GDP;csökkenés;Törökország;

- Esett a török GDP

Törökországban ugyan a kormány továbbra is a lehető legnagyobb keménységgel lép fel a július 15-én végrehajtott katonai puccskísérlet állítólagos támogatói ellen, az azóta kialakult belpolitikai bizonytalanság azonban a gazdaságra is rányomta bélyegét.

A GDP hét év múltán első ízben csökkent. A harmadik negyedéves, egy éves viszonylatban számított 1,8 százalékos esés rosszabb annál, mint amire előzőleg elemzők számítottak. Az adatok közlését követően a nemzeti valuta, a líra árfolyama 1,8 százalékkal csökkent a dollárral szemben. William Jackson, a Capital Economics elemzője a Financial Timesban rámutatott, az adatok azt mutatják, hogy a júliusi puccskísérlet igen negatív hatást gyakorolt a gazdaságra.

A gyenge gazdasági mutatókra Erdogan várhatóan még nagyobb önkénnyel válaszol. A napokban került a parlament elé, az a javaslat, amely az elnöki köztársaság bevezetését irányozza elő. Csakhogy a GDP esése megtépázhatja az államfő népszerűségét. Magas támogatottságát ugyanis éppen annak köszönheti, hogy 2003-2014 között, amikor még hazája kormányfője volt, emelkedett a GDP.

Mint a FT írja, a puccskísérlet után jelentősen csökkent a fogyasztói és a befektetői bizalom, miután őrizetbe vettek legalább 100 ezer személyt, gyakran teljesen megalapozatlan vádak alapján. Sok befektetőt riasztott el, hogy a kormányzat 600 céget sajátított ki, melyek összértéke meghaladja a 10 milliárd dollárt. A vállalatokat azzal vádolták, hogy kapcsolatban álltak a puccs állítólagos kitervelőjével, az Egyesült Államokban, Pennsylvaniában élő Fethullah Gülennel.

Visszaesett a turizmus is, főként a véres merényletek miatt. Szombaton Isztambulban robbantott egy szakadár kurd csoport, 44 ember halálát okozva. Drámai, 8,4 százalékos csökkenés figyelhető meg a szolgáltatások tekintetében, a mezőgazdaság esetében 3,2 százalékos volt a csökkenés. Naci Agbal pénzügyminiszter azt közölte, hogy jelentős állami csomaggal próbálják meg felgyorsítani a gazdasági növekedést.

2015 harmadik negyedévében még 5,9 százalékkal nőtt a GDP, s az idei év első két hónapjában is 4,5 százalék volt az emelkedés.

Nem nyit új fejezetet az EU
Az Európai Unió a jelenlegi körülmények között nem nyit újabb csatlakozási tárgyalási fejezeteket Törökországgal – áll az uniós szakminiszterek keddi nyilatkozatában, amelyet Ausztria nem volt hajlandó elfogadni, mivel Bécs a folyamat teljes befagyasztását tartotta volna kívánatosnak a Törökországban tapasztalható tömeges jogsértések miatt. Az EU soros elnöksége által kiadott nyilatkozatban megjegyezték, hogy azt nem egyhangúlag, mindössze túlnyomó többséggel fogadták el keddi ülésükön, az uniós tagországok európai ügyekkel foglalkozó miniszterei.
Az Európai Unió az Ankarával kötött migrációs megállapodás keretében márciusban ígéretet tett rá, hogy új lendületet adnak a török csatlakozási tárgyalásoknak, a pénzügyi és költségvetési politikára vonatkozó 33-as fejezetet ennek megfelelően meg is nyitották júniusban.
Eddig csak 16 fejezetet sikerült megnyitni, s ezek közül mindössze egyet, a tudományos és kutatási fejezetet sikerült lezárni. A puccskísérletet követően az Európai Parlament a csatlakozási tárgyalások felfüggesztését követelte.

A vasárnap megrendezett romániai parlamenti választások eredményei kapcsán felmerül néhány olyan kérdés is, amely inkább régiós problémaként, mintsem sajátos román jelenségként értelmezhető. Ilyen a nyíltan szélsőséges ideológiát képviselő pártok parlamenten kívülre szorulása, a nagy tömegpártok távolodása a hirdetett ideológiától, valamint a külföldi szavazatok kérdésköre is.