkor az amerikai rendőrök már rég szitává lőtték volna emberijogilag. Egyébként szeretettel ajánlom az USA külügyminisztériuma figyelmébe, hogy a magyar Büntető törvénykönyv nem telefon, nem beszélünk bele! Ennyi" - írta Deutsch Tamás, a Fidesz EP-képviselője a Facebookon. Deutsch december 5-én a twitteren "provokatívan puhánynak" gondolta az ítéletet.

A kormánypártoktól, kormánypárti politikusoktól sem idegen tehát, hogy véleményt nyilvánítsanak bírósági ítéletekről. Orbán Viktor kormányfő ugyancsak egy nem jogerős ítéletet véleményezett, amikor a MÁÉRT eheti ülésén elmondott beszédében az ítéletet helyesnek nevezte, és hozzátette: "tiszta lapokkal játszunk, megmondtuk előre, teleplakátoltuk az országot: ha valaki idejön, akkor be kell tartania a törvényeket, s ha nem tartja be, akkor annak jogkövetkezménye lesz."

„Az ítélet a terrorcselekmény tényállásának téves alkalmazásáról árulkodik, másrészt a Magyarország által a menekültek és migránsok irányában tanúsított szörnyű magatartásról” – mutatott rá Gaun van Gulik, az Amnesty International európai irodájának igazgató-helyettese, hozzátéve: "az általunk tudottak ismeretében ez az ítélet az igazság megcsúfolása". A per másodfokon a Szegedi Törvényszéken, január 27-én folytatódik.

A román külügy Budapestet bírálja
A román külügyminisztérium szerint a magyar vezető politikusok utóbbi időben elhangzott nyilatkozatai nem felelnek meg az európai értékek szellemének, amelyeket Románia védelmez - közölte az Agerpres hírügynökség szerdán, Ionut Valcu külügyi szóvivőt idézve.
A hírügynökség Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettesnek a román médiában nagy visszhangot keltő hétfői kijelentésére emlékeztetett, miszerint a megromlott viszonyban a magyar diplomáciának nincs felelőssége, ha kritika illetheti, csak azért, hogy "nem vágott előbb az asztalra". "Mindig engedtünk a románoknak és soha nem éleztük ki a dolgot, de most a falnál vagyunk" - idézte az Agerpres Semjént.
A bukaresti külügyminisztérium múlt héten meglepetésének és értetlenségének adott hangot, amiért Szijjártó Péter külügyminiszter megtiltotta a magyar diplomatáknak, hogy részt vegyenek a Románia nemzeti ünnepe alkalmából szervezett fogadásokon, amire Traian Basescu volt román elnök élesen reagált.



Mentelmi joggal rendelkező személy, vélhetőn a fideszes Simonka György ellen folytat nyomozást a Központi Nyomozó Főügyészség. Ez azután derült ki, hogy az országgyűlési képviselőt Bod Tamás (Együtt) még novemberben feljelentette tartozás fedezetének elvonása bűntette miatt, mert több százmilliós luxusingatlanát papíron eladta unokahúgának, az ingatlant pedig visszabérelte rokonától. Az ügyészség közléséből kiderült, hogy Bod feljelentést összevonták egy másik nyomozással, amely költségvetési csalás miatt indult. Gyanúsított egyelőre nincs.