Európai Bizottság;kötelezettségszegési eljárások;Paks2;

2016-12-09 06:20:00

A Európai Bizottság vizsgálódik három ügyben is

Az Európai Bizottság (EB) egyelőre vizsgálódik, és tanulmányozza a magyar parlament döntését arról, hogy a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium felülvizsgálhatja az Országos Atomenergia Hivatal Paks 2-ről hozott döntéseit - mondta tegnap a brüsszeli testület szóvivője.

Ugyancsak Pakssal kapcsolatos, hogy még több kérdés is tisztázásra vár, mielőtt az EB lezárhatja a Paks2 beruházás ügyében indított mélyreható állami támogatási vizsgálatot – közölte újságírók érdeklődésére Margrethe Vestager, az EU versenypolitikai biztosa. Utalt rá, hogy a testület többek között a projekt regionális energiapiacokra gyakorolt hatását is monitorozza, mielőtt meghozná a döntést. Még nem fejezte be az EB azt a vizsgálatot, amelynek célja annak megállapítása, hogy állami támogatásnak minősül-e a Paks2 atomerőmű-beruházás. Magrethe Vestager ehhez hozzátette: első lépcsőben azt kell megállapítani, hogy a beruházás magába foglal-e állami támogatást, és ha igen, mekkora összegről van szó. Ha állami támogatásról van szó, akkor pedig felmerül a kompenzáció kérdése a piaci torzulások megelőzése végett.

Egy más ügyben, ha Magyarország nem hangolja össze nagyon gyorsan az uniós irányelvekkel az energetikai szabályozását, az EB az Európai Bíróság elé viszi az ügyet, derült ki csütörtökön a Bizottság honlapján közzétett, úgynevezett indoklással ellátott véleményből. A brüsszeli felszólítás szerint a kormánynak két hónapja maradt arra, hogy beszámoljon intézkedéseiről. Az Index arról írt, hogy a problémák nem újak, az EB-nak régóta gondja van azzal, hogy a magyar kormány nem hajlandó bizonyos irányelveket átültetni a magyar szabályozásba, és ezzel áttételesen a fogyasztókat is megkárosítja. Azzal, hogy az ország tetemes bírságot kockáztat, a kormány is teljesen tisztában van. Előfordulhat, hogy a kabinet megvárja, amíg a veszteségekkel küzdő külföldi energiacégek elhagyják az országot, és majd 2017-től, amikor már szinte csak az állam marad a piacon, helyreállítja a rendszert az EB által elvárt módon.

Az Európai Bizottság egyebek mellett arra is felhívta a figyelmet, hogy az Energiahivatalnak függetlennek kell lennie, a magyar kormánynak pedig nem lehet joga ahhoz, hogy meghatározza, ki hogyan csatlakozhat a nemzeti gázforrásokhoz.