MSZP;Harangozó Tamás;korrupcióellenes csomag;

2016-12-09 06:08:00

Elkészült a korrupcióellenes csomag

Ez a javaslat visszahozhatja a magyar politikai elit számára az elveszített közbizalmat, ami rájuk is fér. Az MSZP-s Harangozó Tamás lapunknak így jellemezte pártja korrupcióellenes csomagját, amit ma mutatnak be, illetve terjesztenek a parlament elé. A tervezet szerint például a vagyonnyilatkozatokban a közös háztartásban élők vagyonát kellene bevallani és egy képlet megmutatná, ki mennyit gazdagodhat évente. Akinek ennél többre jut, annak a gyarapodását kötelezően megvizsgálnák.

Újraszabályozná a közvélemény szerint nem sokat érő vagyonnyilatkozatok rendszerét az MSZP. Ha az Országgyűlés elfogadná, a bevallásokban a közös háztartásban élők vagyona szerepelne, nem csak azoké, akiknek a törvény értelmében erről nyilatkozniuk kell. Lehetetlenné tennék, hogy a vagyont gazdasági társaságba menthesse ki valaki és a családi, baráti kölcsönöket sem lehetne eltitkolni, azután, ha szükséges, azokkal indokolni a gazdagodást. Korábban az effajta kölcsönt az adóhatóságnak be kellett jelenteni, ezt a kötelezettséget azonban a Fidesz megszüntette.

A szocialisták viszont azt akarják, hogy a kétmillió forintnál magasabb kölcsönt, ami után vélhetően kamatot sem kell fizetni, ismét jelenteni kelljen a NAV-nak. Annál is inkább, mert nem árt tudni, valóban van-e annyi pénze a családnak, barátnak, hogy kölcsönt adjon. A szocialisták szerint így kiderülhetne, miből vette 40 milliós házát a fideszes Zsiga Marcell, aki korábban azt hirdette, havi 47 ezer forintból meg lehet élni. Ahogyan az is, miből vett földet L. Simon László, Győrffy Balázs, miből urizál Rogán Antal.

A vagyonosodási vizsgálatokat segítve az MSZP egy képlet alapján kiszámíttatná, hogy a nyilatkozatot tevő politikus, országos hatóság vezetője, közhivatalnok, ügyész a család jövedelme, vagyona alapján mennyit gazdagodhat évente. Akik ennél többet költenek, láthatóan nagyobb lábon élnek, azok esetében kötelezővé tennék a vagyonvizsgálatot. Senki nem mérlegelhetne. A kormányzati tanácsadók számára is kötelezővé tennék a nyilatkozatot, bár tudják, hogy Orbán Viktor körül sok a titkos bizalmas, akik viszont szemtelenül meggazdagodnak. Ha a javaslatra rábólint a Ház, a bevallásokat közhiteles nyilvántartásból származó hatósági bizonyítvány alapján kell majd kiállítani. Így nyilatkozni ingatlanról, autóról, hajóról, helikopterről.

Ha valaki rájön, hogy a bevallásban szereplő négyzetméterek nem stimmelnek, mert hirtelen megnőtt a nappali, de ezt még a vagyonnyilatkozat-tétel esedékességének időpontja előtt bevallja, az a javaslat értelmében bírságot fizetne. Parlamenti képviselők számára ez minden év január 31-e. Az a képviselő viszont, aki ezt határidőig nem teszi meg, elbúcsúzhatna a mandátumától.

Lázár: minek üljünk ott?
Azt hitték, ez olyan szervezet, ahol a tagokkal korrektül bánnak, a kormány elmondhatja a saját olvasatát is. Ez nem valósult meg. A jelentéstervezethez leírja a kormány, hogy mit gondol, de nem közös szöveg születik, hanem olyan, ami lesöpri az álláspontot. Nem fair, nem méltányos a szervezet. Nem az a baj, hogy megbélyegző jelentés születik, de akkor korrekt egy jelentés, ha a kormány álláspontját is tükrözi. "Ezért minek üljünk ott" - ezt mondta Lázár János kancelláriaminiszter a tegnapi Kormányinfón arról, miért lépett ki a kormány a korrupcióellenes Nyílt Kormányzati Együttműködésből.

A fél éve, a korrupcióellenes világnapra készülő csomagban nem csak a vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettség újraszabályozása szerepel. A szocialisták a politikusi álláshalmozást is meg akarják tiltani. Részben az így szerezhető mesés jövedelmek miatt, illetve mert ez az információk egy kézben tartását biztosítja, amivel a Fidesz kegyeltjeit helyzetbe lehet hozni. A szocialisták figyelmeztetnek: így épül fel a maffiaszerű szervezeti modell. Azért, hogy ezt elkerüljék, a miniszterelnöki megbízotti rendszert is megszüntetnék.

Átláthatóvá tennék a hazai közpénzek és az uniós források elosztását, amit a kormány akadályoz. A korrupció ma az állam működésének elemévé vált, a fideszes elit törvényesítette azt, ezért az MSZP növelné a pályázatok nyilvánosságát, illetve ki akarja bővíteni a nyilvános adatok körét, nyilvánossá tenni az uniós támogatások elosztását.

Az antikorrupciós csomagban, amit ma mutat be Tóth Bertalan, az MSZP frakcióvezetője és Harangozó Tamás, a párt parlamenti képviselője, az ügyészek, bírák függetlenségét is biztosítanák. Harangozó szerint nem csupán a jelenlegi, tarthatatlan korrupciós helyzet késztette a szocialistákat a javaslatok összeállítására. Bár a csomagot az Országgyűlésnek benyújtják, az ellenzéki politikus kevéssé bízik abban, hogy a fideszes többség azt megszavazza. Abban viszont hisznek, hogy ezzel megalapozhatják az új, tisztességes politikai elitet és visszahozhatják maguknak az elveszített közbizalmat. Akár azzal, hogy az Orbán-kormány bukása után zöld utat kap a csomag és akkor végre átlátható lesz az uniós források, a hazai közpénzek elosztása.

Uniós szankciók fenyegetnek
Pénzügyi szankciókkal sújthatja az Európai Bizottság Magyarországot és Lengyelországot, ha megakadályozzák az európai ügyészség felállítását - nyilatkozta a testület igazságügyekért felelős tagja a Handelsblattnak.
Vera Jourová, aki a hét elején Budapesten tárgyalt, úgy látta, a felállítandó ügyészségben való részvételt össze kellene kötni a felzárkóztatási támogatásokról szóló tárgyalásokkal - írta a HVG.hu.
Az ügyészség az EU elleni gazdasági bűnözést vizsgálná, ami a gyakorlatban az uniós pénzek elköltésével kapcsolatos visszaéléseket fedné fel. Jelenleg az EU illetékes szervezete, az OLAF csupán felhívhatja a figyelmet ezekre a visszaélésekre, ám nyomozati jogköre nincs.