hulladék;készültség;Szíria;Törökország;

2016-12-15 18:23:00

Aleppói dráma - Törökország fokozott készültségben

Fokozta a biztonsági készültséget Törökország csütörtökön a szíriai Aleppó keleti részéből kimenekítendő civilek ellátása és az esetleges bevándorlóhullám miatt - írta a Hürriyet török napilap internetes oldalán. 

Kerem Kinik, a Török Vörösfélhold vezetője az Aleppótól 60 kilométerre délnyugatra fekvő Idlíb tartományban tartózkodik, ahol a segélyszervezet egy 80 ezer férőhelyes sátorvárost alakít ki az érkezők számára. Kinik a Hürriyetnek nyilatkozva hangsúlyozta: Szíria területén tervezik elhelyezni az embereket. Kijelentette, hogy felkészültek akár a legsúlyosabb emberáradatra is. Idlíbbe körülbelül 50-60 ezren jöhetnek - vélte. Veysi Kaynak török miniszterelnök-helyettes szerint az Aleppóból kimenekítettek száma összesen ennél valamivel magasabb lehet, 80 és 100 ezer között alakulhat.

Ankara eddig 30, az ENSZ 25 kamionnyi, főleg élelmiszert és gyógyszereket tartalmazó segélyszállítmányt juttatott el a térségbe. A Dogan török hírügynökség értesülése alapján Törökország mind a 81 tartományából továbbá összesen mintegy 1000 kamion kelt már útra Idlíb irányába. Kinik az aleppói helyzet törékenységére rávilágítva kiemelte: a szíriai rezsim és az ellenzék között a foglyok kicserélése nagyon nehézkesen zajlik.

Eközben a határ török oldalán, a déli Hatay tartományban található Yayladagi és Cilvegözü átkelőknél is fokozottan figyel a hatóság. A szélsőséges csoportok, például az al-Kaida nemzetközi terrorhálózathoz köthető Dzsabhat Fatah as-Sám (korábbi nevén az an-Nuszra Front) fegyveresei ugyanis megpróbálhatnak a menekülő civilek közé vegyülve Törökországba szökni. Cilvegözüt lezárták a kamionforgalom előtt, hogy az ne akadályozza a Szíriába tartó segélyszállítmányokat. A határátkelő a korlátozástól eltekintve nyitva áll. Cilvegözüben az Aleppóból érkező lehetséges sebesültekre számítva külön mentőegységeket állomásoztatnak. A török egészségügyi minisztérium egyúttal bejelentette, hogy sürgősségi sátrakat is felállítanak az elsődleges segítségnyújtás és vizsgálatok elvégzéséhez. A közeli Mersin és Adana tartományok kórházai szintén előkészülnek a sebesültek fogadására.

Hüseyin Müftüoglu, a török külügyminisztérium szóvivője csütörtökön rávilágított: Ankara legfontosabb célja a sebesültek mihamarabbi ellátása vagy Szíriában vagy Törökországban. A Dogan információi értelmében azokat a szíriaiakat viszik kifejezetten Törökországba, akik műtéti beavatkozásra kényszerülnek vagy rokonai, ismerősei már ott tartózkodnak. Ibrahim Kalin török elnöki szóvivő Twitter-üzenetben közölte, hogy Ankara meghozott minden óvintézkedést és "várja testvéreit".

Ugyanakkor nemcsak Idlíbbe, hanem a délkelet-törökországi Kilis tartománnyal szemközt található szíriai Azáz városhoz is érkeznek aleppóiak. A már korábban létrehozott menekülttáborokban nagyjából 60 ezer ember él. Ankara egyelőre 850 sátorral növelte ezek befogadóképességét. Mevlüt Cavusoglu török külügyminiszter két nap alatt négyszer egyeztetett telefonon Mohamed Dzsavád Zaríf iráni külügyminiszterrel az aleppói civilek kitelepítéséről.