Jemen;terrortámadás;Isztambul;Kairó;

2016-12-11 16:20:00

Véres merényletek Isztambulban, Kairóban, Jemenben

Legalább 38 személy vesztette életét és 136-an sérültek meg Isztambulban, egy stadion közelében, illetve egy parknál végrehajtott kettős robbantásban, amelyet egy rendőröket szállító busszal szemben hajtottak végre. A rendfenntartók a Besiktas-Bursaspor labdarúgó mérkőzésen teljesítettek szolgálatot a Vodafone Arenában. Kairóban a Szent Márk kopt keresztény katedrális közelében robbantottak pokolgépet, a merényletben legalább 20-an meghaltak és 35-en megsebesültek. Jemenben 50 katona halt meg, és hetvenen sérültek meg, amikor öngyilkos merénylő robbantotta fel magát egy laktanyánál. Szomália fővárosában, Mogadishuban egyes források szerint legalább 29-en veszítették életüket, amikor egy öngyilkos merénylő robbantotta fel magát a kikötőnél. Az isztambuli merényletről ide kattintva láthat képeket!

Ismét véres merénylet színhelye volt Isztambul. Az első detonáció közép-európai idő szerint szombaton este 20.29-kor következett be a Besiktas stadionjánál, amikor autóba rejtett pokolgép lépett működésbe. Az első robbanást követően mindössze 45 másodperccel a közeli Macka Parkban egy öngyilkos merénylő robbantott, amikor rendőrök közelébe ért. A két robbantás során akkora volt a detonáció, hogy a közeli házak ablakai is betörtek. A robbanás zaját több kilométerrel távolabb is jól lehetett hallani. Percekkel a merénylet után több tucatnyi mentőautó sorakozott fel a helyszínen. A rendőrség az egész környéket, s Vodafone Arenát is elvágta a külvilágtól. A robbanások a metropolisz európai részén történtek.

FOTÓK: Getty Images

FOTÓK: Getty Images

Besiktas Isztambul rendkívül népszerű negyede, hétvégenként sok helyi és turista keresi fel. A CNN Türk tudósítója azt közölte, hogy ezen a szombat estén különösen sok rendőr teljesített szolgálatot a negyedben a Besiktas mérkőzése miatt. Az isztambuli klub és a Bursaspor (Dzsudzsák Balázs korábbi együttese) szurkolói között ugyanis felettébb feszült a viszony. A vendégcsapat szurkolóit évek múltán most először engedték Isztambulba, hogy kedvenceiknek szurkolhassanak. A környező negyedek, így a Taksim tér, illetve a Dolmabahce szultáni palota is népszerűek a turisták körében.

Recep Tayip Erdogan elnök terrortámadásról beszélt, s undorítónak nevezte a kettős merényletet. Mint fogalmazott, a cél az volt, hogy minél több emberrel végezzenek. Ismét megmutatta arcát „a visszataszító terrorizmus, amely lábbal tiporja értékeinket és az erkölcsöket” – fejtette ki. A török média közlése szerint Erdogan a robbanás alatt isztambuli rezidenciáján, Tarabya elővárosában tartózkodott. A Dolmabahce palotában Binali Yildirim kormányfő irodái találhatóak. Elítélte a terrorakciót a Besiktas klub is.

Numan Kurtulmus kormányfőhelyettes azt közölte, a merénylettel egyértelműen a rendőröket célozták. Erre utal, hogy sem a halottak, sem pedig a sérültek között nem voltak szurkolók. Isztambulban az idei évben már több ízben is véres terrorakciókat hajtottak végre. Ezek elkövetésével az Iszlám Államot (IS) vagy a Kurd Munkáspártot (PKK), illetve egy szakadárcsoportját, a TAK-ot vádolták a hatóságok.

A mostani akcióért egyelőre egyetlen szervezet sem vállalta a felelősséget. Az isztambuli belügyminisztérium közlése szerint 14 személyt őrizetbe vettek, de egyelőre nem tudni, valóban közük volt-e a robbantásokhoz. Az Anadolu állami hírügynökség közlése szerint a terrorellenes részleg vette át a nyomozást. Kurtulmus miniszterelnökhelyettes szerint a PKK hajthatta végre a merényletet. (A Kurd Munkáspárt általában rendőrök ellen hajt végre merényletet.) Mint a politikus a CNN Türkben fogalmazott, ez nem tekinthető biztosnak, de a „jelek erre utalnak”. A robbantáshoz 300-400 kilogramm robbanóanyagot használtak fel. A detonáció helyén mély kráter keletkezett. A 30 rendőr mellett hét polgári személy is életét vesztette. Recep Akdag egészségügyi miniszter arról számolt be, hogy 20 személyt elengedtek a kórházból, de 14 ember állapota súlyos, őket az intenzív osztályon kezelik.

Közben a török parlament elé került az a törvényjavaslat, amely teljhatalmas biztosítana az elnök számára. Az államfő egyebek mellett saját helyetteseit is kinevezhetné.

Robbanás egy kairói kopt templomban

Kopt keresztény templomot vettek célba a terroristák Kairóban. A Szent Péter templomnál helyi idő szerint reggel 10-kor történt a robbantás, legalább 25 ember életét veszítette, 49-en megsebesültek, hat gyermek volt az áldozatok között Egy szemtanú az AP hírügynökségnek elmondta, hogy látta, amint egy fej nélküli női holttestet elszállítottak Biztonsági források szerint legalább 12 kilogramm TNT robbant, a templom női szárnyában, a katedrális is súlyosan megrongálódott. Tüntetők gyűltek össze a templom körül. Abdul Fattah al-Sziszi egyiptomi elnök megerősítette, hogy terrortámadás történt, s három napos nemzeti gyászt hirdetett. Az államfő elítélte a kopt keresztények elleni újabb merényletet. A robbantás elkövetését egy szervezet sem vállalta, valószínűsítik, hogy az Iszlám Állam követte el a támadást. Egyiptom 90 milliós lakosságának mintegy 10 százaléka kopt keresztény.

A kopt katedrális a robbantás után. FOTÓ: Chris McGrath/Getty Images

A kopt katedrális a robbantás után. FOTÓ: Chris McGrath/Getty Images

Öngyilkos robbantás Jemenben

Legalább 50 katona életét veszítette és hetvenen megsebesültek Jemen déli részén, amikor öngyilkos merénylő robbantotta fel magát egy laktanyánál Ádenben. A katonák éppen sorban álltak, hogy felvegyék a zsoldjukat. Egyetlen csoport sem vállalta magára a merénylet elkövetését, de Ádenben igen aktívak a dzsihadista csoportok. Idén augusztusban az Iszlám Állam terrorszervezet által elkövetett egyik terrortámadásban 60 ember halt meg. A jemeni fővárost, Szanaát a huszi lázadók ellenőrzik, az afrikai ország déli része, s így Áden városa is a kormányerők ellenőrzése alatt áll. Jemenben a konfliktus kirobbanása óta több mint 7200 ember vesztette életét, többségükben polgári személyek, több mint három millió ember kényszerült otthona elhagyására.

Terrortámadás a szomáliai fővárosban

Nagy erejű robbanás rázta meg a szomáliai főváros, Mogadishu kikötőjét. Ellentmondó hírek érkeztek az áldozatok számáról, a mogadishui mentőszolgálat szerint 16-an haltak meg, más források szerint legalább 29-en veszítették életüket, majd ötvenen megsebesültek. A robbanás után lövöldözés hallatszott. A Reuters értesülése szerint öngyilkos merénylő robbantotta fel magát teherautójával a kikötő bejáratánál, ahol nagy volt a forgalom. A város fölött füst gomolygott. A szomáliai iszlamista szervezet, az al-Kaidához kötődő al-Shabab közleményben vállalta a terrorakció elkövetését. Egy rendőrségi szóvivő szerint az áldozatok száma még emelkedhet, a környékbeli üzletekben súlyos károk keletkeztek. Kikötői illetékesek szerint a forgalmat leállították. Szomáliában december 28-án tartják a többször elhalasztott elnökválasztást.