A vasárnapi urnazárást követően úgy látszott, biztos győzelmet arat a korábbi miniszterelnök, Nikola Gruevszki által irányított VMRO-DPMNE. A tömörülésnek öt százalékos előnyt jósoltak a Zoran Zaev által vezetett baloldali Macedóniai Szociáldemokrata Szövetség (SDSM) előtt. Az adatok ellenére Zaev felszólította híveit, vonuljanak az utcára, s ünnepeljék a győzelmet. Saját felméréseik ugyanis a szociáldemokraták győzelmét mutatják. A fővárosban, Szkopjéban minden választókörzetben az élen végeztek – közölte.
A jobboldali kormánypárt azt állította, hogy az este közölt előny csak tovább növekszik, s a VMRO-DPMNE biztos győzelmet arat. Ennek azonban éppen az ellenkezője történt. A voksok feldolgozásával folyamatosan zsugorodott az előny. A választási bizottság adatai szerint 97,42 százalékos feldolgozottság után a kormánypárt 38,01 százalékon áll, az ellenzéki SDSM 36,65 százalékon. Harmadik helyen végzett a várakozásoknak megfelelően a macedóniai albánok legerősebb pártja, az Ali Ahmeti által vezetett Demokrata Unió az Integrációért (DUI), negyedik lett 4,88 százalékkal a 2014-ben albán értelmiségiek által alapított politikai mozgalom, a Besa, amely kiterjedtebb jogköröket követel a kisebbségnek, s a jelenlegi albán vezetés ellen lép fel. (Állítólag a párt igen jó kapcsolatokat ápol Recep Tayyip Erdogan török elnökkel, bár ezt vezetése tagadta.) A vasárnapi voksoláson igen magas, 67,97 százalékos volt a részvételi arány.
Az előzetes eredmények ellenére az SDSM azt közölte, ragaszkodik saját eredményeihez, amely szerint a szociáldemokraták szerezték meg a legtöbb mandátumot, 52-t, a kormánypárt 51 képviselői helyhez jutott, a DUI nyolc, a Besa négy, egy harmadik albán tömörülés, a Albánok Demokratikus Pártja (DPA) pedig két mandátumot gyűjtött. A szkopjei parlamentben 120 képviselő kap helyet.
Nikola Gruevszki a szavazást követően reményét fejezte ki, hogy az ország polgárai kihasználják a lehetőséget arra, hogy „egyértelmű jelét adják annak, hogy melyik irányba kívánják elindítani az országot”. Gruevszki a választási kampányban 70 ezer új munkahelyet és a munkanélküliek számának csökkentését ígérte. Zaev pedig azt közölte, kész távozni a politikából, ha pártja elveszti a választást. Ez volt a kilencedik parlamenti választás Macedónia függetlenné válása óta, s a negyedik idő előtti voksolás. A választás rendben, összetűzések nélkül zajlott.
A balkáni államban az utóbbi két évben már-már polgárháborús helyzet alakult ki.